Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
niedziela, 30 stycznia 2022 10:01

Jerzy Stetz i Tomasz Wątor – dwaj śmiałkowie, którzy w czerwcu br. pod szyldem zlotu Legenda STARa rozpoczynają wyprawę „STARem 266 dookoła świata” gościli w weekend w Starachowicach. W spotkaniu uczestniczył też Tomasz Sikora – kierowca Stara 266 podczas pamiętnego Rajdu Paryż - Dakar.

Podtrzymanie pamięci o ciężarówkach ze Starachowic i ludziach, którzy je tworzyli to główny cel  organizowanego przez Powiat Zlotu Legenda STARa.

STAR stał się legendą. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie praca tysięcy pracowników i konstruktorów z dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych. Szczególne miejsce w legendzie zajęły wydarzenia z udziałem STARów, w tym.in. start STARa 266 w Rajdzie Paryż - Dakar w 1988r.

W roku bieżącym dwaj śmiałkowie mieszkający na co dzień w USA  – Jerzy Stetz i Tomasz Wator chcą dopisać kolejny rozdział legendy, organizując wyprawę STAREM 266 dookoła świata. 6 czerwca br. pod szyldem Legendy STARA wystartują z Florydy na Alaskę, aby w 2023 r. przyjechać do Starachowic z Władywostoku na 9. Legendę STARa, w 75 rocznicę rozpoczęcia produkcji samochodów marki STAR.

To właśnie ich gościliśmy w  weekend w Starachowicach.

29 stycznia w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbyła się konferencja prasowa z udziałem kierowców z USA, a także Tomasza Sikory- kierowcy Stara 266 z pamiętnego Rajdu Paryż – Dakar, Wojciecha Cyrkowicza - szefa Biura Marketingu i Sprzedaży firmy Autobox Innovations - partnera Powiatu w organizacji zlotu oraz dyrekcji muzeum. Spotkanie prowadził wicestarosta Dariusz Dąbrowski, który na wstępie dokonał prezentacji logo 8. Legendy STARa.

 

Przedstawia ona pożarniczego STARa 266 –uczestnika wyprawy STARem 266 dookoła świata a zarazem nr 1 tegorocznej Legendy, na tle przetartej amerykańskiej flagi.

-Nie przypadkowo wybraliśmy taki wizerunek, nawiązując do milionów Polaków, którzy wyemigrowali do USA i w trudzie i znoju, na przestrzeni lat budowali Amerykę. Do tego biało -czerwona droga, z Florydy na Alaskę, przez Władywostok do Starachowic - tak symbolicznie opisaliśmy 8 Legendę STARa- mówił wicestarosta Dariusz Dąbrowski, przekazując głos gościom.

STARem 266 dookoła świata

O tym, jak zrodził się pomysł wyprawy STARem 266 dookoła świata mówił Jerzy Stetz, od 27 lat mieszkający w USA. Ciężarówkami zjeździł już wszystkie stany w USA i prowincje w Kanadzie. Czterokrotnie był na Alasce. Dotarł też na wszystkie wyspy wokół USA, gdzie pływają promy. Zawsze uważał, że im trudniej tym lepiej. Na koncie ma przejechane blisko 4 mln mil. W ubiegłym tygodniu zakończył jazdę ciężarówkami, zamierza rozpocząć nowy biznes. Ale na razie najważniejsza jest dla niego wyprawa Starami. Jej głównymi bohaterami będą dwa stary: „czerwony” czyli STAR 266 – pożarniczy z 1983 r. który został zakupiony z OSP Karpniki oraz „zielony” czyli STAR 266 – skrzyniowy z 1987,który od nowości służył w Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu i który gościł z kierowcami w Starachowicach. Tu, w jednym z miejscowych zakładów, od kilku tygodni przechodzi gruntowny remont.  

„Strażak” nie będzie w ogóle zmieniony z zewnątrz. Planujemy dla niego tablice rejestracyjne - OSP PL czyli Ochotnicza Straż Pożarna Polska i PSP PL czyli Państwowa Straż Pożarna Polska dla „zielonego”– mówił Jerzy Stetz.

- Czerwony STAR znajduje się w USA, „zielony”, który jest z nami w Starachowicach, dołączy do niego niebawem –mówił Tomasz Wątor – drugi uczestnik wyprawy, która ma ruszyć 6 czerwca 2022 r.

-Pierwszym etapem będzie przejazd do Chicago, do jednego ze sponsorów, gdzie spędzimy weekend, a pojazdy przejdą przegląd. Z Chicago, już z resztą grupy, zaczniemy jechać w stronę Alaski. Następnym etapem będzie Edmonton – duże skupisko Polonii. A później długa, długa droga na Alaskę i przygody. Jakie? Tego nie wie nikt – mówił Tomasz Wątor.

- Jesteśmy wyposażeni w części, ale wszystko będziemy robić sami – zaznaczył Jerzy Stetz. - To nie będzie cały czas jazda po asfalcie, ale także jazda w terenie. Jesteśmy dobrej myśli. Chcemy zjechać na jubileusz do Starachowic  - zapowiada kierowca.

Okiem ekspertów

Tomasz Sikora, który w 1988r. na Rajdzie Paryż – Dakar pokonał STARem prawie 13 tys. km gorąco im kibicuje.

- Uważam, że dobrze wybraliście samochody. Dostarczą wam dużo przyjemności i frajdy, a przy tym dreszczyk emocji  i duży wysiłek fizyczny. Trzeba polubić to auto, a wtedy się wam odwdzięczy – mówił na konferencji.

- Jak na ówczesne czasy był to bardzo dobrze skonstruowany i wykonany samochód - co bardzo istotne i co bardzo mnie cieszy – w całości polski produkt – mówił o STARze. - Nie mieliśmy wtedy zaplecza, specjalistycznych firm, które przygotowują pojazdy do rajdów. Wszystko, co zostało wykonane w naszych STARach, to pomysły mechaników ze Starachowic, po rozmowach z kierowcami. Ale prawda jest taka, że trudno przewidzieć co może się zdarzyć. Także na Alasce, dlatego mam nadzieję na kolejne spotkanie, już po podróży. Chętnie posłucham, jak było – mówił T. Sikora.

Wojciech Cyrkowicz z firmy Autobox Innovations, która na co dzień zajmuje się renowacją STARów, jest przekonany o skuteczności pojazdów.

-Firma zajmuje się modernizacją STARów. Takich samochodów odnowiliśmy już ponad 1600. STAR-y sprawdzają się doskonale, o czym przekonujemy się nawet teraz.  W tej trudnej sytuacji na granicy, pojazdy doskonale dają sobie radę – mówił W.Cyrkowicz.

O tym, jak poradzą sobie za Oceanem przekonamy się w czerwcu.

8. Legenda STARa

8. Legenda STARa zagości w Starachowicach w ostatni sierpniowy weekend. W tym roku ma ją poprzedzić gwiaździsty zlot STARów.

- Planujemy, że legenda wyruszy już 24 sierpnia, w formie zlotu gwiaździstego. STARY będą zjeżdżały do Starachowic kilkoma trasami. Jedna będzie prowadzić ze Słupska, druga z okolic Tarnowa, a trzecie z okolic Wisły – zapowiedział wicestarosta D. Dąbrowski.

Konwoje będą się zatrzymywać w różnych miastach, aby miejscowi mogli poznać legendę STARa.

O szczegółach będziemy informować.

Organizatorzy wyprawy STARem 266 dookoła świata zapowiedzieli, że po zakończeniu projektu przekażą STARa 266 pożarnika do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, tak aby stanął obok swojego młodszego brata – Stara 266 uczestnika Rajdu Paryż – Dakar.

Przekazane zostały także gadżety na licytacje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w tym od Tomasza Sikory oryginalna koszulka z Rajdu Paryż - Dakar z 1988r., która będzie licytowana na Allegro.

 

Fotorelacja z konferecji prasowej