11°C

Bezchmurnie
Ciśnienie 1018 hPa


czwartek piątek sobota niedziela poniedziałek
21 °C 28 °C 21 °C 19 °C 21 °C
10 °C 15 °C 12 °C 11 °C 9 °C
czwartek, 1 marca 2018 21:23

Władze powiatu uczciły pamięć o Żołnierzach Wyklętych. W uroczystościach, które odbyły się najpierw w parafii Wszystkich Świętych, a potem w Gimnazjum nr 3 w Starachowicach uczestniczyli Członkowie Zarządu Powiatu: Monika Nowak i Andrzej Sendecki.

Już po raz ósmy obchodziliśmy w Starachowicach Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bojowników podziemia antykomunistycznego, którzy walczyli z sowietyzacją naszego kraju. Tych, którzy nie chcieli iść na kompromis, bo wyżej stawiali wartości, takie jak honor oraz Ojczyzna, nad swoje życie, a czasem i życie bliskich.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą z udziałem władz, kombatantów, pocztów sztandarowych, klas mundurowych oraz przedstawicieli służb w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach.

Z ramienia władz powiatowych uczestniczyli w nich Członkowie Zarządu Powiatu: Monika Nowak i Andrzej Sendecki.

Mszę świętą odprawił ksiądz dziekan Marek Janas, który podkreślał ogromne znaczenie tego wyjątkowego święta.

Z jednej strony jest to dzień smutny, bo wspominamy zło czasów komunistycznych, a z drugiej dzień dumy z powodu aż tylu Niezłomnych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. To właśnie Wyklętym poświęcił on swoją homilię. Po zakończeniu mszy świętej wszyscy uczestniczy przeszli przed tablicę poświęconą żołnierzom podziemia antykomunistycznego, znajdującą się w Panteonie Pamięci Narodowej, gdzie złożone zostały wiązanki.

Dalsze uroczystości, przygotowane przez młodzież odbyły się w Gimnazjum nr 3 w Starachowicach.

Na uczestników czekał tam montaż słowno – muzyczny, przeplatany prezentacjami poświęconymi Niezłomnym.

Doskonale dobrane wiersze i proza trafiły do serc kombatantów, którzy podziękowali gimnazjalistom za kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Starosta Danuta Krępa apelowała do uczniów o czerpanie z ich wzorców.
- Jesteście tym pokoleniem, które uczy się o Żołnierzach Wyklętych już na lekcjach historii. Zależy mi na tym, abyście zechcieli skorzystać z tej możliwości. Nam, a mam tu na myśli tych, którzy żyli jeszcze w poprzednim systemie, nie było to dane. Nie mieliśmy możliwości poznać prawdy o tamtych czasach, a przynajmniej otwarcie. Wy ta możliwość już macie. Wykorzystajcie ją w pełni. Przekazujcie świadectwo szacunku, pamięci i chwały Żołnierzy Wyklętych. Czerpcie z ich wzorców! – napisała w swym liście, który odczytał podczas uroczystości Członek Zarządu Powiatu Andrzej Sendecki.

Więcej zdjęć na facebooku: https://www.facebook.com/starostwopowiatowewstarachowicach/
 


środa, 21 lutego 2018 21:19

„W hołdzie dla Niepodległej” muzykowali dzisiaj (21 lutego br.) pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej im. Sue Ryder w Kałkowie oraz harcerze z 2 Drużyny Harcerskiej im. gen. Mariana Langiewicza, 15 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej  im. „Jędrusiów” oraz 40 Drużyny Starszoharcerskiej im. Ryszarda Kaczorowskiego z Hufca ZHP w Starachowicach. Było to jedno z wielu zaplanowanych spotkań w ramach obchodów 100 – lecia Odzyskania przez Polskę  Niepodległości.

Znane pieśni żołnierskie i partyzanckie, takie jak „My Pierwsza Brygada”, „O mój rozmarynie”, „Szara Piechota”, ale także harcerskie  „Szare Szeregi” czy „Jestem wędrowcem” można było usłyszeć podczas koncertu, jaki odbył się w środę, 21 lutego br. w Domu Pomocy Społecznej im. Sue Ryder w Kałkowie – Godowie. Na jednej scenie spotkali się jego mieszkańcy oraz harcerze z 2 Drużyny Harcerskiej im. gen. Mariana Langiewicza, 15 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej  im. „Jędrusiów” oraz 40 Drużyny Starszoharcerskiej im. Ryszarda Kaczorowskiego z Hufca ZHP w Starachowicach, których witała gorąco dyrektor placówki Krystyna Kotowska.

Razem z młodzieżą przyjechali tutaj opiekunowie: hm. Dorota Chyczewska, hm. Małgorzata Ślaska, komendantka Hufca ZHP Starachowice oraz phm. Maciej Gęborek.
- Spotykamy się dzisiaj dla Niepodległej, oddając szacunek wszystkim, którzy walczyli o naszą wolność  - mówiła dyrektor K. Kotowska, przypominając że w październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwolenia ziem polskich, zwieńczony powrotem Rzeczypospolitej na mapy Europy.
Radość z odzyskania niepodległości była ogromna i właśnie tę radość, chcieli przekazać swym słowem i śpiewem pensjonariusze,

a trudno o lepszych kompanów aniżeli harcerze.

Popisom wokalnym przysłuchiwał się m.in. Członek Zarządu Powiatu Andrzej Sendecki.Było to jedno z wielu zaplanowanych spotkań w ramach obchodów 100 – rocznicy Odzyskania przez Polskę  Niepodległości. Kolejne przed nami.

 

 


poniedziałek, 29 stycznia 2018 20:59

Blisko 300 artystów kolędowało dla Niepodległej podczas Noworocznego Koncertu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych, zorganizowanego przez Powiat Starachowicki wspólnie z Młodzieżowym Domem Kultury w ramach obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości. Mieszkańcy mogli posłuchać znanych i mniej znanych utworów świątecznych. Gwoździem programu był występ samorządowców powiatowych i gminnych, którzy zaśpiewali dla publiczności „Wśród nocnej ciszy”.

Koncert odbył się 27 stycznia w Starachowickim Centrum Kultury i tak jak poprzedni, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, zgromadził tłumy, zarówno na scenie, jak i wśród publiczności.

Na zaproszenie starosty Danuty Krępy odpowiedziało ponad 20 zespołów, wśród których były zarówno chóry, zespoły muzyczne, przedstawiciele różnych placówek, ale także soliści oraz recytatorzy. 
- Cieszę się, że tak licznie stawili się państwo na naszym koncercie – mówiła podczas otwarcia starosta Danuta Krępa, przypominając o celu, dla którego się zgromadzili tj. Kolędowaniu dla Niepodległej.
- Kolędowanie to jedna z najmilszych i najpiękniejszych polskich tradycji, która nas łączy i zbliża. To dzięki niej zapominamy o wszystkich problemach i czujemy się znowu wspólnotą. Niech ten dzisiejszy wieczór zbliży nas wszystkich do siebie i przyniesie radość ze wspólnego kolędowania – powiedziała starosta.
Koncert poprowadzili: Agnieszka Piwarska-Lasek, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, i Stanisław Stanecki z Zespołu Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Starachowicach.
Na scenie zaprezentowali się: chórzyści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Starachowicach, Chór Kolorowe Nutki  z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Starachowicach, Chóry Kameralne: „Portamento” i „Kamerton” działające przy MDK, „Belcanto”, Nauczycielski Chór Concentus, Chór Gaude Mater, Męskie Towarzystwo Śpiewacze "Łaziory" przy Parafii P.W. Matki Boskiej Częstochowskiej, uczniowie z II i III LO, Szkoły Podstawowej nr 12, Zespołów Szkół Zawodowych nr 2 i 3 w Starachowicach, Społecznej Szkoły Podstawowej i Społecznego Gimnazjum STO, Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach, Teatr Daje Słowo działający przy Fundacji Nasze Zdrowie, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej zarówno w Starachowicach, jak i w Kałkowie – Godowie, przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej, Ochotniczych Hufców Pracy, Młodzieżowego Domu Kultury, a także 111 Artystycznej Drużyny Harcerskiej i Hufca ZHP Starachowice.
Gwoździem programu był występ samorządowców (powiatowych i gminnych), którzy zaśpiewali dla gości „Wśród nocnej ciszy”.
Podczas wieczoru można było usłyszeć również takie utwory jak: „Pierwsza Gwiazda”, „Zaproszenie do szopki”, „Nadziei blask”, „Nad Betlejem w ciemną noc”, „Zawieja i beznadzieja”, „Nadziei blask”, „Bosy pastuszek”, „Kolędnicy, wędrownicy”, „W grudniowe noce”, „Już noc okrywa świat”, „Biała pastorałka”, „Raduj się świecie”. Nie zabrakło także tak znanych kolęd „Witaj Jezu ukochany”, „Gdy śliczna Panna”, „Cicha noc”. Na wielki finał wszyscy uczestnicy koncertu zaśpiewali wspólnie „Bóg się rodzi”.

- Nasi przodkowie także kolędowali. Kolędowali w różnych okresach naszej historii, w obozach powstańczych, na polanach partyzanckich, w więzieniach. Polskie kolędy zawsze były nośnikiem patriotyzmu, to w nich kryła się polskość. Śpiewając je zaświadczamy, że przynależymy do wolnego, dumnego narodu – mówił obecny podczas koncertu poseł Krzysztof Lipiec.

Na zakończenie starosta Danuta Krepa podziękowała wszystkim za obecność i pomoc w organizacji tego wyjątkowego koncertu.


wtorek, 23 stycznia 2018 20:42

Starosta Danuta Krępa uczestniczyła w obchodach 155. Rocznicy Powstania Styczniowego. Z tej właśnie okazji po raz 12. gościliśmy uczestników XII Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863R Szydłowiec - Kierz Niedźwiedzi - Zbijów Mały – Mirzec – Wąchock, który uzyskał w tym roku Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Za nami kolejny już Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r., współorganizowany przez Powiat Starachowicki. Przez trzy dni (od 19 do 21 stycznia br.) w pięciu gminach: Szydłowcu, Suchedniowie, Bodzentynie, Mircu oraz Wąchocku odbywały się uroczystości związane z kolejną rocznicą Wybuchu Powstania Styczniowego. Już od ćwierć wieku są one połączone z Marszem Szlakiem Powstańców 1863 roku drużyn strzeleckich z całej Polski, które od 12 lat docierają także do naszego powiatu. Podobnie było tym razem. Piątkowe uroczystości skoncentrowały się jak zawsze w Szydłowcu. Sobota to przede wszystkim marsz grup strzeleckich z Suchedniowa do Bodzentyna (przez Michniów i Wzdół Rządowy), choć już wieczorem dotarli do nas, do Gminy Mirzec, gdzie  odbyła się akademia poświęcona lokalnym bohaterom Powstania Styczniowego – Jadwidze i Józefowi Prendowskich.

Dzieje łączniczki gen. Mariana Langiewicza oraz jej męża przedstawili zebranym uczniowie gimnazjum, wspierani przez Młodzieżowy Zespół Wokalny z Ośrodka Kultury Gminy Mirzec.

Mocno zbudowana tym przedstawieniem była starosta Danuta Krępa, która dziękowała młodzieży za przybliżenie losów bohaterskich mieszkańców.

Zwracając się do zebranych podkreślała w swym wystąpieniu ogromne znaczenie powstania, które mimo iż zakończyło się klęską, stało się źródłem kolejnych działań, które w efekcie zapewniły nam niepodległość.
- Ta niepodległość okupiona została wielkimi ofiarami życia oraz cierpienia, tych którzy walczyli, ale także ich rodzin. Musimy o nich pamiętać, żyjąc dziś w wolnej Polsce - mówiła starosta, przypominając że rok 2018 jest rokiem szczególnym, w którym świętujemy 100 - rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej właśnie okazji w naszym powiecie odbywać się będzie wiele wydarzeń i imprez, na które zaprosiła wszystkich mieszkańców.


Podczas spotkania nagrodzono także zwycięzców konkursów: historycznego i strzeleckiego, jakie odbyły się w ramach marszu. Nagrody dla znawców historii z zakresu Powstania Styczniowego ufundował Powiat Starachowicki.

Finał obchodów odbył się tradycyjnie w niedzielę w Wąchocku z udziałem licznie przybyłych środowisk kombatanckich i drużyn strzeleckich.

Byli także przedstawiciele władz, począwszy od tych centralnych, reprezentowanych przez Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w randze ministra, przez parlamentarzystów Ziemi Świętokrzyskiej i wojewodę, po samorządowców z wszystkich zaangażowanych gmin i powiatów.

Powiat Starachowicki reprezentowała starosta Danuta Krępa, której towarzyszył wiceprzewodniczący RadyPowiatu Przemysław Czaja. Wspólnie złożyli kwiaty pod  tablicą przy dworku Langiewicza, a później pod pomnikiem gen. Mariana Langiewicza.


To właśnie tam odbyły się główne uroczystości oraz przemowy gości.

Obecny na uroczystości minister Jan Józef Kasprzyk przytoczył słowa marszałka Józefa Piłsudskiego o wydarzeniach 1863 roku.

- Z tamtych mogił powstańców styczniowych, płynie wielkie hasło, wielkie wołanie: idź i czyń - mówił marszałek do pokolenia tworzącego Polskę niepodległą przed 100 laty. Ale to wołanie Józefa Piłsudskiego obowiązuje nas wszystkich: idź i czyń Polskę wielką i dumną, Polskę taką, której będą bać się wrogowie, a szanować będą przyjaciele, Polskę będącą wspólnotą wolnych dumnych Polaków - mówi Jan Józef Kasprzyk.

Na zakończenie uroczystości przy pomniku Mariana Langiewicza wręczono odznaczenia strzeleckie.

Otrzymali je m. in.: minister Jan Józef Kasprzyk, burmistrz Wąchocka Jarosław Samela czy br. Albert Giza O. Cist. 
Całość obchodów wieńczyła uroczysta msza święta w Opactwie Ojców Cystersów, po której wszyscy zaproszeni zostali na gorącą grochówkę do Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku.

Więcej zdjęć na Facebooku (Starostwo Powiatowe w Starachowicach)


 


wtorek, 5 grudnia 2017 20:33

Władze powiatu uczciły 150. rocznicę urodzin ojca polskiej niepodległości, Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wpisując się w szereg uroczystości, jakie odbywały się w kraju 5 grudnia br., złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości w Starachowicach.

Wielki patriota i mąż stanu. Założyciel Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, naczelny wódz Armii Polskiej, pierwszy Marszałek Polski, Naczelnik Państwa i  premier. Człowiek, dzięki którego determinacji i wyjątkowym umiejętnościom, możliwe stało się odzyskanie niepodległości, po 123 latach niewoli. Marszałek Józef Piłsudski. To właśnie jego, 150. rocznicę urodzin obchodzono 5 grudnia br. w całym kraju, również w Starachowicach. Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Niepodległości, z inicjatywy Starosty Starachowickiego Danuty Krępy. Uczestniczył w nich poseł na Sejm Rzeczpospolitej Krzysztof Lipiec. Władze powiatu reprezentowane były przez starostę Danutę Krępę, której towarzyszyły Członkinie Zarządu Powiatu: Monika Nowak oraz Dorota Nowakowska –Boska. Obecny był również Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Starachowicach, Tomasz Andrzejewski.
Licznie przybyła też młodzież, na co zwróciła uwagę starosta.
- Świadczy to o tym, że losy Ojczyzny są bliskie waszemu sercu, a Wasi nauczyciele i wychowawcy prowadzą Was w dobrym kierunku – mówiła w swym wystąpieniu. Bo właśnie młodzież, co podkreślała starosta, będzie nieść dalej idee patriotyzmu, przekazując je  następnym pokoleniom. Dlatego tak ważna jest pamięć o ludziach, którym zawdzięczamy  niepodległość.
- Wódz Józef Piłsudski to wielka postać i wielki patriota, który może być wzorem dla nas wszystkich. Dziś nie potrzeba nam walczyć z bronią w ręku, bo mamy wolną Ojczyznę.  Mamy demokratyczny kraj, w którym czujemy się bezpieczni. Ale musimy pamiętać o tym, że niepodległość nie jest nam dana na zawsze, musimy ją pielęgnować i o nią zabiegać – mówiła starosta, przypominając też o rocznicy 100 –lecia odzyskania Niepodległości, jaką będziemy świętowali za rok.
- Myślę, że wszyscy tu zgromadzeni będziemy w sposób szczególny poczuwać się do udziału w tych wydarzeniach. Musimy dać z siebie wiele, by sprawić prezent naszej Ojczyźnie – przekonywała starosta.
Głos zabrał też poseł Krzysztof Lipiec, dla którego marszałek Józef Piłsudski stanowi niedościgniony wzór wielkiego patrioty i twórcy państwa polskiego.
- Mam nadzieję, że to dzisiejsze spotkanie umocni nas wierze, że warto dla Polski żyć i warto dla niej pracować – mówił poseł K. Lipiec. - Jesteśmy dumnym narodem w rodzinie wielu narodów. Musimy pamiętać wolność i niepodległość nie zostały nam dane na zawsze a zadane i musimy z tego zdać dzisiaj egzamin.
Po przemówieniach, złożono kwiaty i znicze pod Pomnikiem Niepodległości.


 
Całość zakończyło wspólne odśpiewanie Roty.


wtorek, 28 listopada 2017 20:32

Najpierw msza święta w intencji Ojczyzny, a potem złożenie wiązanek pod Pomnikiem Niepodległości – tak wyglądały obchody 187. Rocznicy Wybuchu Powstania Listopadowego w Starachowicach, zorganizowane przez Starostę Starachowickiego Danutę Krępę w ramach Honorowego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Po raz pierwszy w Starachowicach odbyły się uroczyste obchody Wybuchu Powstania Listopadowego. Ich organizatorem była Starosta Starachowicki Danuta Krępa, która zaprosiła mieszkańców najpierw na mszę świętą w intencji Ojczyzny, która odbyła się tradycyjnie w Kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Starachowicach,

a potem pod Pomnik Niepodległości, gdzie złożono wiązanki i zapalono znicze.

Starosta podkreślała w swym wystąpieniu, że wolność i niepodległość zawdzięczamy  ludziom, którzy przez wieki o nie walczyli. Przypomniała, że w przyszłym roku będziemy obchodzić 100 –lecie odzyskania niepodległości i musimy je uczcić godnie. Na koniec podziękowała wszystkim, którzy zgromadzili się pod pomnikiem, aby uczcić 187. Rocznicę wybuchu powstania.

Uroczystej oprawy  nadali uroczystości uczniowie klasy mundurowej ZDZ w Starachowicach z pododdziału historycznego fizylierów z okresu Księstwa Warszawskiego, którzy pełnili wartę honorową przy Pomniku Niepodległości.


środa, 15 listopada 2017 20:07

„Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko – wojenko, „Legiony/Pierwsza Brygada” i wiele innych pieśni i piosenek patriotycznych można było usłyszeć sobotę (11 listopada) podczas koncertu „Śpiewnik polski”, połączonego ze wspólnym śpiewaniem z okazji 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Podczas imprezy dokonano również inauguracji działań Honorowego Komitetu Obchodów Rocznicy 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Koncert prowadzili: Agnieszka Lasek - Piwarska – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury oraz Stanisław Stanecki ze Starostwa Powiatowego w Starachowicach.

Otworzyła go uroczyście Starosta Danuta Krępa, zachęcając publiczność do wspólnego śpiewania, będącego świadectwem wspólnej troski o utrwalenie polskiej historii, polskiej tradycji i polskich wartości, a tym samym troski o pamięć narodu.


Zgodnie z zapowiedziami odbyła się również uroczysta inauguracja pracy Honorowego Komitetu Obchodów Rocznicy 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, połączona z prezentacją jego członków i działań.


Słowo do gości skierował też poseł Krzysztof Lipiec, kończąc swe wystąpienie  pieśnią, którą śpiewała za chwilę już cała sala.Występy artystów rozpoczął zespół „Echo Adamowa”, działający od 2004 r. pod patronatem Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach.


Po nim na scenie pojawił się Zespół śpiewaczy Ziemi Mirzeckiej – tworzony przez członków aż ośmiu zespołów w gminie tj. „Małyska Dolina” z Małyszyna, „Jutrzenka” z Ostrożanki, „ Gromada i Kapela Sąsiedzi” z Tychowa Starego, „Tychowianie” z Tychowa Nowego,  KGW Mirzec” z Mirca, „Kumosie” z Gadki, „Trębolanki” z Trębowca i Osinianki” z Osin.


Następnie:, Chóry Śpiewającej  Polski – Chór Kameralny „Portamento” MDK  i Chór „Crescendo” Szkoły Podstawowej nr 9, którymi dyrygowała Bożena Magdalena Mrózek kurator Regionu Świętokrzyskiego Ogólnopolskiego Projektu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska.


i działający od ponad 30 lat zespół „Marcinkowianie”.


Solo można było posłuchać: Agnieszki Wiśnios – członkini Zespołu śpiewaczego „Gromada” z Tychowa Starego,

Doroty Bębas – członkini Zespołu śpiewaczego „Osinianki” z Osin,

Wioletty Kwapisz - uczennicę II klasy Gimnazjum z Mirca

i Mikołaja Dyki z Wokalnego Studia Piosenki MDK, któremu akompaniował instruktor MDK.

Przybyła licznie publiczność mogła wysłuchać oraz zaśpiewać pieśni narodowe i patriotyczne.W programie znalazły się znane przez wszystkich utwory takie jak: „Wojenko – wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Legiony/Pierwsza Brygada”, „Szli Jędrusie", ale także mniej znane piosenki jak „Pierwszy sierpnia dzień krwawy”, „Świat cały śpi spokojnie” czy „Zawodzą dzwony w kościele”.


Było podniośle a czasem biesiadnie. Na wielki finał odśpiewano wspólnie krakowiaka – „Płynie Wisła Płynie”.

Starosta Danuta Krępa podziękowała wszystkim na koniec za liczny udział w tym niepodległościowym koncercie.


środa, 15 listopada 2017 19:51

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Starachowicach, których organizatorem była w tym roku Starosta Starachowicki Danuta Krępa, odbyły się w sobotę, 11 listopada. Zgromadziły przedstawicieli władz, kombatantów, harcerzy, przedstawicieli służb mundurowych i straży, wielu instytucji oraz organizacji, a nade wszystko mieszkańców Powiatu Starachowickiego, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i przyszli uczcić 99.rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obchody rozpoczęła tak jak co roku uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, którą odprawił w kościele Wszystkich Świętych, ksiądz Marek Janas, proboszcz tejże parafii, wspólnie z księdzem kanonikiem Tadeuszem Czyżem, Honorowym Obywatelem Starachowic.

Jej podniosły charakter podkreślała obecność przybyłych licznie pocztów i pododdziałów klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Kościół był wypełniony po brzegi.W imieniu Marszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego obecny był poseł Krzysztof Lipiec, któremu towarzyszył m.in. Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś.Wojewodę Świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek reprezentował Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego Paweł Lubieniecki. Staroście Starachowickiemu Danucie Krępe towarzyszył Wicestarosta Marek Pawłowski.

Przybyli też radni powiatu z przewodniczącym Rady Powiatu Tomaszem Margulą na czele. Miejski samorząd reprezentował Zastępca Prezydenta Jerzy Miśkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Piotr Babicki i Tomasz Andrzejewski, a także radni. Obecni byli też kombatanci, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych i straży, przedstawiciele jednostek oświaty, kultury oraz opieki społecznej. Po zakończeniu mszy wszyscy przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości. Kolumnę prowadził Zygmunt Adrejas, dowódca uroczystości.Na miejscu uczestnicy odśpiewali hymn i wysłuchali przemówień. Jako pierwsza, z  wystąpieniem okolicznościowym, głos zabrała starosta Danuta Krępa, przypominając mieszkańcom że wolność i niepodległość nie zostały nam dane na zawsze.

- Niepodległość to dar, który musimy szanować, to dar którego nie możemy zmarnować. Nasza przeszłość, naznaczona ofiarą życia wielu pokoleń Polaków zobowiązuje nas do dumy z polskiej kultury, tradycji oraz historii. Dziś, zaangażowanie patriotyczne nie wymaga już takich poświęceń, dramatycznych wyborów pomiędzy życiem a służbą Ojczyźnie. Ale  patriotyzm jest nam wciąż potrzebny. Patriotyzm dnia dzisiejszego wyraża się w naszej postawie i odpowiedzialności za los innych osób. Naszym obowiązkiem jest przekazać młodemu pokoleniu szacunek do polskiej historii, szacunek do polskiej tradycji. Musimy mieć bowiem w pamięci słowa naszego wielkiego rodaka, papieża Jana Pawła II skierowane do nas w liście z okazji 25. rocznicy pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny:
 „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”- mówiła starosta, przypominając o setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości, którą świętować będziemy za rok.
- Polska z okazji swoich 100 „urodzin” potrzebuje szczególnego prezentu. Zróbmy więc wszystko aby najbliższy rok upłynął nam wszystkim na wspólnym świętowaniu. Polska jest państwem tworzonym przez naród, który wyrósł na jej wielkiej historii i tradycji chrześcijańskiej, a także tradycji obrony Ojczyzny i kultywowania rodziny. Pamięć o takich wydarzeniach, jak Odzyskanie Niepodległości to nasz obowiązek wobec tych, którym zawdzięczamy to państwo- mówiła starosta Danuta Krępa, zachęcając mieszkańców do zaangażowania i czynnego uczestnictwa w obchodach.
Poseł Krzysztof Lipiec odczytał list, jaki na okoliczność obchodów 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości skierował Marszałek Sejmu RP, Marek Kuchciński.

Podkreślał w nim, że 11 listopada jest symbolem zwycięstwa, odrodzenia Rzeczpospolitej po długich latach zaborczej niewoli. Jest również symbolem marzeń o silnej oraz nowoczesnej Polsce.
„W tym dniu głębiej niż zwykle odczuwamy więź z przeszłością, przywołujemy tych, którzy zabiegali o samostanowienie Polski oraz tych, którzy za Ojczyznę przelali swą krew walcząc o suwerenność naszego kraju. W czasach, gdy nie dane nam było cieszyć się wolnością oraz swobodą wypowiedzi obchody Święta Niepodległości miały dla Polaków ogromne znaczenie. Każda rocznica była manifestacją sprzeciwu wobec reżimowej władzy. Świadczyła również  o determinacji w dążeniach o niezależny byt państwowy i prawa człowieka. Dziś, kiedy żyjemy w wolnym kraju, a jego rozkwit napawa nas dumą, winniśmy szczególną pamięć minionym pokoleniom. Pokoleniom, które walczyły w obronie wolności Ojczyzny oraz o bliskich nam wartości. Z głęboką wdzięcznością chylimy głowy przed twórcami niepodległej: marszałkiem Józefem Piłsudskim, Ignacym Paderewskim i Romanem  Dmowskim. Jesteśmy dziedzicami ideałów, które naszych dziadów i pradziadów wiodły do walk o niepodległą Polskę. Jesteśmy również spadkobiercami celów nakazujących budować Rzeczypospolitą niezależną i wielką” –przypominał w liście, dziękując wszystkim którzy z pietyzmem pielęgnują pamięć o ludziach i wydarzeniach z naszej historii.
W imieniu wojewody Agaty Wojtyszek głos zabrakł Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego Paweł Lubieniecki, który odczytał list skierowany do uczestników uroczystości. Był również list od poseł Marzeny Okły - Drewnowicz. Po zakończeniu przemówień delegacje złożyły kwiaty i znicze pamięci pod Pomnikiem Niepodległości. W imieniu Marszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego wiązankę złożył poseł Krzysztof Lipiec.

Zarząd Powiatu reprezentowała Starosta Danuta Krępa z wicestarostą Markiem Pawłowskim,zaś delegacji Rady Powiatu przewodził przewodniczący Tomasz Margula.

Liczba delegacji składających w tym roku kwiaty przekroczyła czterdziestkę.

Całość zwieńczyła defilada poddziałów. Na koniec starosta podziękowała obecnym na uczestnictwo w obchodach, zapraszając ich równocześnie na koncert pieśni i piosenek patriotycznych „Śpiewnik polski”, połączony ze wspólnym  śpiewaniem, jaki odbył się po południu w Starachowickim Centrum Kultury.

 


czwartek, 9 listopada 2017 19:32

Sześć chórów Regionu Świętokrzyskiego Ogólnopolskiego Projektu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska zaprezentowało się w środę (8 listopada) na scenie Starachowickiego Centrum Kultury podczas koncertu „Polska – moja Ojczyzna”, zorganizowanego przez Młodzieżowe Domu Kultury, działające przy nim Stowarzyszenie Promocji Talentów i  Starachowickie Centrum Kultury, pod patronatem Starosty Danuty Krępy. Był on doskonałą okazją do wspólnego śpiewania i wstępem do sobotniego koncertu „Śpiewnik polski”, jaki odbędzie się w ramach obchodów 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Na scenie można było zobaczyć Chóry Regionu Świętokrzyskiego Ogólnopolskiego Projektu Akademia Chóralna  - Śpiewająca Polska: Chór „Kolorowe  Nutki” Przedszkola Miejskiego nr 13 w Starachowicach (pod dyrekcją Bożeny Magdaleny Mrózek, opiekun - Lidia Woźniakowska), Chór „Crescendo” Szkoły Podstawowej nr 9 w Starachowicach (pod dyrekcją Justyny Magnowskiej-Janickiej), Chór Kameralny „Portamento” Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach (pod dyrekcją Bożeny Magdaleny Mrózek), Chór „Jedyneczki” Szkoły Podstawowej nr 1 w Starachowicach (pod dyrekcją Barbary Wrzosowskiej), Chór „Unisono” Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach (pod dyrekcją Joanny Migały), a także Chór „Lutnia” działający w Gimnazjum Publicznym w Szerzawach (pod dyrekcją Joanny Migały).

Podczas koncertu dyrygowała nimi Bożena Magdalena Mrózek, kurator Regionu Świętokrzyskiego Ogólnopolskiego Projektu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska.Wystąpiły też podopieczne Szkółki Chóralnej MDK: Wiktoria Majcher i Kaja Gorzkowski.Artystom akompaniował Piotr Mrózek - instruktor muzyczny MDK. Wykonali oni pieśni i piosenki patriotyczne, takie jak  „Przybyli ułani”, „Piechota”, „Szli Jędrusie”, „Jedenasty listopada”, „Kocham Cię Polsko”, „My, Pierwsza Brygada”, czy „Płynie Wisła, płynie”, zapraszając do wspólnego śpiewania zgromadzoną na sali publiczność. Gościem specjalnym koncertu byli artyści Teatru Muzycznego nad Kamienną.Nie mogło także zabraknąć patrona honorowego imprezy – Starosty Starachowickiego Danuty Krępy, której towarzyszyła Członek Zarządu Powiatu Monika Nowak.Koncert był doskonałym wstępem do sobotniego koncertu „Śpiewnik polski”, jaki odbędzie się w ramach obchodów 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, na który starosta zaprasza wszystkich mieszkańców.
- Zachęcam Państwa do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych podczas Narodowego Święta Niepodległości. Śpiewajmy w gronie rodziny, przyjaciół oraz znajomych. W szkołach, parafiach i domach kultury. Dajmy świadectwo naszej wspólnej troski o utrwalenie polskiej historii, polskiej tradycji i polskich wartości, a tym samym troski o pamięć narodu. Niech to wspólne muzykowanie będzie także okazją do mądrej refleksji nad naszą teraźniejszością i przyszłością naszej Ojczyzny – mówi starosta Danuta Krępa.


poniedziałek, 2 października 2017 19:28

Starosta Starachowicki Pani Danuta Krępa ogłosiła powstanie honorowego komitetu obchodów rocznicy 100 lecia odzyskania niepodległości Polski. Inauguracyjne posiedzenie odbędzie się 11.11.2017r.

Starosta Starachowicki Pani Danuta Krępa podkreślając wagę wydarzenia, jak i okrągły jubileusz odzyskania niepodległości przez państwo polskie zawiązuje Honorowy Komitet obchodów rocznicy 100 lecia odzyskania niepodległości Polski, do którego zaprosiła ks. Marka Janasa - proboszcza parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach oraz Pana Krzysztofa Lipca - Posła na Sejm RP, jako osoby szczególnie zasłużone w propagowanie idei patriotycznej w Starachowiach.
Komitet ma na celu wykorzystanie historycznej okazji jaką jest 100 lecie do zaangażowania mieszkańców Starachowic, w szczególności młodzieży,  w bardziej świadome i radosne obchody Święta Niepodległości.
Oprócz wspomnianych osób, Starosta Starachowicki zaprosi do Komitetu Prezydenta miasta Starachowice, wójtów Powiatu Starachowickiego, przedstawicieli kombatantów i osób represjonowanych oraz honorowych obywateli Starachowic.