26°C

Bezchmurnie
Ciśnienie 1021 hPa


niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek
30 °C 30 °C 29 °C 26 °C 26 °C
17 °C 18 °C 17 °C 13 °C 12 °C
wtorek, 23 stycznia 2018 20:42

Starosta Danuta Krępa uczestniczyła w obchodach 155. Rocznicy Powstania Styczniowego. Z tej właśnie okazji po raz 12. gościliśmy uczestników XII Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863R Szydłowiec - Kierz Niedźwiedzi - Zbijów Mały – Mirzec – Wąchock, który uzyskał w tym roku Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Za nami kolejny już Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r., współorganizowany przez Powiat Starachowicki. Przez trzy dni (od 19 do 21 stycznia br.) w pięciu gminach: Szydłowcu, Suchedniowie, Bodzentynie, Mircu oraz Wąchocku odbywały się uroczystości związane z kolejną rocznicą Wybuchu Powstania Styczniowego. Już od ćwierć wieku są one połączone z Marszem Szlakiem Powstańców 1863 roku drużyn strzeleckich z całej Polski, które od 12 lat docierają także do naszego powiatu. Podobnie było tym razem. Piątkowe uroczystości skoncentrowały się jak zawsze w Szydłowcu. Sobota to przede wszystkim marsz grup strzeleckich z Suchedniowa do Bodzentyna (przez Michniów i Wzdół Rządowy), choć już wieczorem dotarli do nas, do Gminy Mirzec, gdzie  odbyła się akademia poświęcona lokalnym bohaterom Powstania Styczniowego – Jadwidze i Józefowi Prendowskich.

Dzieje łączniczki gen. Mariana Langiewicza oraz jej męża przedstawili zebranym uczniowie gimnazjum, wspierani przez Młodzieżowy Zespół Wokalny z Ośrodka Kultury Gminy Mirzec.

Mocno zbudowana tym przedstawieniem była starosta Danuta Krępa, która dziękowała młodzieży za przybliżenie losów bohaterskich mieszkańców.

Zwracając się do zebranych podkreślała w swym wystąpieniu ogromne znaczenie powstania, które mimo iż zakończyło się klęską, stało się źródłem kolejnych działań, które w efekcie zapewniły nam niepodległość.
- Ta niepodległość okupiona została wielkimi ofiarami życia oraz cierpienia, tych którzy walczyli, ale także ich rodzin. Musimy o nich pamiętać, żyjąc dziś w wolnej Polsce - mówiła starosta, przypominając że rok 2018 jest rokiem szczególnym, w którym świętujemy 100 - rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej właśnie okazji w naszym powiecie odbywać się będzie wiele wydarzeń i imprez, na które zaprosiła wszystkich mieszkańców.


Podczas spotkania nagrodzono także zwycięzców konkursów: historycznego i strzeleckiego, jakie odbyły się w ramach marszu. Nagrody dla znawców historii z zakresu Powstania Styczniowego ufundował Powiat Starachowicki.

Finał obchodów odbył się tradycyjnie w niedzielę w Wąchocku z udziałem licznie przybyłych środowisk kombatanckich i drużyn strzeleckich.

Byli także przedstawiciele władz, począwszy od tych centralnych, reprezentowanych przez Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w randze ministra, przez parlamentarzystów Ziemi Świętokrzyskiej i wojewodę, po samorządowców z wszystkich zaangażowanych gmin i powiatów.

Powiat Starachowicki reprezentowała starosta Danuta Krępa, której towarzyszył wiceprzewodniczący RadyPowiatu Przemysław Czaja. Wspólnie złożyli kwiaty pod  tablicą przy dworku Langiewicza, a później pod pomnikiem gen. Mariana Langiewicza.


To właśnie tam odbyły się główne uroczystości oraz przemowy gości.

Obecny na uroczystości minister Jan Józef Kasprzyk przytoczył słowa marszałka Józefa Piłsudskiego o wydarzeniach 1863 roku.

- Z tamtych mogił powstańców styczniowych, płynie wielkie hasło, wielkie wołanie: idź i czyń - mówił marszałek do pokolenia tworzącego Polskę niepodległą przed 100 laty. Ale to wołanie Józefa Piłsudskiego obowiązuje nas wszystkich: idź i czyń Polskę wielką i dumną, Polskę taką, której będą bać się wrogowie, a szanować będą przyjaciele, Polskę będącą wspólnotą wolnych dumnych Polaków - mówi Jan Józef Kasprzyk.

Na zakończenie uroczystości przy pomniku Mariana Langiewicza wręczono odznaczenia strzeleckie.

Otrzymali je m. in.: minister Jan Józef Kasprzyk, burmistrz Wąchocka Jarosław Samela czy br. Albert Giza O. Cist. 
Całość obchodów wieńczyła uroczysta msza święta w Opactwie Ojców Cystersów, po której wszyscy zaproszeni zostali na gorącą grochówkę do Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku.

Więcej zdjęć na Facebooku (Starostwo Powiatowe w Starachowicach)