20°C

Niewielkie zachmurzenie
Ciśnienie 1012 hPa


poniedziałek wtorek środa czwartek piątek
23 °C 22 °C 16 °C 17 °C 21 °C
12 °C 14 °C 11 °C 7 °C 8 °C
wtorek, 26 lutego 2019 15:14

Władze powiatu uczciły pamięć weterana walk z okresu Powstania Styczniowego, rotmistrza Józefa Szaybo. W uroczystościach, które odbyły się 25 lutego br., w 108. rocznicę jego śmierci uczestniczył wicestarosta Dariusz Dąbrowski.  

Józef Szaybo pochodził z okolic Białegostoku. Podczas powstania walczył w kawalerii. Odznaczył się szczególnie w dwóch bitwach: pod Kadyszem i Księżopolem. Po zakończeniu powstania był  urzędnikiem kolei terespolskiej, ukończył szkołę górniczą w Dąbrowie Górniczej a następnie podjął pracę w Zakładach Starachowickich jako zarządca wielkiego pieca w Brodach Iłżeckich. Zmarł 25 lutego 1911 r. w Wierzbniku. W 108. rocznicę jego śmierci, w Starachowicach odbyły się uroczystości upamiętniające jego osobę i dokonania. Rozpoczęły się one uroczystą mszą świętą w kościele pw. Świętej Trójcy w Starachowicach z udziałem przedstawicieli władz, kombatantów i uczniów. Obecne były też potomkinie Józefa Szaybo. 


Powiat Starachowicki reprezentował wicestarosta Dariusz Dąbrowski. Po zakończonej modlitwie uczestniczy przemaszerowali na cmentarz przy ulicy Iłżeckiej, gdzie znajduje się grób powstańca, odnowiony trzy lata temu przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic.


Złożono tam kwiaty i zapalono znicze.


Minutą ciszy uczczono też  pamięć o poległych powstańcach, o weteranach takich jak Józef Szaybo, ale też społecznikach, którzy opiekowali się takimi miejscami, w tym śp. Mirosławy Barańskiej z Gimnazjum nr 2. Krótką prelekcję nt. rotmistrza wygłosił Paweł Staszczak, historyk ze Staszowa. Na koniec Pododdział Stowarzyszenia Historycznego „GROT” oddał salwę honorową.


Uczestnicy mogli obejrzeć też pokaz strzelania z broni palnej z okresu powstania styczniowego w wykonaniu stowarzyszenia „GROT”, jaki odbył się na dziedzińcu Gimnazjum nr 2 w Starachowicach.