Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

W rocznicę bitwy pod Piotrowym Polem

Członek Zarządu Powiatu, Andrzej Sendecki wziął udział w obchodach 73. rocznicy bitwy pod Piotrowym Polem, w gm. Iłża, gdzie w czasie II wojny światowej walkę stoczyły pododdziały zgrupowania formującego się pułku piechoty Armii Krajowej ziemi iłżeckiej, dowodzone przez porucznika Wincentego Tomasika.

Bitwa pod Piotrowym Polem była jedną z trzech największych batalii stoczonych w 1944 roku przez partyzantów Armii Krajowej na obecnej ziemi radomskiej. Uczestniczące w niej zgrupowanie liczyło około 700 partyzantów Armii Krajowej, niedostatecznie wyszkolonych i źle uzbrojonych, którzy zostali zaatakowani 1 października 1944 r. (pod nieobecność dowódcy) przez jednostki niemieckie wsparte czołgami, artyleriami i lotnictwem, w efekcie czego zginęło 57 żołnierzy polskich, 11 rosyjskich i ponad 300 niemieckich. Co roku w rocznicę tych wydarzeń odprawiana jest uroczysta msza święta w intencji poległych partyzantów w kościele parafialnym w Iłży, a nad grobami poległych pełniących wieczną wartę na cmentarzu iłżeckim i przy mauzoleum na Piotrowym Polu pochylają się sztandary niesione przez kombatantów zrzeszonych w ŚZŻAK, Związku Kombatantów RP, organizacji żołnierskich WP, służb mundurowych, młodzieży szkolnej, samorządów i stowarzyszeń. W tegorocznych uroczystościach Powiat Starachowicki reprezentował Członek Zarządu Powiatu, Andrzej Sendecki. Wspólnie  z innymi złożył on kwiaty pod pomnikiem Antoniego Hedy „Szarego”, a potem też na Piotrowym Polu, oddając hołd walczącym wówczas partyzantom Armii Krajowej.

kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Na terenie powiatu starachowickiego prowadzi działalność ok. 4.500 podmiotów gospodarczych o bardzo zróżnicowanych pod względem wielkości, profilu działalności i poziomie zatrudnienia. Najważniejszym ośrodkiem gospodarczym są Starachowice, gdzie ulokowała się zdecydowana większość podmiotów działających w różnych sferach gospodarki. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS