21°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1021 hPa


wtorek środa czwartek piątek sobota
20 °C 25 °C 27 °C 27 °C 29 °C
16 °C 15 °C 15 °C 15 °C 15 °C
czwartek, 6 września 2018 10:06

Za nami 4. Legenda STAR-a. W tegorocznej edycji imprezy, organizowanej przez Powiat Starachowicki, wspólnie z Muzeum Przyrody i Techniki, a także starachowickim oddziałem  kieleckiego Automobilklubu wzięła udział ponad setka pojazdów z całego kraju. Duże zainteresowanie wykazali także mieszkańcy, co było widać zwłaszcza w niedzielę 2 września, gdy tłumnie zjawili się pod galerią aby podziwiać wiekowe cacka.

Już po raz czwarty odbył się w naszym powiecie Zlot Pojazdów Zabytkowych pod nazwą Legenda STAR-a. Tegoroczna impreza przyciągnęła do Starachowic ponad setkę miłośników starych pojazdów, zarówno na czterech, jak i na dwóch kółkach. Wśród uczestników były załogi z całego kraju. Tym, co najbardziej nas cieszy, jako organizatorów, był liczny udział legendarnych już STAR-ów. Miejsce specjalne zajmowały wśród nich dwa kultowe pojazdy z kolekcji Jerzego Mazura, drugiego kierowcy podczas pamiętnego rajdu Paryż - Dakar: Star 266 będący repliką samochodu, który brał wówczas udział w wyścigu oraz Unistar, zgłoszony do tej rywalizacji rok później.
Auta przyjechały do nas prosto z Wałbrzycha i stanowiły nie lada atrakcję, obok muzealnego Dakaru, podczas tegorocznego zlotu. A przypomnijmy, że miał on charakter jubileuszowy, z uwagi na 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, 70. rocznicę rozpoczęcia produkcji samochodów ciężarowych STAR w Starachowicach i wreszcie 30. rocznicę udziału STAR-a w rajdzie Paryż-Dakar'88.  Impreza rozpoczęła się w sobotę, 1 września od startu załóg o godz. 10.00 spod Wielkiego Pieca.


Pojazdy w odstępach półminutowych w eskorcie policji i motocyklistów ze starachowickiego klubu motocyklowego, udały się na stację paliw przy ulicy Leśnej, gdzie można je było podziwiać przez ok. 30 minut. Stamtąd przyjechały na dawny tor prób, gdzie wzorem legendarnych wyścigów rozegrano konkurencje zręcznościowe typu: slalom, zryw i hamowanie.
O godz. 15.00 na ulicy Pileckiego odbył się Weteran Moto Bieg, Zawodników sekundowali: starosta Danuta Krępa i wicestarosta Marek Pawłowski, którzy dali się również namówić na udział w wyścigu, wprawdzie nie jako kierowcy, ale pasażerowie.O godz. 18.00 natomiast na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach rozpoczęła się konferencja poświęcona miejscu Fabryki Samochodów Ciężarowych na mapie polskiej motoryzacji, a także czarowi polskich ciężarówek. Gości powitali w obiekcie: starosta Danuta Krępa, wicestarosta Marek Pawłowski oraz przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Margula.
Spotkanie poprowadził Ryszard Mikurda, legenda polskiej motoryzacji, natomiast prelegentami byli: Józef Kowalski –skarbnica wiedzy o FSC, Adam Wyrębkiewicz, który mówił o konstrukcjach pojazdów, Bogdan Marszałek, opowiadający o silnikach i Wojciech Cyrkowicz, który mówił dniu dzisiejszym i o planach firmy Autobox w zakresie produkcji STAR-ów. Zaproszenie przyjęli też obaj kierowcy pamiętnego rajdu Paryż – Dakar w 1988 r. – Tomasz Sikora i Jerzy Mazur, którzy podzielili się wspomnieniami na temat tamtych wydarzeń.


Niespodzianką wieczoru był tort na cześć 4. Legendy STAR-a, którym dzieliła starosta Danuta Krępa wspólnie z posłem Krzysztofem Lipcem.

Drugi dzień zlotu rozpoczęła parada. Auta przejechały ulicami: Wielkopiecową, Hutniczą, Radomską, Konstytucji 3 Maja, (krótki przystanek na złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości), Armii Krajowej (krótki postój), Iłżecką, w stronę Lubieni, pod kościół NMP na Łazach (krótki postój), a potem ul. Długą, Iłżecką, aż pod CH Galardia, gdzie odbyła się ich prezentacja.
Warto podkreślić, że zanim wjechały na parking witały ich tłumy mieszkańców,  którzy przyszli tu wcześniej aby podziwiać wiekowe cacka.
Przez dwie godziny auta prezentowały się na parkingu, gdzie odbył się konkurs elegancji.
Zwycięzców nagrodzili pod koniec imprezy starosta Danuta Krępa, wspólnie z wicestarostą Markiem Pawłowskim oraz Romanem Jabłczyńskim, szefem starachowickiego oddziału Automobilklubu Kielce. Wręczyli także nagrody w Weteran Moto Biegu.

Legenda Stara stała się już wyróżnikiem powiatu starachowickiego , dlatego władze nie wyobrażają sobie, aby impreza nie była kontynuowana w przyszłości. W kolejnych edycjach chcielibyśmy przyciągnąć jeszcze większą ilość starów. W końcu to ich legendę chcemy tutaj ożywiać.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji imprezy, zwłaszcza policji i motocyklistom ze starachowickiej grupy Moto Star Starachowice,  którzy po raz kolejny wspierali nas w zabezpieczeniu imprezy.
 

Szeroka fotorelacja na stronie facebooka Starostwa Powiatowego w Starachowicach
***
Wyniki 4. LEGENDY STAR-a
WETERAN MOTO BIEG
Kategoria: SAMOCHODY CIĘŻAROWE:
 1. Łukasz Maciąg - STAR 266 Mz
 2. Zygmunt Łojewski - Reo Kaiser M
 3. Paweł Ronduda - STAR 266 M
Kategoria: SAMOCHODY OSOBOWE
 1. Grzegorz Karcz - Saab 9000 '91
 2. Henryk Kurzawa - BMW 525 '88
 3. Dariusz Kurzyński - polski fiat 126p  Bis 700 '89
Kategoria: MOTOCYKLE
 1. Emil Włodarski - WSk 125 '77
 2. Marcin Wiecha - Simpson s51 '85
 3. Michał Leszczyński - WSK 125 '89
KONKURS ELEGANCJI – równorzędne miejsca
 • Stanisław Sobieraj - tranant t50 '62
 • Paweł Jantos - WFM M06
 • Zbigniew Zygo - STAR 25  '75
 • Zygmunt Łojewski - Reo Kaiser M
 • Waldemar Romanowski - ford mutt '71
 • Andrzej Szałański - Warszawa M20  '58