Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 12 września 2024 17:02

12 września br. w Starachowicach odbyło się Narodowe Czytanie, które tym razem przeniosło widzów świat dramatu „Kordian” Juliusza Słowackiego. W malowniczej scenerii Parku Miejskiego, za sprawą pracowników kultury, urzędników i społeczników, odżyły postacie z tego wyjątkowego dzieła. Na scenie można było zobaczyć także starostę Piotra Babickiego, który wcielił się w rolę „Pierwszego z Ludu”.

Była to już 13. edycja tej ogólnopolskiej akcji, której celem jest promocja polskiej literatury i budowanie wspólnoty wokół jej bogactwa.

- Narodowe Czytanie to coś więcej niż lektura – to moment, kiedy możemy wspólnie powracać do naszej kultury, przypominać sobie o wartościach zaklętych w literaturze, a przede wszystkim tworzyć więzi, które nas jednoczą. To dla mnie zaszczyt być częścią tej inicjatywy - powiedział starosta Piotr Babicki, dziękując za zaproszenie do tego projektu.
W inscenizacji udział wzięli również inni przedstawiciele lokalnej społeczności. Kordiana/Podchorążego zagrał Leszek Kowalski, rzecznik Urzędu Miejskiego, a dyrektor Muzeum Przyrody i
Techniki, Paweł Kołodziejski, odegrał rolę Wielkiego Księcia. W postać Cara wcielił się Grzegorz Bernaciak, kustosz Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach, zaś Szatana/Doktora zagrał
Adam Brzeziński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic. Na scenie można było także zobaczyć wiceprezydent Starachowic Elżbietę Gralec, która zagrała Astraroth. W obsadzie znaleźli się również: Matylda Frąk (Czarownica), Magdalena Mroczek ( Mefistofel/Diabli), Krzysztof Szczygieł (Grzegorz), Aleksandra Sarzyńska-Pajek (Laura), Aldona Bałtowska- Jagieła (Wioletta), Jacek Tarnowski (Prezes – społecznik), Paweł Grudniewski (Ksiądz), Monika Telka (Imaginacja), Beata Kusiak (Strach). 
Każda z tych osób dodała swoją własną interpretację, tworząc wyjątkowy nastrój i wciągając widzów w świat dramatu. W inscenizacji uczestniczył też zespół „Plejada”.

Organizatorem wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna, której w tym roku towarzyszył Park Kultury. Dzięki ich współpracy udało się stworzyć wyjątkowe widowisko, które przyciągnęło zarówno miłośników literatury, jak i tych, którzy po raz pierwszy zetknęli się z twórczością Słowackiego w tak niecodziennej formie.