Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/platne/starostwo118/public_html/powiat.starachowice.pl/engine/modules/simplenews/simplenews.php on line 1747

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/platne/starostwo118/public_html/powiat.starachowice.pl/engine/modules/simplenews/simplenews.php on line 1632

Warning: usort() expects parameter 1 to be array, boolean given in /home/platne/starostwo118/public_html/powiat.starachowice.pl/engine/engine.php on line 269

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, boolean given in /home/platne/starostwo118/public_html/powiat.starachowice.pl/engine/widgets/events/events.php on line 65
Powiat Starachowice 100-lecie Odzyskania Niepodległości
-3°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1041 hPa


środa czwartek piątek sobota niedziela
-1 °C 1 °C 2 °C 4 °C 4 °C
-7 °C -10 °C -4 °C -1 °C -1 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
100-lecie Odzyskania Niepodległości
środa, 16 maja 2018 09:00

Dąb Pamięci, potomek jednego z najstarszych dębów w Polsce, chronionego prawem jako pomnik przyrody, został dziś posadzony przy Panteonie Pamięci Narodowej przed kościołem Wszystkich Świętych w Starachowicach. Jest to kolejny podarek dla Niepodległej, w roku Jubileuszu 100 –lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystego posadzenia drzewka dokonała starosta Danuta Krępa wspólnie z posłem Krzysztofem Lipcem, Nadleśniczym Nadleśnictwa Starachowice Ryszardem Bisem oraz ks. kan. Markiem Janasem, proboszczem parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach.

Jest to jeden z pięciu „Bartusiów”, potomków dębu „Bartek”, które trafiły do Starachowic w celu upamiętnienia jubileuszu 100 –lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Cztery zostały zasadzone już w zeszłym tygodniu przez budynkami – Starostwa Powiatowego w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, II Liceum Ogólnokształcącego i przy Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnym. Ostatni, piąty został posadowiony dzisiaj przy Panteonie Pamięci Narodowej przed kościołem pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach.

W miejscu, które od samego początku było szczególne dla wszystkich starachowiczan. Wybudowany tutaj drewniany kościół stanowił wotum wdzięczności narodu za odzyskaną niepodległość, o czym przypomniał ks. Marek Janas, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, a zarazem członek Honorowego Komitetu Obchodów 100 –lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, który uczestniczył w uroczystym sadzeniu drzewka.

- Poprzez kolejny symbol, jakim jest dąb pamięci, chcemy wyrazić naszą wdzięczność za dar wolności i pokazać, że pamiętamy –powiedział ksiądz M. Janas.
Starosta Danuta Krępa podkreślała wagę tego wydarzenia.

- Chcemy podkreślić w ten sposób, jak ważna dla nas jest niepodległość. Niech to będzie jej symbol. Dąb, który będzie nam przypominał o naszej historii, tradycji i o ludziach, którzy tę historię tworzyli – powiedziała starosta.
Poseł Krzysztof Lipiec zwrócił uwagę, że w podobny sposób na przestrzeni dziejów postępowali polscy patrioci, chcąc upamiętnić ważne dla Polski wydarzenia.
- Jestem wdzięczny polskim leśnikom za tę inicjatywę. Polscy leśnicy i kościół byli zawsze tymi walczącymi o naszą wolność i niepodległość – powiedział poseł, nawiązując także do symboliki.

- Dąb jest symbolem odwagi i męstwa. My też powinniśmy dzielnie oraz odważnie stać na straży polskości. Chcemy pokazać przyszłym pokoleniom, że jesteśmy wdzięczni wobec tych, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość.
Jak poinformował nadleśniczy Ryszard Bis, imię dębu pamięci przyjął potomek dębu „Bartek”, sadzonka 2-letnia, która została rozmnożona przez leśników ze zrzezów pobranych z dębu Bartka, pomnika przyrody w Zagnańsku. Potwierdzeniem tego są certyfikaty, jakie zostały przekazane na ręce księdza proboszcza, pani starosty, a także dyrekcji muzeum, szpitala i II LO, czyli wszystkich placówek, przed którymi posadzone zostały drzewka. 


wtorek, 8 maja 2018 10:12

Władze powiatu uczciły 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości odbyły się tradycyjnie w kościele pw. Wszystkich Świętych i pod Pomnikiem Niepodległości w Starachowicach.

Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Starachowicach rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach.


Uczestniczyły w niej władze parlamentarne, samorządowe, kombatanci, przedstawiciele służb, inspekcji i straży, ale także harcerze, uczniowie starachowickich szkół  oraz mieszkańcy. Tłumnie stawiły się również poczty sztandarowe. Powiat Starachowicki reprezentowała Starosta Danuta Krępa, której towarzyszyli Członkowie Zarządu Powiatu: Monika Nowak i Małgorzata Pruś. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, gdzie odbył się program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Starachowicach, a później przemówienia okolicznościowe zarówno organizatorów, jak i gości.

Starosta Danuta Krępa mówiąc o roli oraz znaczeniu święta przywołała słowa powszechnie znanej pieśni „Witaj majowa jutrzenko”.

- To właśnie w Polsce, w sercu Europy dojrzewała idea zmiany społecznej i wolności. To stąd wyrosła myśl przyszłego ruchu demokratycznego w Europie. Trwały, sprawny i praworządny organizm państwowy miał być gwarantem niezależności. I choć państwa nieudało się uratować, nie osłabiło to więzi, jakie powstały wówczas w Narodzie.
„Po upływie dwóch wieków doceniamy pełniej jeszcze wagę tego dokumentu: odczytujemy w nim prawdę o Polsce, zakorzenioną w przeszłości, a równocześnie wychyloną w przyszłość” – tak o Konstytucji 3 Maja w 200. Rocznicę jej uchwalenia mówił Ojciec Święty Jan Paweł II.
I tak też możemy powiedzieć dzisiaj, 227 lat od tego wydarzenia, stojąc pod Pomnikiem Niepodległości w Starachowicach, oddając hołd ludziom którym leżało na sercu dobro Ojczyzny i ich wielkiemu dziełu – mówiła starosta, zachęcając mieszkańców manifestowania patriotyzmu.
- Nie wstydźmy się pokazywać, jak ważna jest dla nas Ojczyzna. Bądźmy z niej dumni! – apelowała starosta D. Krępa.
Głos zabierali również prezydent Marek Materek

i poseł Krzysztof Lipiec, który mówił o Konstytucji 3 Maja i jej znaczeniu dla dalszego istnienia naszego narodu.

W swym wystąpieniu nawiązał także do czasów współczesnych i działań podejmowanych przez rząd na rzecz poprawy życia zwykłych obywateli.
Oficjalne obchody zakończyło złożenie wiązanek.

 


wtorek, 8 maja 2018 10:04

Starosta Danuta Krępa częstowała w Dzień Flagi „tortem dla Niepodległej” wszystkich, którzy przyszli na rynek by wspólnie świętować to wydarzenie. Na uczestników czekały także występy dziecięcego zespołu folklorystycznego „Kukułeczka” i wokalistów Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach.

2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Flagi. To jedno z najmłodszych świąt państwowych – zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Władze powiatu postanowiły uczcić ten dzień w dość oryginalny sposób – częstując mieszkańców przepysznym, biało – czerwonym tortem. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16.00 w rynku.
Na tych, którzy przyszli świętować z wspólnie z Powiatem, czekał przepiękny wypiek, przypominający polską flagę. Każdy z uczestników otrzymał także na wstępie biało - czerwoną flagę oraz plakietkę z logo obchodów 100–lecia odzyskania niepodległości.

Duże zainteresowanie wzbudziły również występy dziecięcego zespołu folklorystycznego „Kukułeczka”

i wokalistów Młodzieżowego Domu Kultury.

Tym, co najbardziej cieszyło, była obecność dzieci oraz młodzieży.
Starosta podkreślała w swym wystąpieniu, że święto powinno być bardzo ważne dla wszystkich Polaków.
– Flaga to symbol, który podkreśla naszą polskość, suwerenność a także przynależność do wspólnoty, jaką jest ojczyzna. Jest to także nasza duma – mówiła starosta.

W świętowaniu Dnia Flagi RP uczestniczył też poseł Krzysztof Lipiec, który z dużym uznaniem wypowiadał się o występach dzieci. Dla młodych artystów miał upominek w postaci książeczek.

Mieszkańcom rozdawał natomiast flagi państwowe.

 


wtorek, 8 maja 2018 09:54

Uroczystym apelem z okazji Dnia Flagi RP i zmianą służby inaugurującą Dni Ochrony Przeciwpożarowej rozpoczęły się dzisiaj obchody Dnia Flagi w naszym powiecie. Starosta Danuta Krępa dziękowała strażakom za ich codzienną służbę i za ich świadectwo przywiązania do Rzeczypospolitej. Korzystając z okazji zaprosiła wszystkich na Rynek, gdzie o godz. 16.00 częstować będzie mieszkańców tortem dla Niepodległej.

Podczas zmiany służby w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej na terenie całej Polski, w tym także w Starachowicach, miało miejsce uroczyste podniesienie flagi państwowej.

Strażacy chcieli w ten sposób uczcić Dzień Flagi RP i symbolicznie podkreślić, że barwy narodowe są ważne dla ich służby, ale także pokazać ścisły związek pomiędzy ofiarnością strażaków, a Ojczyzną i dobrem wspólnym.St. bryg. Wiesław Ungier, Komendant Powiatowy PSP w Starachowicach podkreślał że rok 2018 jest wyjątkowy dla ich formacji, z uwagi na 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. W działaniach tych bowiem odegrali ogromną rolę polscy strażacy, będący często jedyną lokalną a jednocześnie istniejącą na całym obszarze kraju, zorganizowaną służbą porządkową, której ufała miejscowa ludność.

- Tak jest do dziś i oby tak pozostało – mówił komendant.
Biorący udział w uroczystości poseł Krzysztof Lipiec wyraził swą wdzięczność za strażackie świadectwo przywiązania do Rzeczpospolitej.

- To nie tylko manifestacja naszej dumy narodowej – mówił o polskich symbolach umieszczonych na strażackich sztandarach. - Pod tym barwami, chcecie służyć ludziom. Obyście zawsze byli wierni Rzeczypospolitej i nie bacząc na zagrożenia umieli służyć ludziom, dając dobry przykład wszystkim, którzy otaczają was zaufaniem.
Starosta Danuta Krępa podkreślała, że biało –czerwona flaga stanowi symbol naszej Ojczyzny i naszej polskości, podobnie jak orzeł biały i hymn państwowy.

- To symbole naszej miłości do Ojczyzny, ale też duma z faktu, że żyjemy w niepodległej Polsce – mówiła starosta, przypominając że niepodległość rodziła się w bólach  i była okupiona cierpieniem wielu tysięcy Polaków.
- W roku bieżącym obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Chcemy aby ta rocznica była uczczona w sposób szczególny. Chcemy by wszyscy Polacy wiedzieli jak ważna dla nas jest niepodległość – mówiła starosta.  -  Dumę z niepodległości możemy wyrażać naszą codzienną, sumienną pracą.
Tak właśnie czynią strażacy, narażając codziennie swe życie, aby pomagać innym, za co dziękowała im też starosta.  


Korzystając z okazji zaprosiła wszystkich na popołudniowe obchody Dnia Flagi i Tort dla Niepodległej, jakie odbędą się dzisiaj w Rynku. W programie są również występy Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Kukułeczka” i wokalistów Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach.
Serdecznie zapraszamy o godz. 16.00 na Rynek!


wtorek, 8 maja 2018 09:50

Ponad 50 prac obrazujących „Drogi do wolności” wpłynęło na V Jubileuszy Powiatowy Przegląd Prac Plastycznych Dzieci i Młodzieży „Salon wiosenny 2018”, organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury przy współpracy z działającym przy nim Stowarzyszeniem Rozwoju Młodych talentów. 24 kwietnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu połączone z wręczeniem nagród. W imieniu starosty Danuty Krępy, która patronowała przedsięwzięciu wręczył je Członek Zarządu Powiatu Andrzej Sendecki.

Konkurs, tak jak co roku skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, którzy tym razem musieli się zmierzyć z trudnym tematem. Bo nie jest łatwo zobrazować polskie „Drogi do wolności”. Podjęli się tego uczniowie ze szkół podstawowych: w Osinach, Mircu, Gadce i Starachowicach (nr 9, 12 i 13), a także Zespołów Placówek Oświatowych: w Mircu, Stykowie i Wąchocku. W przeglądzie wzięli też udział gimnazjaliści z Rudy, Wąchocka, Stykowa, Mirca, Starachowic (Gimnazjum nr 3 i 4), uczniowie I LO , Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach. Ich prace oceniała komisja w składzie: Anna Tota- historyk sztuki, Edward Imiela – regionalista, fotografik i Zbigniew Adamczyk – artysta rzeźbiarz, biorąc pod uwagę: samodzielność wykonanej pracy, dobór techniki do wybranego temat, umiejętność przełożenia treści werbalnych i historycznych na język plastyczny, ale też inspiracje. Ogłoszenie wyników odbyło się 24 kwietnia br., podczas wernisażu wystawy pokonkursowej, zorganizowanego w Starostwie Powiatowym w Starachowicach.
A oto zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych:
Kategoria wiekowa 9-12 lat:
I nagroda: Karolina Lipiec – lat 11, MDK
II nagroda: Oliwia Grudzień – lat 11, SP 9
III nagroda: Michał Kuchniak – lat 12, SP 9
Wyróżnienia:
Amelia Świrta – lat 10, MDK
Wiktoria Kozieł – lat 10, MDK
 
Kategoria wiekowa: 13 -15 lat
I nagroda: Natalia Kopyś – lat 13, SP 9
II nagroda: Katarzyna Rokita – lat 14, Gimnazjum nr 3
III nagroda:  Hubert Florczak – lat 14, SP 13
Wyróżnienia:
Alicja Różalska – lat 15, MDK
Wiktoria Marczewska – lat 14, ZPO Wąchock
 
Kategoria wiekowa: 16-20 lat
I nagroda: Eliza Nowak – lat 17, I LO
II nagroda: Natalia Sikora – lat 17, I LO
III nagroda: Anna Głuszek - lat 17, ZSZ nr 3
Wyróżnienia:
Wiktoria Białecka – lat 16, Zespół Szkolno –Przedszkolny  Rudzie
Nagroda specjalna dla najmłodszego uczestnika konkursu, a zarazem jedynego reprezentanta kat. 6-8 lat – Krzysztof Iwoła – lat 8, SP w Gadce.
W imieniu starosty Danuty Krępy, która patronowała konkursowi, nagrody wręczał Członek Zarządu Powiatu Andrzej Sendecki. 

Inicjatorką i pomysłodawczynią konkursu była Olga Garbacz – Kosior, która przy okazji jego jubileuszowej edycji odebrała kwiaty oraz podziękowania.

Imprezę uświetnił występ podopiecznych Bożeny Magdaleny Mrózek.

Prace uczestników konkursu można oglądać w siedzibie Starostwa Powiatowego w Starachowicach, przy ul. Borkowskiego 4. Zostały wyeksponowane na I piętrze urzędu.
Gorąco zachęcamy!
 


wtorek, 8 maja 2018 09:46

Władze powiatu uczciły pamięć o bohatersko przeprowadzonej akcji rozbicia niemieckiej straży leśnej przez partyzantów z oddziału Antoniego Hedy ,,Szarego”. W uroczystościach, jakie odbyły 22 kwietnia br. na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej przy Nadleśnictwie Marcule, uczestniczyli: przewodniczący Rady Powiatu - Tomasz Margula oraz Członek Zarządu Powiatu Andrzej Sendecki.

Obchody 74. rocznicy rozbicia straży leśnej odbyły się tradycyjnie w asyście pocztów sztandarowych. Wśród uczestników można było zobaczyć przedstawicieli organizacji kombatanckich, w tym Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, drużyn strzeleckich, harcerzy różnych pokoleń, uczniów oraz leśników, kultywujących pamięć o poprzednikach, którzy pełnili służbę, często z narażeniem swojego życia. Nie mogło zabraknąć też władz. Powiat Starachowicki reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Margula oraz Członek Zarządu Powiatu Andrzej Sendecki. Wspólnie z innymi uczestniczyli oni w polowej mszy świętej, a potem złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikami bohaterów generała Antoniego Hedy ,,Szary", Antoniego Wyporka ,,Sępa" i porucznika Eugeniusza Flisa ,,Robura". Na zakończenie uroczystości wszyscy zostali poczęstowani wspaniałą grochówką, przygotowaną przez Nadleśnictwo Marcule, a także gorącą kawą i herbatą.


wtorek, 8 maja 2018 09:44

Starosta Danuta Krępa wzięła udział w obchodach Święta Patrona, zorganizowanych przez Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach. Z tej właśnie okazji odbył się Piknik Historyczno – Militarny na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, a podczas niego wykład historyczny, prezentacja sprzętu wojskowego i projekcja filmu poświęconego mjr. Henrykowi Dobrzańskiemu „Hubalowi”.

Mjr Henryk Dobrzański pseud. „Hubal” – to właśnie jego postać wspominano  20 kwietnia br. podczas Święta Patrona Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach. Tym razem uroczystości odbyły się na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gdzie zamiast tradycyjnej akademii odbył się Piknik Historyczno- Militarny z udziałem uczniów i zaproszonych gości. Władze powiatu reprezentowała starosta Danuta Krępa, której towarzyszyli Członkowie Zarządu Powiatu: Monika Nowak i Andrzej Sendecki.


Obecny był również poseł Krzysztof Lipiec, który pogratulował szkole wybitnego patrona.
- To bardzo ważne abyśmy budując przyszłość mieli szacunek wobec historii, która jest nauczycielką życia. Takich postaw nam dzisiaj trzeba – mówił podczas uroczystości poseł K. Lipiec.

Starosta Danuta Krępa podkreślała, że dzięki takim ludziom jak „Hubal” nasza Ojczyzna odzyskała wolność.

- Dzisiaj Ojczyzna nie wymaga od nas takich poświęceń, ale wymaga patriotyzmu – mówiła starosta, apelując do uczniów aby wyrażali go swoją pracą, nauka oraz rozwojem.
- Życzę Wam, abyście byli Hubalami współczesnych czasów, abyście hołdowali wartościom które prezentował wasz wielki patron – mówiła starosta, dziękując dyrekcji za zorganizowanie tak pięknej uroczystości.
Podczas spotkania młodzież mogła wysłuchać prezentacji poświęconej Hubalowi, jaką przygotował na tę okoliczność Łukasz Ksyta, autor książki „Major Hubal. Historia prawdziwa”.

W programie znalazł się również występ „Małych wojaków” ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Stykowie, którzy prezentowali swoje talenty m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie i jednej z absolwentek, która przyjechała specjalnie aby zaśpiewać przed gości.


Imprezie towarzyszyły również inne atrakcje jak prezentacja sprzętu wojskowego, projekcja filmu historycznego pt. „Mjr Henryk Dobrzański Hubal”, wystawy historyczne, inscenizacje i wiele innych. Korzystając z okazji nagrodzono również zwycięzców konkursu wiedzy historycznej o Hubalu i partyzantach ziemi świętokrzyskiej. 


piątek, 13 kwietnia 2018 09:43

Spotkanie z Pieśnią i Poezja Patriotyczną pod nazwą „Jej portret” odbyło się 12 kwietnia br. w Specjalnym Ośrodku Szkolno –Wychowawczym w Starachowicach. Wzięła w nim udział Członek Zarządu Powiatu Monika Nowak.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie wraz z nauczycielami Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Starachowicach przygotowali program artystyczny, podczas którego zaprezentowali wiersze oraz piosenki ukazujące piękno naszej ojczyzny. W uroczystości uczestniczyli Członek Zarządu Powiatu Monika Nowak, a także przedstawiciele prasy, rodzice oraz  nauczyciele. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.

Informacja i zdjęcia: SOSW Starachowice
 


poniedziałek, 9 kwietnia 2018 12:40

Starosta Danuta Krępa uczestniczyła w otwarciu XVIII Powiatowego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę", jaki odbył się 6 kwietnia w Starachowickim Centrum Kultury. Impreza organizowana jest nieprzerwanie od 2001 r. przez Akcję Katolicką działającą przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów z naszego powiatu. W tym roku miała ona wyjątkowy charakter z uwagi na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Rokrocznie udział w konkursie biorą przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z naszego powiatu. Jego inicjatorem jest Akcja Katolicka przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach, która organizuje go nieprzerwanie od 18 lat, by wzbudzać i pogłębiać wśród młodych miłość do Ojczyzny, a także świadomość i tożsamość narodową.
- Wierzymy, że konkursy takie jak te spowodują zasiew polskości w ich duszach i  umysłach, a w przyszłości zaowocują wzrostem miłości do Ojczyzny, poczucia dumy z bycia Polakiem, pogłębieniem świadomości i tożsamości narodowej. Jest to budowanie duchowych fundamentów dla lepszej przyszłości naszej Ojczyzny – mówił Marek Pastuszka, szef Akcji Katolickiej przy parafii NSJ w Starachowicach, który prowadził konkurs.

Ksiądz Artur Lech, proboszcz parafii NSJ w Starachowicach zwrócił natomiast uwagę na szczególny charakter tegorocznej edycji konkursu, związanej z obchodami 100 –lecia odzyskania niepodległości.
- Uświadamia nam to, że Ojczyzna jest darem, który został wysłużony przez wiele pokoleń Polaków, nie tylko orężem, ale też pieśnią oraz poezją, które podtrzymywały ducha narodu, przekazywały miłość do Ojczyzny – mówił ksiądz A. Lech.
A właśnie pieśni oraz poezja królowały w piątek na scenie. Starosta Danuta Krępa, która przysłuchiwała się przesłuchaniom, była pod dużym wrażeniem ogromnego zaangażowania oraz talentu uczniów.

- Obyście znajdywali satysfakcje w pozwaniu historii własnej Ojczyzny i zawsze byli dumni z tego, że jesteście Polakami – mówiła podczas otwarcia.

Miała także przyjemność wręczyć nagrody najlepszym z najmłodszych recytatorów.

A oto, jak przedstawiały się wyniki konkursu:
POEZJA  PATRIOTYCZNA:
Przedszkola:     
1.Wiktor Orczyk  - PSP w Pawłowie
2.Nina Płusa  - PM nr 14 w Starachowicach
3.Filip  Franecki  - PP w Mircu
Szkoły Podstawowe  - klasy  I-IV:
1.Elżbieta Bujnowska  - SP  nr 6 w Starachowicach
2.Milena Kończak  - PSP w Pawłowie
3.Mateusz Wójcik  - SP w Małyszynie
Szkoły Podstawowe  - klasy  V  -  VIII:
1. Izabela Gąsior  - SP nr 9 w Starachowicach
2. Piotr Franczyk  - SP w Małyszynie
3. Paulina  Śpiewak  -  SP w Małyszynie                 
Szkoły ponadpodstawowe:
1.Monika  Duś  - SP w Mircu
2.Julia Dziubińska  - I  LO  w Starachowicach
3.Kinga  Kelner  - ZSZ nr 1  w Starachowicach
PIEŚŃ PATRIOTYCZNA:
SOLIŚCI:
Przedszkola:
1.Laura  Gleba  - SP w Pawłowie
2.Pola  Szcześnik  - PM nr 10 w  Starachowicach
3.Wiktoria Bartos  -  SP nr 9 w Starachowicach
Szkoły Podstawowe  - klasy I – IV:
1. Roksana Jopek  - SP nr 9 w Starachowicach
2. Wiktoria  Lefek  - PSP w Rzepinie
3. Magdalena Głowacka  - PSP w Chybicach
Szkoły Podstawowe  - klasy  V – VIII:
1. Szczepan Grzesik  - PSP  w  Radkowicach
2. Wiktoria Nowak  -  PSP W Pawłowie
3.Marcelina  Sikora  - PSP w Radkowicach
Szkoły ponadpodstawowe:
1.Weronika Styk  - PSP w Rzepinie
2.Marta  Miller  - ZS-P  w Krynkach
3.Karolina Cioroch  - PSP w Rzepinie
ZESPOŁY:
Przedszkola:
1.Zespół wokalny  -  PSP  w Pawłowie
2.Chór „Kolorowe nutki”  - PM …  w Starachowicach
Szkoły Podstawowe  - klasy  I – IV:
1.Trio wokalne „Smyki”  -  PSP w Rzepinie
2. Zespół „Cantabile”  - PSP w Pawłowie
3.Zespół wokalny „Kropeczki”  - MDK  w Starachowicach
Szkoły Podstawowe – klasy  V – VIII:
1.Zespół wokalny  „Mali wojacy”  -  ZPO w Stykowie
2.Zespół wokalny  - SP nr 1 w Starachowicach
3.Duet: Zuzanna Wrona  i  Jagoda Orczyk  -  PSP w Rzepinie
Szkoły ponadpodstawowe:
1.Chór „Violino”  - PSP w Rzepinie
2.Zespół wokalny  - II  LO w Starachowicach
3.Duet: Karolina Cioroch i Weronika Styk  - PSP w Rzepinie
XVIII Powiatowy Konkurs Pieśni i Poezji „Kocham moją Ojczyznę” był jednocześnie etapem regionalnym XV Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji „Kocham moją Ojczyznę”. A oznacza, że jego laureaci wystąpią na finałowych przesłuchaniach diecezjalnych, jakie odbędą się wkrótce Radomiu.


poniedziałek, 26 marca 2018 21:33

Ponad 90 uczniów z 9 szkół gimnazjalnych w powiecie starachowickim wzięło udział w III Konkursie Historycznym  "Drogi do niepodległości. Polacy w latach 1794-1918" dla uczniów gimnazjów powiatu starachowickiego, organizowanym przez Komisję Zakładową Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Starachowicach, wspólnie I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach i Stowarzyszeniem Przyjaciół I LO „NASZA JEDYNKA”, pod patronatem starosty Danuty Krępy.  Tegorocznym zwycięzcą został Marcin Walendzik, zdobywca I nagrody w ubiegłym roku.

Tegoroczna edycja konkursu miała szczególny wymiar z uwagi na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Do konkursu zgłosiło się ponad 90 uczniów z 9 szkół gimnazjalnych w powiecie starachowickim, podczas gdy do ścisłego finału, który odbył się 23 marca br. zakwalifikowanych zostało 33. To właśnie oni przystąpili do testu, a potem do części ustnej, które w tym roku nie należały do łatwych, jak podkreślali organizatorzy. Za sprawą patronów i fundatorów nagrody były dość cenne. Starosta Danuta Krępa przekazała na ten cel aż 1000 zł.
Miejsce pierwsze, tak jak przed rokiem, zajął Marcin Walendzik z Gimnazjum nr 1 w Starachowicach.
II nagrodę zdobył tym razem Kacper Janus z Gimnazjum nr 4 w Starachowicach. III miejsce przypadło w udziale Nikodemowi Górskiemu z Gimnazjum w Szerzawach. Czwartą lokatę wywalczyła sobie Aleksandra Kwiecień z Gimnazjum nr 4 w Starachowicach, natomiast na piątym miejscu znalazł się Miłosz Styk z Gimnazjum w Rzepinie.

Nagrody wręczyła zwycięzcom starosta Danuta Krępa wspólnie z dyrektorem I LO Dariuszem Lipcem. Upominki dostali też inni, biorący udział w finale.

 

Za doskonałe przygotowanie młodzieży oraz budzenie w niej ducha historii i pielęgnowanie pasji podziękowano nauczycielom.

Starosta Danuta Krępa gratulowała młodzieży wiedzy i motywacji. Dziękując za udział w konkursie zachęcała do uczestnictwa w innych przedsięwzięciach, jakie odbywać się będą w powiecie i gminach w ramach obchodów 100–lecia odzyskania niepodległości.
Pełen uznania dla uczniów był też dyrektor Dariusz Lipiec, który podkreślał ich duże zainteresowanie sprawami Rzeczypospolitej.
O tym, jak bardzo jest to dziś ważne  mówił Marek Jończyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, który podkreślał ogromną wagę znajomości historii, cytując w ślad za marszałkiem Józefem Piłsudskim, że naród który traci o niej pamięci, przestaje być tak naprawdę narodem. Staje się tylko luźnym zbiorowiskiem ludzi, zamieszkujących czasowo na danym terenie.
- To właśnie na nasze barki spada ciężar przekazywania tej wiedzy kolejnym pokoleniom – mówił podczas podsumowania konkursu M. Jończyk.
Głos zabrał również Paweł Rdzanek, szef nauczycielskiej "Solidarności", który dziękując młodzieży za udział w konkursie zachęcał do uczestnictwa w kolejnych.