Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 26 września 2022 12:44

Ruszył IX Festiwal Nauki - cykliczna impreza popularyzująca naukę, organizowana przez Powiat Starachowicki we współpracy z Gminą Starachowice oraz Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach. Tym razem będzie trwał trzy dni, zakończy się w środę, 28 września br.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali 26 września: starosta Piotr Ambroszczyk, wicestarosta Dariusz Dąbrowski i Paweł Kołodziejski – dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, którzy zachęcali do „bawienia się” nauką. Bo taki właśnie cel przyświeca naszej imprezie – udowodnienie uczniom, że nauka nie musi być nudna i niezrozumiała. Służyły temu m.in. pokazy i warsztaty naukowe, poświęcone naukom ścisłym i przyrodniczym, jakie odbyły się w poniedziałek na terenie Muzeum Przyrody i Techniki. Swoje stoiska prezentowały: Regionalne Centrum Naukowo – Technologiczne z Podzamcza  Chęcińskiego, Parkowe Atrakcje, Centrum Nauki Kopernik Warszawa (Planetobus), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Wydział Biologii i Biotechnologii.

Szczególne brawa należą się małym naukowcom z Dziecięcego Klubu Naukowego Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach, którzy demonstrowali m.in., jak z pomocą octu i sody można nadmuchać balonik.

Można było także obejrzeć wystawy stałe w muzeum i Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA. Na miłośników astrologii czekał także Planetobus z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Przez dwa dni – 26 i 27 września wszyscy chętni, a przede wszystkim dzieci i młodzież mogą wziąć udział w bezpłatnych pokazach planetarium, korzystać z interaktywnych eksponatów, a także zadawać pytania i eksperymentować z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik odkrywając tajniki kosmosu.

Na tym jednak nie koniec, bo tegoroczna impreza trwać będzie trzy dni.

27 września Festiwal Nauki gości w I Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach.

W programie: warsztaty i zajęcia z zakresu:

  • prawa,
  • lingwistyki,
  • dziennikarstwa
  • sztuki.

W roli prelegentów wystąpią wykładowcy:

  • Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,
  • Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
  • Uniwersytetu Warszawskiego;

28 września (środa) zapraszamy natomiast do Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach. Będą warsztaty i zajęcia poświęcone naukom ścisłym i technice, w szczególności z zakresu: robotyki, automatyki i inżynierii metali. W roli prelegentów wystąpią wykładowcy Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie i Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Dodatkowo, w I Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach odbędzie się również spotkanie z wykładowcami Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu, poświęcone zabawom kryminalistycznym.

***

Tegoroczna impreza organizowana jest w ramach projektu "Kierunek Przyszłość: Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego", finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%).

Festiwal współfinansowany jest ze środków Powiatu, a patronują mu: Starosta Starachowicki i Prezydent Miasta Starachowice.

Fotorelacja z otwarcia