Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności koronawirus
środa, 10 czerwca 2020 14:41

Powiat pozyskał blisko 3,2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na walkę z epidemią COVID – 19. Pieniądze posłużą na zakup urządzenia do wykonywania szybkich testów w kierunku zakażenia koronawirusem wraz z 5 tys. szybkich testów, środków ochrony osobistej, a także wyposażenia ochronnego i dezynfekcyjnego stanowisk pracy dla ponad 1,5 tys. pracowników zatrudnionych w jednostkach na terenie powiatu oraz stworzenie 10 dodatkowych miejsc na kwarantannę.

9 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach odbyło się oficjalne podpisanie umowy na dofinansowanie projektu powiatu pn. „Walka z epidemią COVID-19 na terenie Powiatu Starachowickiego”. Powiat pozyskał blisko 3,2 mln zł na zakup profesjonalnego sprzętu i środków ochrony, pozwalających na bezpieczne świadczenie usług publicznych, nie tylko w systemie ochrony zdrowia, jednostkach opiekuńczych ale również w urzędach na terenie całego powiatu. Wsparciem objętych zostanie 15 jednostek i ponad 1,5 tys. zatrudnionych w nich pracowników. Chodzi o Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Urząd Miejski w Starachowicach, urzędy gmin: w Brodach, Pawłowie, Mircu oraz Wąchocku, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach, Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Stykowie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Starachowicach i Kałkowie – Godowie, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej  w Starachowicach i 4 placówki opiekuńczo - wychowawcze typu rodzinnego w Starachowicach. Pracownicy tych instytucji zostaną zaopatrzeni w środki ochrony osobistej tj. fartuchy, gogle, kombinezony, maski, osłony na burty, przyłbice czy rękawice. Planowany jest również zakup m.in. płynów dezynfekcyjnych, ozonatorów, mat dezynfekcyjnych, lamp UV do dezynfekcji pomieszczeń czy jonizatora powietrza.

Ponadto, w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach pojawi się urządzenie do wykonywania szybkich testów w kierunku zakażenia koronawirusem. System będzie dwukasetkowy, co umożliwi przebadanie w ciągu 1 doby ok. 40 osób. Wyniki będą znane w ciągu maksymalnie jednej godziny, co znacznie przyspieszy diagnozowanie.

W ramach projektu zakupione zostanie również 5 tys. szybkich testów do wykrywania koronawirusa. Samo urządzenie będzie na tyle uniwersalne, że można nim będzie badać także inne zakażenia o podłożu bakteryjnym i wirusowym tj. grypa, clostriudium czy HPV.

Dzięki pozyskanym funduszom powstanie także  10 dodatkowych miejsc na kwarantannę zbiorową. Pomieszczenia zostaną przystosowane i kompleksowo wyposażone w niezbędny sprzęt.

Całkowita wartość projektu wynosi  3 748 544,14 zł, natomiast kwota przyznanego dofinansowania to 3 174 579,14 zł.