Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 16 marca 2023 10:15

Rak prostaty i przerzuty do kości - to dwa nowe zakresy, które w połowie tego roku mają ruszyć w starachowickiej onkologii. Oddział Onkologiczny Dzienny przygotowuje się do realizacji dwóch Programów Lekowych finansowanych ze środków Ministerstwa Zdrowia. To ukłon w stronę pacjentów, którzy do tej pory musieli się leczyć poza naszym powiatem.

Zarówno w przypadku raka prostaty, jak i przerzutów do kości, starachowicki PZOZ dysponuje już możliwością leczenia najbardziej nowoczesnymi lekami, ale na razie poza programem terapeutycznym. Wdrożenie Programów Lekowych uzależnione jest od zakupu leków, a to wymaga przeprowadzenia postępowania unijnego ze względu na dużą wartość zamówienia. Skomplikowana procedura jest wydłużona, co powoduje że realizacja obu programów rozpocznie się najprawdopodobniej w połowie bieżącego roku.

Jak będzie wyglądać kwalifikacja?

Za każdym razem będzie przebiegać wg ściśle określonych kryteriów przez Ministerstwo Zdrowia, które uzależnia ją od stopnia zaawansowania choroby, wcześniej zastosowanego leczenia, stanu ogólnego pacjenta, czy wydolności wielonarządowej. Wszystkie te czynniki podlegać będą szczegółowej ocenie lekarza prowadzącego, a proces leczenia będzie ustalany indywidualnie dla każdego chorego.

Warto dodać, że zarówno Oddział Onkologiczny Dzienny, jak i Poradnia Onkologiczna zostały wzorowo ocenione przez konsultanta wojewódzkiego w zakresie onkologii – prof. Stanisława Góździa, co tylko potwierdza wysoki poziom leczenia i gwarantuje równie wysoką jakość usług medycznych.

Pomagamy już od dekady

Oddział istnieje już od dekady, ale stale wprowadzana zmiany w celu poprawy komfortu leczenia pacjentów, którzy korzystają z chemioterapii zarówno w formie doustnej, jak i dożylnej. Ogromnym ułatwieniem jest podawanie chemii poprzez pompę elastomerową (tzw. infuzor). Podczas 44 godzinnego procesu uwalniania się leku, chorzy przebywają w środowisku domowym, a wizyty w oddziale ograniczają się wyłącznie do przychodzenia na podłączenie i odłączenie infuzora.

Pacjenci mogą także skorzystać z implantacji portów donaczyniowych niezbędnych m.in. do leczenia z udziałem infuzorów. To wszczepialny system składający się z cewnika i komory umożliwiający długoterminowy i łatwy dostęp do dużej żyły centralnej, stosowany do podawania leków i innych preparatów w postaci pojedynczych wstrzyknięć, krótko lub długotrwałych wlewów, a nawet pobierania krwi. Zabieg przeprowadza się na sali operacyjnej w pełnej sterylności, pod stałą kontrolą stanu pacjenta, przy znieczuleniu miejscowym. Potrzebne jest jednak skierowanie. Pacjenci starachowickiej onkologii otrzymują je od lekarza specjalisty z Poradni Onkologicznej.

Domowo i fachowo

Tym Pacjentom, którzy przyjmują chemię w warunkach szpitalnych, oddział oferuje jasne, przestronne wnętrza i nowe wyposażenie i co ważne – możliwość przebywania z członkiem rodziny.

Jako jedyny w województwie, posiada też tzw. „onkoczepek” - urządzenie chroniące przed wypadaniem włosów, co wpływa pozytywnie na jakość życia pacjentów, poprawia ich samoocenę i nastawia pozytywnie do leczenia.

Oddział ściśle współpracuje ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii, dzięki czemu chorzy w razie potrzeby prowadzenia terapii dostępnej w ramach programów lekowych mają zapewnioną płynną zmianę miejsca leczenia ze Starachowic na Kielce. Podobnie, w przypadku konsultacji i kwalifikacji do radioterapii. Pacjent zgłasza się na leczenie na konkretny wyznaczony termin.

Kierownik Oddziału Onkologicznego Dziennego - Małgorzata Majecka, lekarz specjalista z zakresu chemioterapii nowotworów oraz onkologii klinicznej apeluje do mieszkańców,  aby nie ignorowali objawów wskazujących na chorobę nowotworową i jak najwcześniej rozpoczęli leczenie.

Osoby, które chcą skorzystać z terapii w starachowickim Oddziale Onkologicznym Dziennym mogą się skontaktować telefonicznie: 41 273 90 24/41 273 99 16 w celu uzyskania szczegółowych informacji.