Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 18 września 2023 13:48

Występy lokalnych zespołów muzycznych, leśne animacje, smakołyki Kół Gospodyń Wiejskich, rozstrzygnięcie konkursu „Leśne wspomnienia z wakacji” – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników Spotkania na leśnej polanie w Marculach, jakie odbyło się 17 września br. Gościem honorowym była Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, która wspólnie ze starostą Piotrem Ambroszczykiem, a także służbami leśnymi i mundurowymi posadziła na terenie arboretum „Bartusia” czyli  sadzonkę dębu, wyhodowaną z nasion dębu Bartek.

Arboretum w Marculach to niezwykłe miejsce , w którym można obejrzeć kolekcje ponad 2500 roślin reprezentujących prawie tysiąc gatunków, odmian i kultywarów występujących w strefie klimatu umiarkowanego, a przy tym całkiem przyjemnie odpocząć w zgodzie z przyrodą. Można się było o tym przekonać podczas spotkania na leśnej polanie, na którym prezentowano bogactwo lasów oraz sposoby ochrony przyrody. 
Na zaproszenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Marcule Tadeusza Misiaka i dyrektora  Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzeja Matysiaka uczestniczył w nim również starosta Piotr Ambroszczyk, który wspólnie z Minister Klimatu i Środowiska Anną Moskwą, a także służbami leśnymi oraz mundurowymi zasadził Bartusia” - sadzonkę dębu, pochodzącego od dębu Bartka dla uczczenia 100-lecia Lasów Państwowych, jakie przypada w 2024 roku. 

Wcześniej złożyli też  znicze pod tablicą upamiętniającą Antoniego Hedę „Szarego” w 84.rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. 

Podczas pikniku minister wręczyła też odznaczenie resortowe pracownikowi straży leśnej Piotrowi Wolskiemu, który zajmuje się pszczelarstwem.

Impreza przebiegała w luźnej atmosferze. Były występy lokalnych zespołów muzycznych, zabawy dla dzieci, rozmowy o społecznych funkcjach lasu,  leśne animacje, a dla ciała – smakołyki lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Na scenie wystąpili: Patrycja Runo, a także zespół Wolanianki i „Kapela Sołtysa”.