Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 3 kwietnia 2024 08:15

2 kwietnia br. ruszyła kwalifikacja wojskowa w powiecie starachowickim. Komisja lekarska, pracująca w Starostwie Powiatowym w Starachowicach, ocenia stan zdrowia osób stawiających się na Komisję. Kwalifikacja potrwa do 23 kwietnia i obejmie ponad 500 osób. 

Oficjalnego otwarcia kwalifikacji wojskowej dokonał 2 kwietnia br. starosta Piotr Ambroszczyk. Przez najbliższy miesiąc w budynku Starostwa Powiatowego w Starachowicach (sala konferencyjna na parterze) pracować będzie Powiatowa Komisja Lekarska, która ustali aktualną zdolność do służby wojskowej młodych mieszkańców. Przewodzi jej lek. med. Tomasz Walendziak.
Do tegorocznej kwalifikacji powinno zgłosić się 517 osób z powiatu starachowickiego, głównie mężczyzn urodzonych w 2005 roku, a także w latach 2000-2004, jeśli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej czyli nie stawili się dotąd przed Powiatową Komisją Lekarską albo z uwagi na stan swojego zdrowia zostali uznani za czasowo niezdolnych do odbycia czynnej służby  wojskowej (jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej).
Wzywane mogą być także kobiety urodzone między 2000-2004r., posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, a także te które w roku szkolnym lub akademickim 2023-2024 kończą naukę w zawodach o których mowa w ustawie z dnia 11 marca 2022r  o Obronie Ojczyzny. W tym roku może być ich nawet 35. 
Zgodnie z przyjętym harmonogramem, w pierwszej kolejności zgłaszać się będą osoby ze Starachowic, a następnie z gmin: Wąchock, Brody, Pawłów i Mirzec. 
Każda z osób podlegająca kwalifikacji może uzyskać informacje dotyczące służby wojskowej od przedstawicieli administracji wojskowej.