21°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1021 hPa


wtorek środa czwartek piątek sobota
20 °C 25 °C 27 °C 27 °C 29 °C
16 °C 15 °C 15 °C 15 °C 15 °C
poniedziałek, 10 września 2018 10:59

Wicestarosta Marek Pawłowski dokonał uroczystego otwarcia Spartakiady Sportowej Osób Niepełnosprawnych „Golgota Świętokrzyska”, jaka odbywała się 7 września br. w Kałkowie - Godowie. Była to już dziesiąta edycja zmagań osób niepełnosprawnych nie tylko z naszego regionu. Wzięło w niej udział blisko 550 zawodników, którzy rywalizowali w takich konkurencjach, jak rzut ringo, lotką, bieg na wózkach czy przeciąganie liny.

Głównymi oganizatorami tegorocznej paraspartakiady byli: Stowarzyszenie "Przyjacielska Dłoń" i Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej, a współorganizatorem Parafia Rzymsko-Katolicka w Kałkowie. Do udziału w zawodach zgłosiły się 24 drużyny, czyli blisko 550 zawodników, reprezentujących Środowiskowe Domy Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej czy Zakłady Aktywności Zawodowej. A chodzi w nich oczywiście o integrację społeczną osób niepełnosprawnych w duchu współzawodnictwa i rywalizacji sportowej. Imprezę rozpoczęła wspólna msza św. w Sanktuarium Maryjnym w Kałkowie z udziałem sportowców, kibiców, opiekunów i organizatorów. Po zakończeniu modlitwy wszyscy udali się w miejsce zawodów, prowadzeni przez chorążych ceremonii, którzy nieśli chorągwie symbolizujące kolory kół olimpijskich.


Wicestarosta Marek Pawłowski, który uczestniczył w otwarciu, życzył sportowcom udanej rywalizacji.Z okazji jubileuszu wręczone zostały statuetki tym, którzy przez lata wspierali organizację imprezy. Wśród wyróżnionych znalazł się również Powiat Starachowicki.


Tegoroczna Paraspartakiada ponownie uświetniona została wspólną konkurencją dla opiekunów „Triathlon Magazyniera”. Zespoły  rywalizowały w zawodach podzielonych na konkurencje indywidualne i drużynowe. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła drużyna Dziennego Środowiskowego Domu Samopomocy w Skarżysku - Kamiennej.


W sumie, w imprezie, łącznie z obsługą i wolontariuszami uczestniczyło 630 osób.