Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 10 stycznia 2025 12:47

Potrzebujesz pomocy prawnika, doradcy, czy mediatora? Darmowe wsparcie uzyskasz w naszym powiecie w 2025 r. w dwóch punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i jednym punkcie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. 

Trudne sytuacja życiowe mogą spotkać każdego-problemy ze spłatą pożyczek, egzekucją alimentów, trudności mieszkaniowe, widmo eksmisji, spory z pracodawcą czy oddziedziczone długi. Jednak nie wszystkich stać na skorzystanie z płatnej porady prawnej. Dlatego warto wiedzieć, że nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie i mediacje są w zasięgu ręki, także w naszym powiecie. W 2025 r. funkcjonować będą 3 punkty. 
Punkt Nr 1 – nieodpłatna pomoc prawna - dyżury odbywać się będą w trzech lokalizacjach:

  • Starostwo Powiatowe w Starachowicach - ul. Dr Władysława Borkowskiego 4, Starachowice - pokój nr 124 (I piętro) - wtorek, środa, piątek w godz. 8.30-12.30
  • Urząd Gminy w Mircu - Mirzec Stary 9, Mirzec – pokój nr 119 (parter) - poniedziałek  w godz. 14.00 – 18.00 
  • Urząd Gminy w Brodach - ul. Staszica 3, Brody – pokój nr 105 (I piętro)-  czwartek w godz. 11.00 - 15.00.

Punkt Nr 2 – nieodpłatne poradnictwo obywatelskie 
Urząd Miejski w Starachowicach, ul. Radomska 45, Starachowice – pokój nr 16 (parter)-   od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-12.00
Punkt Nr 3 - nieodpłatna pomoc prawna 
Urząd Miejski w Starachowicach, ul. Radomska 45, Starachowice – pokój nr 16 (parter) -   od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-16.00.

Kto może skorzystać z porad?

Każdy, kto złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.  Dodatkowo też przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniający innych osób w ciągu ostatniego roku.

Co zrobić, żeby skorzystać?

Należy zapisać się:

  • telefonicznie - pod numerem telefonu: 41 276-09-19,
  • drogą elektroniczną - wysyłając e-mail: [email protected] lub przy pomocy formularza dostępnego na stroniehttp://https://zapisy-np.ms.gov.pl. 

Przyjęcia odbywają się wg kolejności zgłoszeń. Kobietom w ciąży porady udzielane są poza kolejnością.

Czy osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z porad? 

System nieodpłatnej pomocy jest kierowany między innymi do osób ze szczególnymi potrzebami. Każda z takich osób może skorzystać zarówno nieodpłatnej pomocy prawnej, jak i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. 
Osoby ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się mogą korzystać z porady poza lokalem punktu lub przy użyciu środków porozumiewania się na odległość, takich jak telefon lub komunikatory internetowe, niezależnie od sytuacji epidemicznej. Aby skorzystać z porady w miejscu zamieszkania należy złożyć wcześniej w formie papierowej oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, wraz ze wskazaniem okoliczności uzasadniających brak możliwości skorzystania z porady w punkcie oraz dostępnych tej osobie środków porozumiewania się na odległość.