11°C

Bezchmurnie
Ciśnienie 1018 hPa


czwartek piątek sobota niedziela poniedziałek
21 °C 28 °C 21 °C 19 °C 21 °C
10 °C 15 °C 12 °C 11 °C 9 °C
środa, 16 maja 2018 09:00

Dąb Pamięci, potomek jednego z najstarszych dębów w Polsce, chronionego prawem jako pomnik przyrody, został dziś posadzony przy Panteonie Pamięci Narodowej przed kościołem Wszystkich Świętych w Starachowicach. Jest to kolejny podarek dla Niepodległej, w roku Jubileuszu 100 –lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystego posadzenia drzewka dokonała starosta Danuta Krępa wspólnie z posłem Krzysztofem Lipcem, Nadleśniczym Nadleśnictwa Starachowice Ryszardem Bisem oraz ks. kan. Markiem Janasem, proboszczem parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach.

Jest to jeden z pięciu „Bartusiów”, potomków dębu „Bartek”, które trafiły do Starachowic w celu upamiętnienia jubileuszu 100 –lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Cztery zostały zasadzone już w zeszłym tygodniu przez budynkami – Starostwa Powiatowego w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, II Liceum Ogólnokształcącego i przy Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnym. Ostatni, piąty został posadowiony dzisiaj przy Panteonie Pamięci Narodowej przed kościołem pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach.

W miejscu, które od samego początku było szczególne dla wszystkich starachowiczan. Wybudowany tutaj drewniany kościół stanowił wotum wdzięczności narodu za odzyskaną niepodległość, o czym przypomniał ks. Marek Janas, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, a zarazem członek Honorowego Komitetu Obchodów 100 –lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, który uczestniczył w uroczystym sadzeniu drzewka.

- Poprzez kolejny symbol, jakim jest dąb pamięci, chcemy wyrazić naszą wdzięczność za dar wolności i pokazać, że pamiętamy –powiedział ksiądz M. Janas.
Starosta Danuta Krępa podkreślała wagę tego wydarzenia.

- Chcemy podkreślić w ten sposób, jak ważna dla nas jest niepodległość. Niech to będzie jej symbol. Dąb, który będzie nam przypominał o naszej historii, tradycji i o ludziach, którzy tę historię tworzyli – powiedziała starosta.
Poseł Krzysztof Lipiec zwrócił uwagę, że w podobny sposób na przestrzeni dziejów postępowali polscy patrioci, chcąc upamiętnić ważne dla Polski wydarzenia.
- Jestem wdzięczny polskim leśnikom za tę inicjatywę. Polscy leśnicy i kościół byli zawsze tymi walczącymi o naszą wolność i niepodległość – powiedział poseł, nawiązując także do symboliki.

- Dąb jest symbolem odwagi i męstwa. My też powinniśmy dzielnie oraz odważnie stać na straży polskości. Chcemy pokazać przyszłym pokoleniom, że jesteśmy wdzięczni wobec tych, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość.
Jak poinformował nadleśniczy Ryszard Bis, imię dębu pamięci przyjął potomek dębu „Bartek”, sadzonka 2-letnia, która została rozmnożona przez leśników ze zrzezów pobranych z dębu Bartka, pomnika przyrody w Zagnańsku. Potwierdzeniem tego są certyfikaty, jakie zostały przekazane na ręce księdza proboszcza, pani starosty, a także dyrekcji muzeum, szpitala i II LO, czyli wszystkich placówek, przed którymi posadzone zostały drzewka.