Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 20 września 2023 07:30

Marcin Bondarowicz na tle swojej nagrodzonej pracyWielokrotnie wyróżniany i nagradzany rysownik i ilustrator, pracujący na co dzień w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach - Marcin Bondarowicz zdobył kolejną międzynarodową nagrodę, tym razem srebrny medal w konkursie rysunkowym w Korei - 13th Sejong International Cartoon Contest SICACO 2023, za pracę o tematyce „Wojna i pokój”. A rywalizował z ponad 520 artystami, którzy zgłosili ponad 1700 prac.

- Traktuję to jako sukces ale mam również duży dystans do tego typu wyróżnień. Zdaję sobie sprawę w jak ważnych i prestiżowych konkursach moje prace są zauważane i nagradzane. Jednak ważniejsze dla mnie jest określony przed laty cel by zawsze mieć coś do powiedzenia poprzez rysunek czy ilustracje, by ta forma przekazu była tylko narzędziem do komunikacji z odbiorcą – tak o swoim udziale i wyróżnieniu mówi Marcin Bondarowicz.

Choć jego prace publikowane są zarówno w Polsce, jak i za granicą, niekiedy w skrajnie odmiennych światopoglądowo gazetach, to zawsze na pierwszym miejscu figuruje „głos w sprawie”. Tak też traktuje on swoją twórczość.

- Ten rodzaj przekazu traktuje bezkompromisowo, interesuje mnie prawda i do niej zawsze zmierzam w swoich pracach. Wyróżnienia i nagrody uskrzydlają ale nie są sensem i celem samym w sobie. Najważniejsze dla mnie jest bowiem samo publikowanie, nawiązywanie z czytelnikiem swoistego rodzaju więzi. Wszystko co robię skoncentrowane jest na celu, by forma i technika użyta w ilustracji służyła tego rodzaju komunikacji wizualnej jakim jest rysunek prasowy” – mówi artysta.

A przypomnijmy, że nie jest to jego pierwsze tego rodzaju wyróżnienie.

W ostatnich latach  zdobył wiele prestiżowych nagród w krajowych oraz międzynarodowych konkursach kierowanych do profesjonalnych rysowników oraz ilustratorów prasowych. Jest laureatem kilkuset nagród oraz wyróżnień, m. in. na międzynarodowych konkursach kreskówkowych w Turcji, Iranie czy międzynarodowym konkursie karykatury rysunkowej w Egipcie.

Otrzymał również kilka wyróżnień na konkursach m.in. w Brazylii, Chorwacji, Chinach oraz Kolumbii. Jest laureatem kilku nagród w Ogólnopolskim Konkursie na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa – Olsztyn czy „Nagrody za doskonałość” w międzynarodowym konkursie na rysunek prasowy organizowany w Kanadzie - 22nd World Press Freedom International Editorial Cartoon Competition/Canada (2022).

W tym roku M. Bondarowicz odebrał również jedną z najważniejszych nagród w swoim artystycznym dorobku: European Newspaper Award za najlepsza okładkę w prasie międzynarodowej. Został nagrodzony za okładkę Gazety Wyborczej „Armia złodziei – dlaczego wojska rosyjskie są tak zdeterminowane” rozpoczynającej cykl artykułów o tej tematyce.

Raz jeszcze serdecznie gratulujemy!

Nagrodzona praca 

Źródło informacji: POP Starachowice