Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

Chcemy ożywić „LEGENDĘ STARA”

Pamiętacie Państwo wyścigi samochodowe, jakie w latach 70-tych rozgrywane były w Starachowicach? A może posiadacie z nich zdjęcia? Jeśli tak, to zapraszamy do Wydziału Kultury, Promocji i Informacji o Powiecie w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. Chcemy ożywić tamte wspomnienia i podczas tegorocznej edycji Zlotu Pojazdów Zabytkowych 3.LEGENDA STARA nawiązać do tych wydarzeń. Czekamy na Państwa do 15 sierpnia br.

Starachowice były pierwszym miastem w regionie, gdzie rozegrane zostały wyścigi motocyklowe. To był rok 1952. Później zaczęto organizować wyścigi samochodowe, aż nadszedł historyczny dla miasta, regionu, ale także sportu motorowego w Polsce, rok 1974, kiedy odbyły się u nas pierwsze, towarzyskie zawody samochodowe – Rajd STARA - wprawdzie nie w randze Mistrzostw Polski, ale z udziałem najlepszych kierowców w kraju.
To był rajd nocny, na ówczesnej ulicy Manifestu Lipcowego w Starachowicach, z odcinkiem specjalnym Starachowice – Pawłów i Św. Katarzyna – Nowa Słupia. Nocą, kiedy liczono wyniki w Starachowicach, słuchać było samochody startujące w Nowej Słupi. Funkcję komandora pełnił wówczas Ryszard Mikurda, wieloletni szef Kieleckiego Klubu Motorowego i działacz Automobilklubu, ogromny pasjonat motoryzacji i sportów motorowych w Polsce, który będzie też komandorem Zlotu Pojazdów Zabytkowych 3. LEGENDA STARA, organizowanego przez Powiat Starachowicki, tym razem 1, 2 i 3 września w Starachowicach. Podczas tegorocznej imprezy chcemy nawiązać do tych wydarzeń oraz bogatej tradycji motoryzacyjnej, jaką posiada Powiat Starachowicki.


To właśnie tutaj ścigali się na ulicach m.in. Ksawery Frank, 11-krotny mistrz Polski (6-krotnie w rajdach samochodowych i 5-krotnie w wyścigach samochodowych) czy Jerzy Landsberg, uważany powszechnie za największy polski talent rajdowy wszech czasów, wicemistrz Polski w klasyfikacji generalnej oraz kraju w klasie 7, a przy tym uczestnik wielu zagranicznych rajdów, w tym Rajdu Monte Carlo, gdzie startował trzy razy.


W rajdzie uczestniczyli także: Marek Sikora, Adam Osiecki czy Józef Kiełbania,

a w jego organizację włączyli się czynnie Krzysztof Kwaśniewski (także uczestnik), Wacław Podolski, Ryszard Pałach, Romuald Dziewięcki i wielu innych. Areną ważnych wydarzeń stał się też Wąchock, dokąd zjeżdżali dziennikarze motoryzacyjni i gdzie rozgrywano zawody nawet w randze Mistrzostw Polski.


W 1975 odbył się tutaj słynny już w kraju autocross, dyscyplina w Polsce dotąd nieznana z udziałem zawodników z NRD, Czechosłowacji, Austrii i RFN i przy ogromnej liczbie publiki.

Do historii przeszedł już słynny pojedynek między znakomitym kierowcą rajdowym - Andrzejem Jaroszewiczem, synem długoletniego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i nie mniej znakomitym aktorem - Józefem Nowakiem. Panowie pojedynkowali się wówczas na samochodzie STAR 266. Kto wygrał, zostawimy dla siebie. Być może są jednak osoby, które pamiętają ten pojedynek, lub któreś z innych wydarzeń motoryzacyjnych organizowanych czy to w Starachowicach czy to w Powiecie Starachowickim. Być może posiadają jakieś pamiątki, a nawet zdjęcia. A jeśli tak, prosimy o podzielenie się nimi. Podczas tegorocznej edycji Zlotu planujemy zorganizować wieczór poświęcony historii i Rajdów Stara z udziałem dziennikarzy, zawodników i mieszkańców – świadków tamtych wydarzeń, a na nim – o ile się uda z Państwa pomocą – także wystawę, która mogłaby być potem prezentowana w innych miejscach w Starachowicach np. „pod Skałkami” albo w galerii Galardia. Dlatego liczymy na Państwa wspomnienia (w wersji pisemnej), fotografie i inne pamiątki. Czekamy na nie do 15 sierpnia w Wydziale Kultury, Promocji i Informacji o Powiecie Starostwa Powiatowego w Starachowicach (III piętro).  

Już dziś zachęcamy też posiadaczy aut o ponad 25-letnim stażu o wyciagnięcie pojazdów z garaży i udział w zlocie. Przyjeździe Państwo 2 września na parking przed Starostwo Powiatowe i „pokażcie co macie”. Wybierzemy perełki, produkcji polskiej, radzieckiej i NRD-owskiej. Wszystkie wezmą udział w uroczystej paradzie i konkursie elegancji, a nagrody – możemy zdradzić – są arcyciekawe. Nie możecie także przegapić górskiej próby z udziałem rajdowych samochodów i motocykli, nawiązującej do tej jaka odbyła się w 1974 na ówczesnej ulicy Krywki, a dziś Rotmistrza Pileckiego. Widowisko będzie ciekawe. Szczegółowy program imprezy przedstawimy niebawem. W tej chwili zachęcamy mieszkańców do dzielenia się pamiątkami, wspomnieniami i pamiątkami. Przypominamy, że można je do nas przynosić do 15 sierpnia br.

kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Na terenie powiatu starachowickiego prowadzi działalność ok. 4.500 podmiotów gospodarczych o bardzo zróżnicowanych pod względem wielkości, profilu działalności i poziomie zatrudnienia. Najważniejszym ośrodkiem gospodarczym są Starachowice, gdzie ulokowała się zdecydowana większość podmiotów działających w różnych sferach gospodarki. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS