Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 31 stycznia 2023 07:48

Za nami kolejny, 31 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasi mieszkańcy po raz kolejny udowodnili, że mają ogromne serca. Bo jak wynika ze wstępnych ustaleń, w samych tylko Starachowicach udało się zebrać ponad 167 tys. zł na walkę z sepsą. 

Bieg dla WOŚP, morsowanie, przejażdżka Starachowicką Koleją Wąskotorową, pokazy strażackie, kwesty, kiermasze, koncerty, występy i licytacje – tak wyglądał w tym roku 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Starachowicach. Powiat Starachowicki tak jak co roku włączył się w akcję. Grono wolontariuszy zasilił m.in. starosta Piotr Ambroszczyk, który mimo choroby kwestował z puszką. Wziął również udział w koncercie finałowym, jaki odbył się w 29 stycznia na Sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Nie zabrakło też prezydenta Marka Materka i jego zastępcy ds. społecznych Marcina Gołębiowskiego, którzy przez całą niedzielę kwestowali z Orkiestrą. 

Orkiestrowy weekend

W tym roku, orkiestrowe granie zaczęło się w piątek, 27 stycznia Finałowym Koncertem Tanecznym „Gramy dla wszystkich” Szkoły Tańca MiM. Tak jak co roku było mnóstwo przepięknych występów, a mieszkańcy nie szczędzili pieniędzy podczas licytacji, prowadzonych przez Agnieszkę Lasek i Łukasza Gołdę.

W niedzielę od wczesnych godzin porannych kwestowali wolontariusze. Dokładnie – 137, którzy mimo zimowej aury przemierzali ulice z puszkami.

Stowarzyszenie „Zabiegane Starachowice” zapraszali do wspólnego biegu nad zalewem Lubianka, a Starachowicki Klub Morsów Wektor – do kąpieli na Piachach. Obie akcje połączone były rzecz jasna z kwestą na rzec Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dużą popularnością cieszyła się także Starachowicka Kolej Wąskotorowa, która zapraszała na przejażdżkę połączoną z ogniskiem w Lipiu, a Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP Starachowice wspólnie z Młodzieżowymi Centrum Kariery zorganizował kwestę połączoną z warsztatami z doradztwa zawodowego.

Nie mogło zabraknąć również strażaków. Ochotnicy z OSP w Gadce zorganizowali pokazy strażackie na parkingu za Urzędem Miejskim w Starachowicach, gdzie od godz. 16.00 trwał koncert finałowy.

Na scenie prezentowali się mali i duzi artyści. Można było zobaczyć m.in. 111 Artystyczna Drużyna Harcerska, zespół Majstry, Zespół Tańca i Inscenizacji Plejada, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Kukułeczka”, artystów z Wokalnego Studia Piosenki prowadzonego przez Piotra Mrózka, zespół Tacy Sami czy Damon.

Występy przeplatane były z licytacjami. Wśród wyjątkowych gadżetów były m.in. piękne obrazy wykonane przez przedszkolaków z lokalnymi artystami i włodarzami, w tym również starostą Piotrem Ambroszczykiem w ramach akcji ,,Malujemy sercem", czy vouchery na nietypowe atrakcje – jak trening łuczniczy i kolacja ze starostą, wspólna wycieczkę rowerową z prezydentem Miasta czy lot motoparalotnią z mistrzem Polski.

Koncert zakończył się tradycyjnym „Światełkiem do nieba”, które rozbłysnęło obok Urzędu Miejskiego po godzinie 20.00.

Ze wstępnych informacji wynika, że w Starachowicach (szatb#1395 Starachowice) zebrano ponad 167 tysięcy złotych. Dokładne informacje i podsumowanie przedstawi niebawem szefowa miejskiego sztabu WOŚP  w Starachowicach Ilona Traczyk, a my póki co przypominamy że w tym roku Orkiestra zagrała dla wszystkich – małych i dużych.

Dla kogo zbieraliśmy?

Pieniądze były zbierane na walkę z sepsą czyli zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W ciągu kilku godzin może p doprowadzić do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że co piąty zgon na świecie, 20% ludzi, które umiera, umiera z powodu sepsy. Podstawową sprawą jest wczesne rozpoznanie, dysponowanie najnowszymi metodami diagnostycznymi i szybkie wdrożenie leczenia.

Zebrane pieniądze posłużą wyposażeniu laboratoriów w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń, które mogą doprowadzić do sepsy. Szybsza diagnostyka to lepsza terapia sepsy poprzez sprawne wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

Patronat nad wydarzeniem sprawowali: Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Ambroszczyk i Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

/Anna Ciesielska/

Galeria zdjęć