Projekt ma na celu podniesienie bezpieczeństwa informacji w jednostkach samorządowych przez poprawę odporności i umiejętność efektywnego przeciwdziałania oraz reagowania na incydenty w systemach informacyjnych. Umożliwia realizację wielu rodzajów inwestycji mających na celu podniesienie ogólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w ramach trzech kluczowych obszarów wsparcia: organizacyjnego, kompetencyjnego i technicznego.
W ramach otrzymanego grantu Powiat stworzy m.in. nowoczesny System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, uruchomi służący do monitorowania bezpieczeństwa system wykrywania ataków i zagrożeń SIEM, zmodernizuje infrastrukturę teleinformatyczną i wzmocni zabezpieczenia sieciowe w zakresie urządzeń brzegowych UTM oraz wewnętrznej sieci bezprzewodowej.
- W dobie dynamicznego rozwoju technologicznego i zwiększającej się liczby zagrożeń w cyberprzestrzeni, wiedza i umiejętności związane z ochroną danych oraz systemów informacyjnych stają się nieodzowne dla zapewnienia bezpieczeństwa, także funkcjonowania urzędów. Z tego właśnie powodu Powiat podjął w ubiegłym roku współpracę z NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa –Państwowy Instytut Badawczy) i sięgnął po środki z programu Cyfrowy Powiat, które umożliwiły m.in. zakup sprzętu z oprogramowaniem, pozwalający na uruchomienie nowoczesnych usług terminalowych oraz - w razie potrzeby - podjęcie pracy zdalnej. Dzięki dofinansowaniu z projektu Cyberbezpieczny Samorząd będziemy mogli zmodernizować naszą infrastrukturę techniczną i uruchomić system zarządzenia bezpieczeństwem informacji . Jest on niezbędny w dzisiejszych czasach – uważa starosta Piotr Ambroszczyk.