Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 19 czerwca 2023 13:01

Nieopodal wejścia do dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach, odsłonięto tablicę poświęconą inż. Antoniemu Chmielnickiemu, współtwórcy całkowicie polskiej konstrukcji ciężarówki – STARa 200 i jego wariantów. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli również starosta Piotr Ambroszczyk i wicestarosta Dariusz Dąbrowski. Specjalnie na tę okoliczność zjawił się  również jeden z uczestników Legendy STARa – Paweł Gołębiowski – właściciel dwóch prototypów , jakie powstały w końcowej fazie działalności FSC - z silnikiem 359 z turbodoładowniem i odchylaną kabiną nad którą pracował nasz legendarny konstruktor. 

Inicjatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Inżynierów  i Techników Mechaników Polskich Oddział w Starachowicach, które chciało w ten sposób uczcić wspaniałego konstruktora i menedżera, który potrafił skupić wokół siebie konstruktorów i badaczy, stwarzając możliwości rozwoju samochodów i fabryki, jak podkreślał Adam Wyrębkiewicz. 

Tablicę odsłonili synowie inżyniera – prof. Paweł Chmielnicki oraz dr Jarosław Chmielnicki, którzy wspominali ojca jako skromnego i pracowitego człowieka.

- Tata postrzegał siebie jako zwykłego pracownika, jednego z wielu którzy dokładali swoją cegiełkę do tej wielkiej machiny, jaką była Fabryka Samochodów Ciężarowych –mówili podczas uroczystości. 
Odsłonięta tablica, jak podkreślał starosta Piotr Ambroszczyk, jest hołdem dla wszystkich konstruktorów, inżynierów, ale też pracowników Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. 
- Cieszę się, że nastąpiło to właśnie w tym roku, w 75 rocznicę rozpoczęcia produkcji samochodów ciężarowych marki STAR  - mówił starosta. 


Postać legendarnego konstruktora przypomniał również wicestarosta Dariusz Dąbrowski, który wystąpił w koszulce Legendy STARa – imprezy organizowanej przez Powiat by uczcić dorobek polskich inżynierów i konstruktorów, w tym również inż. Antoniego Chmielnickiego, bez którego nie byłoby przecież naszego rodzimego wyrobu, jakim był STAR. 


Spotkanie było także okazją do pokazania unikatowego egzemplarza starachowickiej ciężarówki STARa 1366, którą przyjechał do Starachowic – specjalnie na tą okazję – jeden z uczestników naszej imprezy – Paweł Gołębiowski - właściciel dwóch prototypów, jakie powstały w końcowej fazie działalności FSC - z silnikiem 359 z turbodoładowaniem i odchylaną kabiną, nad którą pracował nasz legendarny konstruktor.


Pojazd można będzie obejrzeć z bliska podczas tegorocznej edycji Legendy STARa, która – przypominamy – odbędzie się tradycyjnie w ostatni tydzień sierpnia. 

/Anna Ciesielska/