Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 21 marca 2024 09:38

Marcin Bondarowicz laureatem nagrody na międzynarodowym biennale rysunku i ilustracji w Chinach. Nasz rysownik zdobył srebrny medal Silver Panda Prize  podczas międzynarodowego wydarzenia pod nazwą "The 6th Gold Panda International Cartoon and Illustration Competition in China". Jego organizatorem jest jeden z największych na świecie i największy w Chinach wydawca oraz właściciel portalu dedykowanemu sztuce a szczególności ilustracji prasowej oraz rysunkowi REDMAN ART.

Nominację i nagrodę zdobył rysunek, który został wyłoniony z trzech prac zgłoszonych przez artystę do międzynarodowej rywalizacji. Marcin zdobył srebrny medal  Silver Panda Prize w głównej kategorii, w której tematem przewodnim był KRÓLIK (chiński znak zodiaku).

Nagrodzony rysunek

Plonem tegorocznej edycji jest obszerna pokonkursowa wystawa oraz profesjonalnie wydany katalog. Do konkursu wpłynęło 5137 zgłoszeń od 525 rysowników, ilustratorów i artystów z 65 krajów na sześciu kontynentach.

Marcin Bondarowicz
(Fot. archiwum prywatne)

- Czuję się spełniony w tym co robię. Satysfakcji dopełnia fakt, iż jest to dostrzegane w Polsce, ale również na międzynarodowych branżowych festiwalach, konkursach, biennale rysunku oraz ilustracji prasowej. Zaczynam rok z kolejną branżową nagrodą, która jest w środowisku odbierana bardzo poważnie. Dla mnie ważniejszy od nagród jest jednak szeroki zasięg oddziaływania jaki mają moje prace. Nie jestem anonimowy na rynku chińskim. Wielokrotnie byłem tam nagradzany. Moje prace publikowane były w prasie chińskiej, by wymienić chociażby takie tytuły jak branżowy „Cartoon Weekly” czy „China Daily”. Zawsze czułem się nośnikiem prawdy, tak też odbieram znaczenie i misje zawodu rysownika prasowego. Wyjątkowym szczęściem i spełnieniem dla artysty jest możliwość prezentowania swoich prac na całym świecie również w tak egzotycznych krajach dla Europejczyka jakim  są wspomniane Chiny. Taką możliwość daje publikowanie w prasie międzynarodowej. I tu szczególnie cenna staje się komunikatywność w przekazie artystycznym. Moje prace trafiają do gazet, magazynów, których czytelnicy stawiają wysoki próg oczekiwań, nie szukają banalnych obrazów, nie chcą czytać o tym co już wiedzą. To właśnie z szacunku do czytelników i odbiorców tego co robię wciąż szukam odpowiedniej formy, doskonale warsztat by jeszcze lepiej wyrazić myśl, przesłanie lub postawioną tezę. Uważam ten stan za proces otwarty – powiedział autor nagrodzonej pracy Marcin Bondarowicz.
Jego zdaniem artysta ma ważną rolę do wypełnienia w przestrzeni społecznej.

- Jeśli chcemy, by głos artystów był głosem ważnym we współczesnym świecie, przede wszystkim pozwólmy im mówić, nie tylko własną sztuką i nie tylko we własnym kręgu - przekonuje M. Bondarowicz. - Okaże się wtedy, że mają wiele do powiedzenia o nas samych.

Przypomnijmy, że na co dzień prowadzi on zajęcia z młodzieżą w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, które - jak przekonuje - są dla niego wewnętrzną potrzebą przekazania wiedzy i doświadczeń jakie zdobył przez lata.

- Ta praca również wiele mnie uczy, daje mi dystans do siebie samego, spojrzenie na siebie oczami młodego człowieka – dodał Bondarowicz.
W ostatnich latach artysta zdobył wiele prestiżowych nagród oraz wyróżnień w krajowych oraz międzynarodowych konkursach kierowanych do profesjonalnych rysowników oraz ilustratorów prasowych. Jest laureatem kilkuset nagród oraz wyróżnień. Miniony rok obfitował w liczne wyróżnienia i nagrody na międzynarodowych konkursach na rysunek satyryczny oraz prasowy min. w Korei - 13th Sejong International Cartoon Contest SICACO 2023 (Srebrna Nagroda), w Macedonni - OSTEN 55.  World Gallery of Cartoons – Skopje 2023 (Druga Nagroda), 18th Free Cartoon Web International Cartoonet Festival/China 2023 (Gold Prize), w Słowacji The international cartoons competition “Brain Sneezing-Slovakia 2023 (Nagroda Honorowa), V Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2023 - Nagroda Honorowa za pracę Rachunek za ruiny i śmierć (Polityka). Bondarowicz jest laureatem European Newspaper Award, najważniejszej europejskiej nagrody branżowej za najlepsza okładkę w prasie międzynarodowej.
WINNERS OF THE 6TH GOLD PANDA INTERNATIONAL CARTOON AND ILLUSTRATION COMPETITION/CHINA, 2023  - Oficjalna strona organizatora konkursu

WYNIKI KONKURSU:

Więcej o artyście: TUTAJ.