Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Akceptuję

I Starachowicka Strzała zakończona sukcesem

Blisko 150 kolarzy, ok. 50 uczestników parady w tym sam Zenon Jaskuła, wicemistrz olimpijski, wicemistrz świata i trzeci kolarz Tour de France, a do tego trzy dystanse – MTB, mini oraz królewski. I Starachowicka Strzała okazała się strzałem w dziesiątkę. Sobotni wyścig cieszył się dużym zainteresowaniem, zarówno rowerzystów, jak i samych mieszkańców. Już dzisiaj możemy powiedzieć, że doczeka się on kolejnej odsłony w następnym roku. 

Wyczyny kolarzy podziwiała Starosta Danuta Krępa, której towarzyszyli: wicestarosta Marek Pawłowski oraz Członkowie Zarządu Powiatu: Monika Nowak i Andrzej Sendecki.W kolarskim miasteczku już po godzinie 10 w sobotę (8 lipca) zaroiło się od mieszkańców. Tłoczno było też w Biurze Zawodów, gdzie od godz. 8.00 odbywały się  rejestracje. Zawodnicy mieli do wyboru trzy dystanse: MTB (rowery górskie) - 46 kilometrów, mini (rowery szosowe) - 63 kilometrów i dystans „królewski” (rowery szosowe) – 80 kilometrów. Każdy bez względu na rodzaj, wiek i stan swojego roweru, mógł wziąć udział w honorowej Paradzie Familijnej, jaka przemknęła ulicami naszego miasta. Na śmiałków czekały koszulki z logo imprezy i logo organizatorów. 
Start i meta wyścigów zlokalizowania była na ulicy Batalionów Chłopskich. Stąd o godzinie 11.00 na miejskie ulice ruszyli uczestnicy parady familijnej.

Wśród rowerzystów można było zobaczyć przedstawicieli Zarządu Powiatu: wicestarostę Marka Pawłowskiego oraz Andrzej Sendeckiego.

Jechali oni ramię w ramię z takimi znakomitościami jak choćby Zenon Jaskuła, wicemistrz olimpijski, wicemistrz świata i trzecim kolarzem na Tour de France w 1993 r., który zaszczył swą obecnością wyścig.
Na rower wsiadł również Grzegorz Wajs, były zawodowy kolarz, a dziś dyrektor czołowego w Polsce cyklu wyścigów LOTTO Poland Bike Marathon i główny organizator I Starachowickiej, który na czas właściwego wyścigu przesiadł się później do samochodu i pilotował kolarzy. W paradzie jechały też całe rodziny. Najmłodsze uczestniczki – roczna Felicia i 2 –letnia Łucja - podróżowały w przyczepce, przymocowanej do roweru taty.
Przejechały tak całą, 6 km trasę, która prowadziła przez miasto, ulicami: Radomską, Szkolną, Partyzantów, Kopalnianą, Armii Krajowej i znowu Radomską.
Za honorowymi uczestnikami, jechali zawodnicy.

Kiedy parada zjechała już do Miasteczka, zawodnicy wystartowali.
 
Najpierw szosowcy, a potem kolarze górscy. Ich trasa siodła przez: Lipie, Dziurów, Adamów, gdzie czekała ich „górska premia” i dalej znowu Starachowice.
Pierwsi na mecie pojawili się MTB-owcy. Najszybszy wśród nich, na dystansie 46 kilometrów, okazał się Bartłomiej Kwapisz, który zaledwie „o błysk szprychy”, jak skomentował to prowadzący, pokonał drugiego na mecie Jarosława Mitasa. Trzeci na podium był Radosław Kucharski. Pośród szosowców, którzy ścigali się na dystansie 63 kilometrów, najszybszy był Piotr Górniak, za nim zajechał na metę - Michał Janas, a trzeci był Grzegorz Rogoziński. Na dystansie królewskim, 80 kilometrowym bezkonkurencyjny okazał się Piotr Zieliński (z czasem 2 godziny 1 minuta i 28 sekund), który dość wcześniej odskoczył od grupy, decydując się na samotny atak, słabnąc dopiero pod koniec, na kilka km przed metą. Na szczęście nie dał sobie odebrać tak mocno zasłużonego zwycięstwa. Jako drugi dojechał do mety Paweł Król, a trzeci przekroczył ją Jarosław Górecki. W kategorii „open” pań (zgodnie z regulaminem kobiety nie startowały w dystansie maxi) na dystansie 63 km dla rowerów szosowych zwyciężyła Maria Pytel, drugie miejsce zajęła Anna Ordyńska, a trzecie Mariola Posmyk. Wśród kobiet, które przejechały trasę MTB, najlepsza okazała się Joanna Sobczuk, druga była Julita Tomaszewska, a trzecia Angelika Maciąg. Dekoracja zwycięzców odbyła się po krótkiej przerwie, na terenie Miasteczka Zawodów. Uczestniczył w niej prawie Zarząd Powiatu, któremu towarzyszył przewodniczący Rady Powiatu, Tomasz Margula. Zwycięzcy w kategoriach „open” otrzymali puchary i nagrody rzeczowe, natomiast na pozostałych zwycięzców kategorii wiekowych oraz liderów klasyfikacji górskiej, czekały medale oraz nagrody. Wręczała im je starosta Danuta Krępa, wspólnie z pozostałymi organizatorami zawodów i oczywiście gościem specjalnym sobotnich zawodów – Zenonem Jaskułą, który przyjechał tu razem z dwoma synami.
Była to pierwsza taka impreza, organizowana w Starachowicach przez Poland Bike i Fundację Sport przy ścisłej współpracy z Powiatem, Miastem oraz Hotelem Europa. Z logistycznego punktu widzenia, przedsięwzięcie ogromne, dlatego chcieliśmy podziękować wszystkim służbom, a jeszcze bardziej wolontariuszom, zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Dziękujemy: policji, straży miejskiej oraz pożarnej, tej zawodowej i ochotniczej, Harcerskiej Grupie Ratowniczej Starachowice, dh Małgorzacie Ślasce i Harcerskiej Grupie Porządkowej i oczywiście motocyklistom pod wodzą księdza Grzegorza Roszczyka, proboszcza parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Starachowicach (os. Łazy), którzy razem z policją pilotowali kolarzy. Dziękujemy także mieszkańcom, którzy włączyli się czynnie w kibicowanie. To dzięki Wam wszystkim osięgnęliśmy sukces, a kolarze opuścili nasz powiat z doskonałymi wspomnieniami.
A trudno o lepszą promocję, niż taka właśnie „szeptana, z ust do ust”. Mamy już zapowiedzi, że część z nich przyjedzie tu znowu, jeśli nie w celach turystycznych, to na kolejną edycję Starachowickiej Strzały, na którą już dziś zapraszamy.   

 
kategoria: Aktualności

Czy wiesz że...

Herb Powiatu Starachowickiego składa się z zaokrąglonej od podstawy renesansowej tarczy, na której w błękitnym polu znajdują się trzy złote korony odchylone do tyłu, w ustawieniu 2:1, ozdobione drogimi kamieniami, między którymi od głowicy (u góry), znajduje się podwójny złoty krzyż, z krótszym wyższym ramieniem. Czytaj więcej
® 2003-2018 Starostwo Powiatowe w Starachowicach.
website by Robert Bielecki 'sagat' Powered by phantomCMS