Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/platne/starostwo118/public_html/powiat.starachowice.pl/engine/modules/simplenews/simplenews.php on line 1632

Warning: usort() expects parameter 1 to be array, boolean given in /home/platne/starostwo118/public_html/powiat.starachowice.pl/engine/engine.php on line 269

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, boolean given in /home/platne/starostwo118/public_html/powiat.starachowice.pl/engine/widgets/events/events.php on line 65
Powiat Starachowice 100-lecie Odzyskania Niepodległości
7°C

Niewielkie zachmurzenie
Ciśnienie 1017 hPa


środa czwartek piątek sobota niedziela
14 °C 17 °C 17 °C 15 °C 14 °C
3 °C 8 °C 9 °C 8 °C 7 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
100-lecie Odzyskania Niepodległości
wtorek, 8 maja 2018 10:12

Władze powiatu uczciły 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości odbyły się tradycyjnie w kościele pw. Wszystkich Świętych i pod Pomnikiem Niepodległości w Starachowicach.

Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Starachowicach rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach.


Uczestniczyły w niej władze parlamentarne, samorządowe, kombatanci, przedstawiciele służb, inspekcji i straży, ale także harcerze, uczniowie starachowickich szkół  oraz mieszkańcy. Tłumnie stawiły się również poczty sztandarowe. Powiat Starachowicki reprezentowała Starosta Danuta Krępa, której towarzyszyli Członkowie Zarządu Powiatu: Monika Nowak i Małgorzata Pruś. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, gdzie odbył się program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Starachowicach, a później przemówienia okolicznościowe zarówno organizatorów, jak i gości.

Starosta Danuta Krępa mówiąc o roli oraz znaczeniu święta przywołała słowa powszechnie znanej pieśni „Witaj majowa jutrzenko”.

- To właśnie w Polsce, w sercu Europy dojrzewała idea zmiany społecznej i wolności. To stąd wyrosła myśl przyszłego ruchu demokratycznego w Europie. Trwały, sprawny i praworządny organizm państwowy miał być gwarantem niezależności. I choć państwa nieudało się uratować, nie osłabiło to więzi, jakie powstały wówczas w Narodzie.
„Po upływie dwóch wieków doceniamy pełniej jeszcze wagę tego dokumentu: odczytujemy w nim prawdę o Polsce, zakorzenioną w przeszłości, a równocześnie wychyloną w przyszłość” – tak o Konstytucji 3 Maja w 200. Rocznicę jej uchwalenia mówił Ojciec Święty Jan Paweł II.
I tak też możemy powiedzieć dzisiaj, 227 lat od tego wydarzenia, stojąc pod Pomnikiem Niepodległości w Starachowicach, oddając hołd ludziom którym leżało na sercu dobro Ojczyzny i ich wielkiemu dziełu – mówiła starosta, zachęcając mieszkańców manifestowania patriotyzmu.
- Nie wstydźmy się pokazywać, jak ważna jest dla nas Ojczyzna. Bądźmy z niej dumni! – apelowała starosta D. Krępa.
Głos zabierali również prezydent Marek Materek

i poseł Krzysztof Lipiec, który mówił o Konstytucji 3 Maja i jej znaczeniu dla dalszego istnienia naszego narodu.

W swym wystąpieniu nawiązał także do czasów współczesnych i działań podejmowanych przez rząd na rzecz poprawy życia zwykłych obywateli.
Oficjalne obchody zakończyło złożenie wiązanek.