Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 4 grudnia 2023 12:54

Dobiegła końca VI kadencja Rada Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach. 1 grudnia br. odbyło się ostatnie posiedzenie, które było znakomitą okazją do podziękowania za pracę jej członkom.  

Dla przypomnienia, w skład Rady Muzeum wchodzi 12 osób. Są to przedstawiciele Powiatu Starachowickiego, Gminy Starachowice,  a także stowarzyszeń naukowych i twórczych oraz innych instytucji wspierających Muzeum. Członków co cztery lata powołuje Zarząd Powiatu w Starachowicach. Tym razem znaleźli się w niej: Piotr Babicki, Dariusz Dąbrowski, Cezary Berak i Miłosz Bidziński (przedstawiciele Powiatu), Bronisław Paluch (przedstawiciel Gminy Starachowice, a także Mirosław Karbowniczek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Daniel Czernek, reprezentujący Wojewódzki Urząd Konserwatora Zabytków w Kielcach, Adrian Wrona ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego w Kielcach, Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, Marek Golonka, reprezentujący Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Krzysztof Myśliński ze Stowarzyszenia Muzealników Polskich w Kielcach i Radosław Wojewódzki, zgłoszony przez dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Warto podkreślić, że była to kadencja szczególna, która przypadła na czasy pandemii. Po raz pierwszy w historii Rada obradowała także zdalnie.
Wicestarosta Dariusz Dąbrowski, który był również jej wiceprzewodniczącym, podziękował członkom za wspieranie placówki i samorządu powiatowego w działaniach na rzecz ochrony dorobku materialnego naszych przodków i udostępniania go kolejnym pokoleniom. Szczególne podziękowania kierował do prof. dr. hab. inż. Mirosława Karbowniczka - przewodniczącego Rady w tej kadencji oraz dr. inż. Ireneusza Suligi, który przewodniczył Radzie w latach 2001-2019.

Obaj panowie, o czym przypomniał prof. M. Karbowniczek, związani są z naszym muzeum od 2000 r., kiedy przyjechali tu po raz pierwszy ze studentami na obóz naukowy. Od tego czasu zmieniło się wiele. Muzeum stało się nowoczesną placówką, która wciąż się rozwija.

Wybrzmiało to mocno podczas oceny działalności placówki w tym roku, a także planów działania na rok następny. Rada wypowiedziała się pozytywnie na temat podejmowanych tu działań, podkreślając ich duże spektrum  przy stosunkowo niskich nakładach finansowych.

Do najważniejszych zadań, stawianych dziś przez dyrekcję na rok kolejny, należy wykonanie remontów konstrukcji stalowych Wielkiego Pieca oraz zakończenie remontów budynku portierni i  budynku wyciągu. W planach jest także rewaloryzacja pięciu obiektów kolejowych, konserwacja STARa 266 i modernizacja wystawy górniczej. 
Zapowiedziano również publikację I rocznika muzeum, inaugurację Klubu Młodego Odkrywcy, uruchomienie pracowni digitalizacji zbiorów, trasy turystycznej Osinobus , a także opracowanie koncepcji biletów spacerowych. 
Wspomniano także o dwóch konferencjach jakie mają się tutaj odbyć –jednej organizowanej ze skarżyskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego i drugiej w 125 rocznicę oddania do użytku Wielkiego Pieca.