Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 5 lutego 2024 10:50

817- tyle dokładnie razy wyjeżdżali do zdarzeń w ubiegłym roku nasi strażacy. Zdecydowana większość, bo aż 589 dotyczyła miejscowych zagrożeń czyli interwencji niezwiązanych z ogniem. 5 lutego br. wspólnie z kierownictwem i włodarzami podsumowali oni 2023 r. 

Narada podsumowująca ubiegłoroczną działalność starachowickich strażaków odbyła się tak jak co roku w Komendzie Powiatowej PSP w Starachowicach. Spotkanie z udziałem władz, kierownictwa PSP i OSP, dowódców jednostek ratowniczo-gaśniczych, przedstawicieli nadleśnictwa oraz załogi było okazją do podziękowania pożarnikom za ich całoroczną służbę.
Starosta Piotr Ambroszczyk podkreślał, że praca strażaka od zawsze postrzegana jest jako zawód najwyższego zaufania społecznego i deklarował dalszą daleko idącą współpracę na rzecz bezpieczeństwa publicznego. 
W 2023 roku strażacy z naszego powiatu wyjeżdżali do 817 zdarzeń, to o 360 mniej niż jeszcze rok wcześniej. Ponad 70 proc. to tak zwane miejscowe zagrożenia niezwiązane z ogniem. 200 interwencji dotyczyło pożarów, najwięcej bo aż 94 w samych Starachowicach. W większości (77 zdarzeń) były to pożary w mieszkaniach, w wyniku których 3 osoby zostały ranne, a jedna poniosła śmierć. Spadła i to w sposób znaczący liczba pożarów traw, nieużytków rolnych oraz obszarów leśnych. Zmniejszyła się również liczba zdarzeń spowodowanych tlenkiem węgla, które – co ważne – nie skutkowały w ub.r. śmiercią naszych mieszkańców. Ranne zostały natomiast trzy osoby. 
Prawie 600 działań to reakcje na tak zwane miejscowe zagrożenia. Funkcjonariusze PSP byli wzywani także do wypadków drogowych, pomagali na akwenach przy poszukiwaniach osób zaginionych, usuwali skutki burz i silnych opadów deszczu czy gniazda niebezpiecznych owadów. A przy tym dbali też o prewencję. Przy każdej możliwej okazji, w porozumieniu z samorządami, edukowali mieszkańców w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Przeprowadzali także kontrole obiektów użyteczności publicznej. Regularnie uczestniczyli także w szkoleniach. A wszystko po to, by jeszcze lepiej służyć mieszkańcom i w razie potrzeby ratować ich zdrowie i życie. 
I także za to dziękował im na naradzie starosta. Efekty pracy chwalił także  st. bryg. Marcin Machowski - Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, który przedstawił ich dokonania na tle województwa.