1°C

Niewielkie zachmurzenie
Ciśnienie 1031 hPa


niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek
12 °C 10 °C 7 °C 8 °C 11 °C
5 °C 3 °C 2 °C 0 °C 2 °C
poniedziałek, 15 października 2018 15:00

Politechnika Świętokrzyska objęła patronatem naukowym Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach. Umowa w tej sprawie podpisana została 15 października br. w obecności starosty Danuty Krępy oraz Członka Zarządu Powiatu Moniki Nowak.

Dążeniu do profesjonalnego kształcenia wysoko wykwalifikowanych kadr zgodnie z potrzebami rozwijającej się gospodarki kraju, umożliwieniu dostępu do innowacyjnych technologii edukacyjnych, a także wsparciu rozwoju kraju i dobrobytu jego mieszkańców ma służyć zawarta dzisiaj (15 października br.) umowa pomiędzy Politechniką Świętokrzyską a Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach. Dokument został podpisany przez dyrektor Grażynę Małecką oraz prof. PŚ dr hab. Artura Maciąga, prorektora ds. studenckich Politechniki Świętokrzyskiej w obecności starosty Danuty Krępy, a także Członka Zarządu Powiatu Moniki Nowak.

Zgodnie z dokumentem, szkoła może liczyć na wsparcie naukowe i dydaktyczne kieleckiej uczelni. W praktyce oznaczać to będzie pomoc i konsultacje w zakresie opracowywania programów kształcenia w ZSZ nr 2 w Starachowicach, wspieranie nauczycieli w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, umożliwienie uczniom udziału w warsztatach, wykładach oraz zajęciach, organizowanych przez Politechnikę, jak również w realizowanych przez nią projektach, ale także współpracę w zakresie różnych przedsięwzięć jak choćby Dni Technika, szkoleń, akcji społecznych oraz charytatywnych. Władze uczelni będą także zachęcać studentów do pracy ze zdolnymi uczniami na zasadzie wolontariatu, w ramach zajęć pozalekcyjnych. W ocenie starosty Danuty Krepy umożliwi to uczniom zdobywanie nowych umiejętności, dobre przygotowanie się do matury i egzaminów na studia.  - Absolwenci kierunków technicznych są dzisiaj rozchwytywani, nasz kraj potrzebuje specjalistów. To szansa dla was – mówiła starosta, zachęcając uczniów do podejmowania studiów na Politechnice Świętokrzyskiej.


- Jest to świetna uczelnia, kształcąca na wysokim poziomie – zachwalała starosta, przypominając o spektakularnym zwycięstwie drużyny Politechniki Świętokrzyskiej na European Rover Challenge, czyli międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich, które współorganizował Powiat Starachowicki. Przypomnijmy, że pokonała ona 34 zespoły z 20 krajów świata, które rywalizowały o dołączenie do grona  profesjonalistów z NASA, pracujących przy symulacji misji na Marsa. Skonstruowany przez kielczan robot został oficjalnym łazikiem misji AMADEE-2020, organizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne na Półwyspie Arabskim w 2020 roku, co – zdaniem starosty – świadczy najlepiej o poziomie nauki na tej uczelni.