Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 3 stycznia 2024 15:17

1 stycznia 2024 roku weszła w życie nowa forma pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, czyli świadczenie wspierające. Jego przyznanie będzie zależne od  poziomu potrzeby wsparcia, określanego przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Wnioski o wydanie decyzji można składać za pośrednictwem Powiatowego Zespołu w Starachowicach. Pierwsze osoby skorzystały już z tego. 

Z początkiem 2024r. roku weszło w życie nowe rozwiązanie – świadczenie wspierające kierowane osób z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 rok życia.

Mogą się o nie starać osoby, które mają status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony w formie: orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydanego przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności; orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS; orzeczenia o inwalidztwie wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz Komisji lekarskich służb mundurowych – Ministerstwa Obrony Narodowej (MON), Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

Mimo, że jest to nowa forma pomocy, wiedza o niej jest dosyć duża, podobnie jak i zainteresowanie w naszym powiecie. 

Już w pierwszym dniu pracy nowego roku, do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Starachowicach, wpłynęły wnioski o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, która jest niezbędna do wnioskowania o to świadczenie. Jak informuje Paweł Żłobecki, przewodniczący tego zespołu, 2 stycznia wydanych zostało ok. 40 wniosków i przyjęto trzy pierwsze wnioski wraz z niezbędnymi dokumentami.

Jak wnioskować o świadczenie?

Pierwszym krokiem jest uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.

Wniosek o wydanie takiej decyzji można złożyć do:

  • wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności lub
  • powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.
  • elektronicznie za pomocą systemu PIU EMP@TIA.

Jakie dokumenty należy złożyć?

  1. Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wraz z podpisaną klauzulą informacyjną RODO
  2. Kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem
  3. Kopię (oryginał do wglądu) posiadanego orzeczenia:

a) o zaliczeniu do stopnia niepełnosprawności,

b) o niezdolności do pracy wydanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS),

c) o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS),

d) Komisji lekarskiej służb mundurowych – Ministerstwa Obrony Narodowej (MON), Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA),

Po uzyskaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, trzeba będzie złożyć wniosek o świadczenie wspierające do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Będzie to można zrobić  wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą jednego z trzech kanałów wnioskowania:

  • Platformę PUE ZUS
  • Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mrpips.gov.pl
  • Bankowość elektroniczną.

Osoby ubiegające się o świadczenie wspierające będą mogły w siedzibie lub oddziałach ZUS uzyskać pomoc zarówno w założeniu profilu na PUE ZUS, jak i w wypełnieniu i wysłaniu wniosku przez Internet.

 

Kto i kiedy otrzyma świadczenie?

Świadczenie wspierające będzie wprowadzane w trzech etapach począwszy od 1 stycznia 2024 r., a skończywszy na finalnym jego wdrożeniu, które nastąpi 1 stycznia 2026 r. Oznacza to, że osoby z niepełnosprawnościami – w zależności od przyznanej im liczby punktów oceny potrzeby wsparcia – będą uzyskiwać prawo do świadczenia wspierającego w kolejnych latach. W pierwszej kolejności obejmie ono osoby o najwyższym poziomie potrzeby wsparcia.

Świadczenie wspierające będzie wynosić od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej (obecnie wynosi ona 1588,44 zł). Oznacza to, że na początku będą to kwoty od ok. 635 zł do blisko 3495 zł, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia:

  • 95–100 pkt – 220 proc. renty socjalnej,
  • 90–94 pkt – 180 proc. renty socjalnej,
  • 85–89 pkt – 120 proc. renty socjalnej,
  • 80–84 pkt – 80 proc. renty socjalnej,
  • 75–79 pkt – 60 proc. renty socjalnej,
  • 70–74 pkt – 40 proc. renty socjalnej.