Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 27 maja 2024 17:50

Starosta Piotr Babicki zwołał 27 maja br. Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z potwierdzonym ogniskiem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie naszego powiatu. Wirus nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, ale może powodować duże straty ekonomiczne w przypadku gospodarstw hodowlanych i zakładów przetwórczych. Potwierdzony przypadek dotyczy padłego dzika. 

ASF czyli afrykański pomór świń to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa, ale na szczęście tylko u świń domowych oraz dzików. Nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. Pierwsze przypadki ASF stwierdzono w Polsce 10 lat temu. Do tej pory nasz powiat był wolny od ognisk tej choroby. Ale 16 maja br., na terenie kompleksu leśnego w Dziurowie, w gm. Brody, znaleziono padłego dzika, który – jak się okazało po przeprowadzeniu badań, był zakażony tym wirusem. W związku z tym starosta Piotr Babicki zdecydował o zwołaniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym poinformowano o zaistniałej sytuacji i powziętych działaniach.

Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał już rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu starachowickiego, które najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj tj. 27 maja br. zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego. Określił w nim obszar skarżony ASF u dzików na terenie powiatu starachowickiego, obejmujący miejscowości na terenie gminy Brody.

W praktyce oznacza to obostrzeżenia dla gospodarstw hodowlanych, a także kół łowieckich.

W tej chwili najważniejsze jest powstrzymanie choroby przed dalszym rozprzestrzenianiem. Wprawdzie nie jest ona groźna dla ludzi, ale niesie ze sobą widmo poważnych strat ekonomicznych dla gospodarstw hodowlanych i firm zajmujących się przetwórstwem. O ile tych pierwszych nie ma w naszym powiecie za dużo, o tyle funkcjonuje duży podmiot zajmujący się przetwórstwem i prowadzący eksport na skalę europejską. Dlatego podjęto działania, by sytuacja ta nie odbiła się negatywnie na sferze ekonomicznej hodowców i przedsiębiorców.

W najbliższym czasie służby weterynaryjne będą prowadzić w lasach akcję poszukiwania padłych dzików. W przypadku natknięcia się na takie zwierzę, należy natychmiast powiadomić służby.

Wszystkie informacje dotyczące zasad postępowania znajdziecie Państwo na stronie Powiatowego Lekarza Weterynarii. Do niego również należy kierować wszystkie pytania.