Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 8 kwietnia 2024 10:01

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „STAR-MAX” Rafał Derlatka & Arkadiusz Dwojak, Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowo - Handlowe „ZAPAŁA” i Merkson Sp. z o.o. - to tegoroczni laureaci Honorowej Nagrody Gospodarczej Starosty Starachowickiego „Żelazny Pierścień” dla Firm Roku 2023. Wręczenie statuetek odbyło się 5 kwietnia br. podczas uroczystej gali w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach z udziałem artystów Łódzkiego Teatru Piosenki. 

Nagroda Gospodarcza Starosty Starachowickiego „Żelazny Pierścień” dla Firmy Roku to wyróżnienie  przyznawane za zasługi na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego. W ten sposób władze powiatu chcą promować najlepsze przedsiębiorstwa działające u nas, inspirować je do rozwoju, wspierać postawy proinwestycyjne i konkretne innowacyjne działania, służące zwiększaniu konkurencyjności między przedsiębiorstwami. Bo właśnie rywalizacja, ale w dobrym tego słowa znaczeniu, jest kołem napędowym wszelkiego rozwoju.

Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach:

  • mikroprzedsiębiorstw – zatrudniających do 10 pracowników
  • małych przedsiębiorstw – zatrudniających do 50 pracowników
  • średnich przedsiębiorstw – zatrudniających do 250 pracowników
  • dużych przedsiębiorstw  - zatrudniających powyżej 250 pracowników.

Tegoroczna edycja była szóstą w historii nagrody. W ubiegłym roku laureatami zostali:

  • Sylwester Skorzyński PPH SKORMET. ZPH GAL – BET,
  • Piekarnia Wąchock,
  • Akademia Przedsiębiorczości sp. z o.o.
  • STAR SAN DUO Dominik Pater, Paweł Pater Spółka komandytowa.

Laureatów edycji 2023 poznaliśmy podczas gali, która odbyła się 5 kwietnia br. w Kinie Kotłownia starachowickiego muzeum.

Wyboru dokonała Kapituła, pod przewodnictwem starosty Piotra Ambroszczyka, w której zasiedli również: wicestarosta Dariusz Dąbrowski, przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona, Andrzej Gach – prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Starachowicach,  Tomasz Gębura - prezes oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich w Starachowicach, Jacek Domagała - Starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Starachowicach oraz Jarosław Nowak – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach.

Komu Żelazny Pierścień?

W kat. mikroprzedsiębiorstw Kapituła zdecydowała przyznać nagrodę Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Handlowo-Usługowemu „STAR-MAX” Rafał Derlatka & Arkadiusz Dwojak. Werdykt odczytał wicestarosta Dariusz Dąbrowski, a dekoracji dokonał starosta Piotr Ambroszczyk.

W kategorii małych przedsiębiorstw zwyciężyło Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowo - Handlowe „ZAPAŁA”. Nagrodę odebrali Państwo Sylwia i Jarosław Zapała.

 

Zwycięzcą najbardziej obleganej kategorii – średnich przedsiębiorstw została spółka Merkson. Statuetka trafiła na ręce prezesa Marka Gorzelaka.

Już po raz pierwszy Kapituła nie przyznała statuetek w kat. firm dużych z uwagi na brak wniosków.

Dekoracji zwycięzców dokonali: starosta Piotr Ambroszczyk  wspólnie z pozostałymi Członkami Kapituły – wicestarostą  Dariuszem Dąbrowskim,  Tomaszem Gęburą i Jarosławem Nowakiem, którzy odczytali werdykty.

Przyjaciele Powiatu

W tym roku po raz drugi przyznana została także nagroda Przyjaciel Powiatu Starachowickiego. To wyróżnienie dla tych, którzy przez swoją aktywność wspierają i przyczyniają się do szeroko rozumianego rozwoju i promocji Powiatu Starachowickiego w kraju oraz poza jego granicami.

Laureatami tej statuetki zostali w ubiegłym roku: Eugeniusz Majchrzyk i Jan Tamiołło, do których dołączy w tym roku Małgorzata Ślaska.

Jeśli można o kimś powiedzieć, że całe swoje życie poświęcił realizacji pasji, jaką jest praca z dziećmi oraz młodzieżą, to z pewnością o niej. W wieku 12 lat wstąpiła do Związku Harcerstwa Polskiego, któremu pozostaje wierna do dziś. Na swojej harcerskiej ścieżce przeszła wszystkie stopnie awansu. Była długoletnim komendantem hufca ZHP w Starachowicach, a także zastępcą komendanta Chorągwi Kieleckiej. Organizowała wiele obozów młodzieżowych w kraju i zagranicą. Współorganizowała wymianę ze skautami angielskimi. Uczestniczyła także jako przedstawicielka ZHP w obchodach 75 rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Zawsze mocno zaangażowana w organizację popularnych harcerskich imprez i rajdów, w tym m.in. w Rajdu Świętokrzyskiego  i Rajdu  „Szlakami Jędrusiów”.  W 2015 roku założyła zespół muzyczny „Stare Dobre Harcerstwo”, który z powodzeniem przybliża dzieciom i młodzieży stare, zapomniane harcerskie szlagiery. Od wielu lat współpracuje z samorządami i służbami mundurowymi przy realizacji programów dotyczących bezpieczeństwa publicznego, co skutkowało m.in. otrzymaniem przez Powiat Nagrody Koziołka.

Teraz to ona otrzymała nagrodę Przyjaciela Powiatu. Statuetkę odebrał w jej imieniu phm. Konrad Ćwik - komendant Hufca ZHP Starachowice, który odczytał list z podziękowaniem od laureatki. 

 

Galę zwieńczył krótki recital w wykonaniu artystów Łódzkiego Teatru Piosenki.

Kim są laureaci tegorocznych Żelaznych Pierścieni?

  • PPUH „STAR-MAX” Rafał Derlatka & Arkadiusz Dwojak

Przedsiębiorstwo zajmuje się od 1993 roku sprzedażą części zamiennych i podzespołów do wszystkich typów samochodów ciężarowych marki STAR. Samochody te pomimo zakończenia ich produkcji wiele lat temu, nadal można spotkać na naszych drogach. Dziś funkcjonują jako pojazdy użytkowe ale także co raz częściej są kupowane przez kolekcjonerów.  Dlatego też firma wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów pomaga utrzymywać je w ciągłej eksploatacji i dobrym stanie technicznym. Jest najbardziej popularnym dostawcą części do Starów wśród uczestników Zlotu Pojazdów Zabytkowych Legenda STARa z całej Polski, a części potrafi dostarczyć nawet za ocean. Wyposażała w nie podróżników, którzy jadą Starami 266 dookoła świata. Oprócz sprzedaży części zamiennych świadczy także usługi w zakresie remontu i regeneracji części i podzespołów.

  • PPUH „ZAPAŁA”

Przedsiębiorstwo  założone zostało 19 listopada 1991 r.  Do 2015 r. firma świadczyła wyłącznie usługi transportowe w przewozie żywych zwierząt. Potem rozszerzyła swoją działalność o usługi produkcyjno – remontowe w zakresie zabudów do przewozu żywych zwierząt. W zakładzie prowadzona jest produkcja aluminiowych zabudów oraz wszelkiego rodzaju napraw polegających na spawaniu aluminium, a także metali kolorowych. Ponadto, firma zajmuje się naprawą podzespołów w samochodach ciężarowych i naczepach.  Zatrudnia 24 pracowników, w tym jedną osobę z niepełnosprawnością. Ten niezwykle kompetentny zespół wykonuje zlecenia dbając o wysoką jakość, co przekłada się na uznanie klientów. Firma dynamicznie rozwija się i zwiększa produkcję oraz pozyskuje nowych klientów w kraju i  zagranicą.

  • Merkson Sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo jest producentem elementów z blach. Produkuje najwyższej jakości komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego, maszynowego, rolniczego i budowlanego. Jest także dostawcą części i usług dla firm krajowych i zagranicznych. Firma w produkcji stosuje nowoczesne technologie. Swoją  działalność prowadzi od ponad czterech dekad. Rocznie wytwarza ponad półtora miliona części, a w ciągłej produkcji utrzymuje ponad półtora tysiąca różnych części i podzespołów. Firma posiada certyfikaty i znaki jakości ISO, a jej wyroby oraz oferowane usługi są rozpoznawalne na rynku i cieszą się uznaniem klientów. Przedsiębiorstwo zatrudnia 153 osoby, w tym 15 z niepełnosprawnością.

Tekst: Anna Ciesielska

Fot. Marek Sikora / SpottedStarachowice.pl