Trudne sytuacja życiowe mogą spotkać każdego-problemy ze spłatą pożyczek, egzekucją alimentów, trudności mieszkaniowe, widmo eksmisji, spory z pracodawcą czy oddziedziczone długi. Jednak nie wszystkich stać na skorzystanie z płatnej porady prawnej. Dlatego warto wiedzieć, że nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie i mediacje są w zasięgu ręki, także w naszym powiecie. W 2025 r. funkcjonować będą 3 punkty.
Punkt Nr 1 – nieodpłatna pomoc prawna - dyżury odbywać się będą w trzech lokalizacjach:
Punkt Nr 2 – nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
Urząd Miejski w Starachowicach, ul. Radomska 45, Starachowice – pokój nr 16 (parter)- od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-12.00
Punkt Nr 3 - nieodpłatna pomoc prawna
Urząd Miejski w Starachowicach, ul. Radomska 45, Starachowice – pokój nr 16 (parter) - od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-16.00.
Każdy, kto złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Dodatkowo też przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniający innych osób w ciągu ostatniego roku.
Należy zapisać się:
Przyjęcia odbywają się wg kolejności zgłoszeń. Kobietom w ciąży porady udzielane są poza kolejnością.
System nieodpłatnej pomocy jest kierowany między innymi do osób ze szczególnymi potrzebami. Każda z takich osób może skorzystać zarówno nieodpłatnej pomocy prawnej, jak i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Osoby ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się mogą korzystać z porady poza lokalem punktu lub przy użyciu środków porozumiewania się na odległość, takich jak telefon lub komunikatory internetowe, niezależnie od sytuacji epidemicznej. Aby skorzystać z porady w miejscu zamieszkania należy złożyć wcześniej w formie papierowej oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, wraz ze wskazaniem okoliczności uzasadniających brak możliwości skorzystania z porady w punkcie oraz dostępnych tej osobie środków porozumiewania się na odległość.