Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 22 stycznia 2024 15:19

Za nami obchody 161 rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Przez trzy dni, na terenie trzech powiatów – szydłowieckiego, skarżyskiego i starachowickiego – odbywały się uroczystości ku czci powstańców, które miały swój finał w Wąchocku. Z kolei w Mircu, tak jak co roku, wspominano Prendowskich, w których to dworku pojawił się Marian Langiewicz i skąd doglądał ostatnich przygotowań do mającego wybuchnąć powstania. 

Wąchock i Mirzec – to dwie miejscowości w naszym powiecie, których historia wiąże się nieodzownie z Powstaniem Styczniowym.

Wąchock był ważnym punktem na mapie walk. To właśnie tutaj stacjonował gen. Marian Langiewicz i także tu przez siedem dni funkcjonowała Republika Wąchocka. Mirzec natomiast jest znany z zaangażowania w powstanie rodziny Prendowskich, zwłaszcza Jadwigi, która pełniła rolę łączniczki Langiewicza, za co spotkały ją reperkusje.

W obu tych miejscach pamięć o bohaterach styczniowych zdarzeń jest ciągle żywa. Co roku w rocznicę wydarzeń, odbywają się marsze szlakiem powstańców, które zahaczają o obie te miejscowości. Podobnie było tym razem.

Centralne obchody z finałem w Wąchocku

Centralne obchody organizowane przez Związek Strzelecki „Strzelec”, Urząd ds. Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także lokalne samorządy, pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, trwały 3 dni. Rozpoczęły się 19 stycznia w Szydłowcu, a zakończyły 21 stycznia w Wąchocku. Po drodze był jeszcze Suchedniów oraz Bodzentyn, jak przed 161 laty.

Finał obchodów z udziałem środowisk kombatanckich i drużyn strzeleckich, odbył się tradycyjnie w Wąchocku. Byli tam także przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich i samorządowych. Powiat Starachowicki reprezentował starosta Piotr Ambroszczyk, wspólnie z członkiem Zarządu Powiatu Jerzym Materkiem oraz przewodniczącą Rady Powiatu Bożeną Wroną. Wspólnie złożyli kwiaty pod tablicą przy dworku Langiewicza, a później pod pomnikiem gen. Mariana Langiewicza. To właśnie tam odbyły się główne uroczystości oraz przemowy gości.

Oficjalne uroczystości zakończyła msza święta w intencji ojczyzny odprawiona w kościele Opactwa Cysterskiego.

Mirzec – w szkole i pod pomnikami

W Mircu, obchody trwały dwa dni – 20 i 21 stycznia. Rozpoczęły się uroczystą akademią pt. „Szliśmy do Ciebie Polsko” w wykonaniu uczniów klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Mircu, połączoną z wręczeniem nagród uczestnikom konkursu historycznego.

W niedzielę natomiast odbyło się złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Niepodległości, tablicą upamiętniającą Bohaterów Powstania Styczniowego przy Modrzewiowym Dworku oraz na grobie Józefa Prendowskiego na cmentarzu parafialnym w Mircu.

W obu uczestniczył wicestarosta Dariusz Dąbrowski, któremu towarzyszył wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ryszard Nowak.

Na koniec odbyła się msza święta w kościele pw. Św. Leonarda w Mircu.