Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 28 marca 2024 12:10

Młodzieżowa Rada Powiatu rozpoczęła swoją działalność! 27 marca br. odbyło się jej pierwsze, inauguracyjne posiedzenie, na którym młodzi samorządowcy złożyli już ślubowanie. Za nimi też pierwsze głosowania w sprawie wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczących MRP.  

Nie tylko seniorzy ale też młodzież ma już swoją Radę w naszym powiecie. W jej skład wchodzą reprezentanci uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu starachowickiego, wybrani w wyborach demokratycznych, zgodnie z uchwałą Rady Powiatu podjętą w styczniu br. z inicjatywy starosty Piotra Ambroszczyka.
Głosowanie przeprowadzone zostało 19 i 20 marca br. w systemie informatycznym, a łączna frekwencja w wyborach wyniosła 25,9 proc. Na 1818 uprawnionych, głosy oddało 471 osób, w tym ważnych 465. I tak do MRP weszli: Amelia Stępień, Dorian Kuźdub, Bartosz Przesłański, Wiktoria Murzyn, Jakub Styczeń (z Okręgu I tj. I LO), Mateusz Wójcik (II LO), Paweł Marciniak, Franciszek Sierpień, Maria Wrona, Natalia Szymańska, Bartosz Ambroszczyk i Blanka Kania (III LO), Karolina Kwiatek, Julia Zuba, Bartłomiej Loranty (ZSZ nr 1), Bartosz Stępień, Dominika Pocheć, Aleksandra Łoboda, Kacper Małecki i Igor Wargas (ZSZ nr 2), Majka Ożdżyńska, Jakub Szumidłowski (ZSZ nr 3), Aleksander Tokarski oraz Piotr Pacek (ZDZ), a także Dominik Wyderski, Barbara Cheda, Alicja Orfin i Weronika Kutera (Liceum STO).
27 marca br. na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbyło się pierwsze, inauguracyjne posiedzenie tego nowego gremium. Radni odebrali zaświadczenia o wyborze z rąk starosty Piotra Ambroszczyka i gratulacje od pozostałych członków Zarządu Powiatu.

Potem odbyło się ślubowanie. A przyglądali się temu przybyli z nimi nauczyciele i przyjaciele. Podczas pierwszej sesji wybrano także prezydium. Do tego czasu obrady prowadziła najstarsza wiekiem pośród młodych samorządowców – Alicja Orfin. Przewodniczącą Rady została Amelia Stępień, za którą opowiedziało się ostatecznie 17 radnych (w drugim głosowaniu). Wiceprzewodniczącymi zaś: Paweł Marciniak (11 głosów „za”) i Paweł Stępień (14 głosów „za”).
– Chcemy nie tyko by młodzi ludzie byli naszym głosem doradczym, ale przede wszystkim uświadomili sobie, że to od nich zależy przyszłość naszego powiatu. Naszą rolą jako samorządowców jest takie kreowanie rzeczywistości, by młodzi ludzie mogli się w niej odleźć – uważa starosta Piotr Ambroszczyk. - Wiem że młodzież ma dużo pomysłów. Chcemy dać im możliwość wpływu na rzeczywistość – dodaje starosta.
Zapału z pewnością im nie brakuje, co było widać na sesji. Wszyscy chcą działać i mają wiele pomysłów na to, jak powinna wyglądać działalność Młodzieżowej Rady Powiatu, choć strategiczne decyzje dopiero przed nimi.

 

***

Prezydium Młodzieżowej Rady Powiatu

Przewodnicząca MRP

Amelia Stępień - uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach, klasy 3 o profilu z rozszerzoną matematyką, geografią i informatyką. 
Od najmłodszych lat działa na rzecz lokalnej społeczności. Już w pierwszej klasie szkoły średniej została członkiem Samorządu Uczniowskiego. Rok później zaczęła organizować szkolne imprezy szkolne i akademie oraz działać aktywnie podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku szkolnym została przewodniczącą klasy oraz wiceprzewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, dzięki czemu mogła ściślej współpracować ze społecznością szkoły, ale też poznać pomysły oraz problemy swoich kolegów, aby móc je rozwiązywać.
Z zamiłowania artystka. Uczęszcza na zajęcia plastyczne w Państwowym Ognisku Plastycznym podczas których ma okazję rozwijać swoje pasje. Lubi podejmować nowe wyzwania oraz skutecznie działać na rzecz lokalnej społeczności.

 

 

 

 

Wiceprzewodniczący MRP

Paweł Marciniak – uczeń III Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego  w Starachowicach.

Interesuje się sportem, historią i polityką.

Od 13 roku życia działa społecznie, współorganizuje eventy charytatywne i sportowe, interweniuje w sprawach mieszkańców, angażuje się w kampanie wyborcze.

W środowisku sportowym obecny od najmłodszych lat. Jest wychowankiem Akademii Piłkarskiej SKS Star Starachowice, gdzie rozpoczynał swoją przygodę z piłką nożną. W barwach tego klubu uczestniczył w rozgrywkach młodzików, trampkarzy, a potem juniorów młodszych. Był też zawodnikiem juniorów Miejskiego Klubu Sportowego Star Starachowice. Grał jako jego reprezentant w rozgrywkach juniorów młodszych i starszych.  

Jako działacz sportowy należał do zarządu Familijnego Klubu Sportowego Łazy Starachowice. Był też kierownikiem II zespołu Miejskiego Klubu Sportowego Star Starachowice. Utworzył i prowadził Amatorski Klub sportowy PKS Polonia Starachowice, w którym rywalizował w ligach szóstek czy turniejach charytatywnych.

 


Bartosz Stępień- uczeń Technikum nr.2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Starachowicach, klasy o profilu spedycyjnym.

Uczestnik olimpiad na szczeblach ogólnopolskich, przewodniczący klasy, a także wiceprzewodniczący Samorządu Uczniowskiego. Zdobył wiele doświadczeń m.in. związanych z organizacją szkolnych wydarzeń, prowadzeniem mediów społecznościowych czy wcielaniem się w rolę szkolnej maskotki.

Do tego wolontariusz, ministrant, członek Zespołu Pieśni i Tańca "OKRASA", ale także uczestnik szkolnego „Mam Talent"  czy szkolnej „Eurowizji", gdzie zajął 2 miejsce.

Uważa się za osobę otwartą, zdeterminowaną i dającą 100 proc. z siebie. Lubi poznawać nowych ludzi i podejmować nowe wyzwania, ale też współtworzyć ciekawe wydarzenia, Jest ambitny i chce się rozwijać. Do tego interesuje się sportem, głównie siatkówką.