18°C

Średnie zachmurzenie
Ciśnienie 1019 hPa


piątek sobota niedziela poniedziałek wtorek
21 °C 22 °C 20 °C 20 °C 18 °C
14 °C 13 °C 12 °C 12 °C 11 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 16 sierpnia 2021 10:44

Starosta Piotr Babicki podczas wygłaszania przemówieniaMsza święta w intencji Ojczyzny, uroczysty przemarsz i złożenie wiązanek pod Pomnikiem Niepodległości - tak wyglądały w tym roku oficjalne obchody Święta Wojska w Starachowicach, organizowane przez Gminę Starachowice i Powiat Starachowicki. 

Po raz pierwszy po ponad 1,5 rocznej przerwie mieszkańcy mogli znowu świętować w podobnej formie, jak przed pandemią. Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz, organizacji kombatanckich, harcerzy i świętujących w tym dniu służb mundurowych. Na uwagę zasługę obecność kompani honorowej Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach. Władze powiatu reprezentował starosta Piotr Babicki. Z ramienia miasta obecny był prezydent Marek Materek. W uroczystościach wzięli też udział poseł Krzysztof Lipiec, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, radni miejscy i powiatowi, a także  przedstawiciele wielu jednostek i instytucji działających w naszym powiecie. Po zakończeniu mszy wszyscy przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości. Na miejscu uczestnicy odśpiewali hymn i wysłuchali okolicznościowych przemówień, wygłoszonych przez prezydenta Marka Materka, starostę Piotra Babickiego i posła Krzysztofa Lipca. 
Starosta Piotr Babicki podkreślał w swym wystąpieniu wyjątkowy charakter tegorocznych obchodów, nawiązując do czasu pandemii i wspólnie podejmowanych działań. Podziękował przy tej okazji za udzielone wsparcie żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, a także innym, którzy w imię idei solidarności włączyli się w pomoc. 
- Myślę, że to jasne oblicze dzisiejszego patriotyzmu – mówił starosta, dodając że kolejnym jego wyrazem jest odpowiedzialność za zdrowie swoje i innych. 
- Takim dobrym przykładem współczesnego działania obywatelskiego i patriotycznego jest dbanie o naszą wspólnotę, zdrowie i rozwój, poprzez chociażby zaszczepienie się przed COVID – 19 – mówił starosta, zachęcając do tego wszystkich obecnych. 
Po zakończeniu przemówień, delegacje złożyły kwiaty i znicze pamięci pod Pomnikiem Niepodległości. Oficjalne obchody zakończył mini recital wychowanków Parku Kultury. 
Po południu w Amfiteatrze Parku Miejskiego odbył się koncert patriotyczny pn. "Żołnierska nuta". Na scenie wystąpił zespół „Wiarusy” i Marszałkowska Orkiestra Dęta. 

Fotorelacja z uroczystości