Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej

Starachowicka Kolej Wąskotorowa

STARACHOWICKA KOLEJ WĄSKOTOROWA


Linię kolejową SKW Starachowice Wsch. Wąskotorowe - Iłża o długości prawie 20 km oddano do eksploatacji w 1950 roku. Była ona wykorzystywana przez PKP do przewozów towarowych i pasażerskich. W latach 70 – tych nastąpiło ograniczenie przewozów do pasażerskich, aż wreszcie w 1997 r. ostatecznie je zawieszono. W roku 1995 linia kolei wąskotorowej została wpisana do rejestru zabytków. 
Właścicielem Starachowickiej Kolei Wąskotorowej od 2002 r. jest Powiat Starachowicki. W maju 2004 r. przywrócony został ruch turystyczny na odcinku Starachowice Wschodnie Wąskotorowe – Lipie o długości 6 km, a od 2008 r. na odcinku Iłża – Marcule. Aktualnie, do odbudowy pozostał odcinek o długości 4,98 km. Powiat Starachowicki  wspólnie z Gminą Iłża podejmuje działania zmierzające do odbudowy nieczynnych odcinków torowiska, aby połączyć trasę w całość. Przez cały ten czas pozyskiwany jest także tabor i wyposażenie niezbędne do prowadzenia ruchu.
Trasa 
Zabytkowa linia kolejki wąskotorowej Starachowice Wsch. Wąskotorowe – Iłża prowadzi przez tereny powiatu starachowickiego i gminy Iłża. Większa część linii otacza Puszcza Iłżecka. Przystanek Lipie to plac rekreacyjny z miejscami do odpoczynku – grill, ognisko, zadaszone wiaty. Na odcinku mazowieckim od stacji Marcule trasa biegnie brzegiem lasu, równolegle do trasy nr 9. Na tym samym odcinku drogi znajduje się osada Marcule, siedziba nadleśnictwa, gdzie od 2007 r. działa Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum. Stacja początkowa – Iłża zachęca do zwiedzania zachowaną małomiasteczkową zabudową i kościołem farnym Wniebowzięcia NMP, Kościołem Świętego Ducha z XV wieku i Muzeum Regionalnym. Nad miastem górują ruiny zamku Biskupów Krakowskich z ok. 1340 roku.


Rozkład jazdy 
www.skw.org.pl/oferta/