Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 23 października 2023 14:33

„Dajemy nadzieję działając” – to tytuł warsztatów interdyscyplinarnych, jakie odbywać się będą od października do grudnia br. z udziałem przedstawicieli służb mundurowych z całego województwa, a także instytucji pomocowych w naszym powiecie, aby mogli oni skuteczniej nieść pomoc osobom w kryzysie, zagrożonym samobójstwem i podejmującym działania autodestrukcyjne. Pierwszy z warsztatów, poświęcony „Kryzysowi jako szansie na lepsze życie” odbył się 23 października w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. 

Warsztaty odbywają się w ramach projektu realizowanego przez Powiat wspólnie ze Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat Starachowicki i Gminą Starachowice, przy wsparciu Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach oraz szerokiego grona partnerów, m.in. Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach, Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, placówek pomocy społecznej, a także pedagogów i psychologów z naszych szkół. Bez wsparcia tych instytucji, jakiekolwiek działania nie miałyby sensu, zwłaszcza zakresie problemu suicydologii i szeroko pojętego kryzysu, bo właśnie tej tematyce  poświęcono warsztaty.

Pierwszy z cyklu -  „Kryzys jako szansa na lepsze życie” odbył się 23 października w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. Wzięli w nim udział przedstawiciele policji, placówek pomocowych oraz interwencyjnych, a także pedagodzy i psychologowie, którzy stykają się z tą tematyką na co dzień.

 

- Cieszę się, że o problemie samobójstw, który był do tej pory bagatelizowany, wreszcie zaczęto mówić publicznie. Im więcej wiedzy i doświadczenia, tym większa szansa, że uda się go zdiagnozować i w porę udzielić pomocy – mówił starosta Piotr Ambroszczyk, dziękując wszystkim zaangażowanym, zwłaszcza prezes stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki – Elżbiecie Pryciak, z którą współpracuje od lat na rzecz szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Warsztat poprowadził Łukasz Niewczas – zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki w Kielcach, specjalista pracy socjoterapeutycznej, interwent kryzysowy, certyfikowany specjalista terapii uzależnień od narkotyków, terapeuta młodzieży i osób dorosłych, a także wielu innych profesji. Jego miniwykład poświęcony był kryzysowi, jako zjawisku zagrażającemu zdrowiu i życiu człowieka. Mówił o samookaleczeniach, samouszkodzeniach i innych zachowaniach autodestrukcyjnych, ale także depresji, rezyliencji czyli odporności psychicznej, konstruktywnych sposobach spędzania czasu wolnego i mapie wsparcia w naszym regionie. Była także dyskusja kierowana i burza mózgów.

Kolejny warsztat, tym razem „Samobójstwo jako zjawisko wielowymiarowe” odbędzie się 20 listopada, a ostatni z tej serii, poświęcony skutecznym interwencjom, zaplanowano na 4 grudnia br.