Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 23 października 2018 08:04

Starosta Danuta Krępa wspólnie z Członkiem Zarządu Powiatu Andrzejem Sendeckim dokonała otwarcia wystawy „W drodze do niepodległości”, którą można oglądać przez tydzień w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach. Gorąco zachęcamy do tego!

Inicjatorami wystawy są spółki Bank Pocztowy S.A. oraz PERN S.A., które działając we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym i Archiwum Akt Nowych podjęły wspólną inicjatywę realizacji projektu edukacyjnego „Dla Niepodległej”, będącego częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021. Patronat honorowy nad projektem objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Edukacji Narodowej. Inauguracja wystawy odbyła się w lutym br. w Sejmie. Wzięli w niej udział m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz dyrektor biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.  Obecnie „jeździ” ona po całej Polsce. Do Starachowic trafiła z Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie była prezentowana przez blisko tydzień w jednej z tamtejszych szkół. Od 22 października br. można oglądać ją u nas, w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach, do czego gorąco zachęca starosta Danuta Krępa.

Ekspozycja przedstawia trudną drogę Polaków do odzyskania niepodległości i kształtowania się polskiej państwowości. Wystawa przygotowana została w oparciu o materiały historyczne, składa się z 30 plansz, ilustrujących najistotniejsze zdarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku, w tym poprzedzające z 1917 roku i te późniejsze, z początku lat 20. XX wieku. W jej uroczystym otwarciu uczestniczyli również: Członek Zarządu Powiatu Andrzej Sendecki oraz wicedyrektor ZSZ nr 1 Aneta Matejczuk. Obecni byli także uczniowie, którzy z dużą uwagą przyglądali się planszom. Są one dostępne na I piętrze ZSZ nr 1 w Starachowicach. Zachęcamy do oglądania!