11°C

Średnie zachmurzenie
Ciśnienie 1012 hPa


poniedziałek wtorek środa czwartek piątek
19 °C 21 °C 20 °C 20 °C 24 °C
6 °C 8 °C 12 °C 11 °C 10 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 10 grudnia 2021 11:27

9 grudnia br. w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, z inicjatywy członka Zarządu Powiatu Jerzego Materka i dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Andrzeja Klimczaka, odbyło się kolejne spotkanie poświęcone dyskusji nad koncepcją przebiegu planowanej trasy rowerowej EuroVelo 11.

Trasa EuroVelo 11 przez niektórych nazywana „Bestią Wschodu” o długości ponad 6500 km rozciąga się od wschodniego krańca Norwegii aż do słonecznej Grecji. Jej Przebieg przez terytorium Polski jest aktualnie na etapie wyborów koncepcji przebiegu korytarza. Szczególnie istotne dla centralnej i wschodniej części województwa świętokrzyskiego jest zaproponowanie i przyjęcie rozwiązania, które przebiegać będzie przez Szydłowiec - Skarżysko - Kamienną – Suchedniów – Michniów – Bodzentyn, Nową Słupię – Górno, a nie Szydłowiec -  Stąporków – Kielce –Górno jak pierwotnie planowano.
Taki przebieg umożliwi turystom rowerowym korzystanie z jednego z największych węzłów kolejowych w Skarżysku - Kamiennej, połączenia z drogą ekspresową S7 Warszawa – Kielce – Kraków, dając jednocześnie możliwość zobaczenia wielu ciekawych miejsc w tym unikalnego w skali kraju Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie czy przejazdu przez serce Gór Świętokrzyskich z możliwością wejścia na Łysicę. 
Na spotkaniu omawiano także celowość opracowania sieci szlaków pieszych i tras rowerowych, które komunikowałyby Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, Suchedniów, Wąchock i Starachowice z miejscami obozowania Powstańców Styczniowych oraz aktywnych działań partyzantów z okresu II wojny światowej w obszarze kompleksu leśnego Sieradowickiego Parku Krajobrazowego w szczególności z Wykusem i Polaną Langiewicza.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów, nadleśnictwa oraz stowarzyszeń patriotycznych i rowerowych. Wszyscy stali na stanowisku, iż ogromne walory krajobrazowe, kompleksy leśne, zbiorniki wodne, baza noclegowa w tym pola kempingowe, zabytki kultury religijnej, architektonicznej i przemysłowej przemawiają w sposób wyraźny za wspomnianym umiejscowieniem przebiegu trasy rowerowej. Podczas spotkania podjęto inicjatywę dotyczącą dalszych wspólnych działań oraz wystosowania listu intencyjnego w sprawie przyjęcia  przebiegu trasy Euro Velo 11 przez Szydłowiec - Skarżysko - Kamienną – Suchedniów – Michniów – Bodzentyn, Nową Słupię – Górno, jako najkorzystniejszego pod względem społecznym,  środowiskowym i funkcjonalnym. Po podpisaniu dokument zostanie przekazany władnym organom. 

Fotorelacja ze spotkania