10°C

Deszcz
Ciśnienie 1013 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
15 °C 15 °C 12 °C 13 °C 16 °C
8 °C 9 °C 9 °C 8 °C 6 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 26 maja 2021 07:55

Zdjęcie zbiorowe organizatorów imprezy Zaczęło się odliczanie przed V Starachowicką Strzałą – wyścigiem kolarskim dla amatorów na rowerach szosowych, organizowanym przez firmę Poland Bike przy ścisłej współpracy z Powiatem Starachowickim, Urzędem Miasta Starachowice, Gminą Pawłów, Gminą Brody oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Starachowicach. 25 maja br. w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbyła się konferencja prasowa z udziałem wszystkich zaangażowanych partnerów. 

Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę tj. 30 maja br. Biuro zawodów zlokalizowane będzie przy  Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Starachowicach. W tym roku zawodnicy rywalizować będą na dwóch dystansach:  61 km i 83 km. Start ostry, który podobnie jak w latach ubiegłych, odbędzie się w okolicy zalewu brodzkiego (z tzw. Starotorza), poprzedzony zostanie przejazdem honorowym ulicami Starachowic. Emocji jak zwykle nie zabraknie. Organizatorzy liczą na udział ponad 200 zawodników z całego kraju, maksymalnie będzie ich mogło wystąpić 250 (zgodnie z limitem obowiązującym od 28 maja br. ).

Więcej kategorii wiekowych, więcej nagród finansowych i premie górskie

Takie nowości zapowiedział na konferencji prasowej Grzegorz Wajs z Poland Bike – główny organizator imprezy.

Nie lada gratką w tym roku będzie premia górska o puchar starosty starachowickiego. Odcinek bardzo wymagający w okolicy Świśliny (gm. Pawłów) o kącie nachylenia sięgającym do nawet 25 %. Kolarze startujący na dłuższym dystansie będą musieli pokonać ten odcinek dwukrotnie, co może być dla nich sporym wyzwaniem. Zdaniem Marka Gronowskiego, odpowiadającego za wytyczenie trasy, to będzie taki starachowicki Gliczarów, czyli  odcinek przypominający jeden z najtrudniejszych podjazdów podczas Tour de Pologne - najbardziej stromą część podjazdu nazwaną "Ścianą Bukovina". Nie wykluczone, że  stanie się ona naszym wyróżnikiem.

W Adamowie natomiast zlokalizowana będzie premia lotna o puchar Wójt Gminy Brody.

Malownicze trasy

Tym, co niewątpliwie przyciągnie cyklistów do naszego powiatu i na co zwracali uwagę organizatorzy, są przepiękne tereny do uprawiania kolarstwa.

- Bardzo się cieszę że Starachowicka Strzała znów wyjedzie na nasze drogi. To bardzo ciekawa impreza, która wpisała się już na stałe w historię imprez sportowych w powiecie.  Trasy z perspektywy kolarskiej, są bardzo atrakcyjne, ale i bardzo wymagające – mówił starosta Piotr Babicki.

Wicestarosta Dariusz Dąbrowski zachęcał kolarzy by w ramach rozgrzewki przyjechali do Starachowic kilka dni wcześniej i korzystając z okazji zwiedzili nasz powiat.  

O widocznych powrotach zawodników wraz z rodzinami mówił prezydent Marek Materek.

W niedzielnym wyścigu będą mogli wziąć udział amatorzy, choć na trybunach nie zabraknie też zawodowców. Swój przyjazd  do Starachowic zapowiedział już Zenon Jaskuła, medalista igrzysk olimpijskich i trzeci kolarz Tour de France, obecny także podczas poprzednich edycji.

 

PROGRAM ZAWODÓW

9.30 odprawa techniczna w MOSiR Starachowice
10.15

ustawianie na starcie: I sektor (dystans 83 km), II sektor (dystans 61 km)

10.20 ceremonia otwarcia V Starachowickiej Strzały
10.30 start honorowy - przejazd kolumny przez ok. 30 min. na start ostry (10 km)
11.10 start ostry - dystans 83 km
11.20 start ostry - dystans 61 km
15.00 ceremonia dekoracji V Starachowickiej Strzały

 

 

Fotorelacja z konferencji prasowej