Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 28 września 2023 15:43

Odsłonięcie pomnika poświęconego bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego w Panteonie Pamięci na dziedzińcu wąchockiego opactwa i msza polowa w intencji Ojczyzny przy kapliczce św. Jacka w Wąchocku – tak wyglądały obchody 84 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w naszym powiecie. Władze powiatu reprezentował Członek Zarządu Jerzy Materek. 

Co roku, w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Wąchocku i koło w Starachowicach oraz Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Starachowice organizują uroczystości upamiętniające te wydarzenie. Zazwyczaj rozpoczynają się one złożeniem kwiatów i zniczy w Panteonie Pamięci, na terenie Opactwa Ojców Cystersów w Wąchocku. W tym roku jednak miały jeszcze bardziej uroczysty wymiar z uwagi na odsłonięcie pomnika poświęconego bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego, który upamiętnia 80. rocznicę złożenia przysięgi przez żołnierzy Jana Piwnika Ponurego. Pomnik stanął na dziedzińcu opactwa. Jego autorem jest pochodzący z Wąchocka rzeźbiarz Ryszard Rymarczyk.

To właśnie przy nim rozpoczęły się tegoroczne obchody z udziałem kombatantów, przedstawicieli władz, służb mundurowych, harcerzy, a także licznie przybyłej młodzieży ze szkół. Powiat Starachowicki reprezentował Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek.

Złożył on znicz pod świeżo odsłoniętym i poświęconym pomnikiem, a następnie uczestniczył we mszy świętej polowej w intencji obrońców Ojczyzny, jaka została odprawiona przy kapliczce św. Jacka. Tak jak co roku była gawęda poświęcona historii Polskiego Państwa Podziemnego, wystąpienia zaproszonych gości i oczywiście złożenie wiązanek i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą żołnierzy września 1939 roku i partyzantów Antoniego Hedy „Szarego”, którzy stacjonowali w pobliżu. A na koniec - poczęstunek dla uczestników – pyszna grochówka przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach.