Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 16 maja 2023 08:21

Powiat pozyskał pieniądze z PFRON-u na zakup nowej windy do Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach. Dotychczasową, 22 – letnią, zastąpi nowa, bezobsługowa, przystosowana do przewozu osób niepełnosprawnych, a tych, jest w placówce już prawie 80 procent.

Powiat skutecznie wnioskował o środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zakup i wymianę windy osobowej, służącej do przewozu mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Bema w Starachowicach.15 maja br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach odbyło się podpisanie umowy na dofinansowanie robót budowlanych. Dokument sygnowali podpisami starosta Piotr Ambroszczyk i członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, a także marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik.

W efekcie do naszego powiatu trafi 70 600 zł dofinansowania z PFRON-u, co stanowi połowę niezbędnych funduszy. Drugą połowę dołoży Powiat.

Pozwoli to na demontaż starej windy i montaż nowej, bezobsługowej przystosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych, a także wykonanie niezbędnych prac adaptacyjnych szybu windy i nowej instalacji elektrycznej. Dotychczasowe urządzenie, liczące 22 lata zakończy już swoje funkcjonowanie. Nowa winda będzie wykonana ze stali nierdzewnej. Podłoga zostanie wyłożona wykładziną antypoślizgową, na ścianie bocznej będą poręcze dla osób niepełnosprawnych.

Urządzenie ma umożliwić mieszkańcom swobodne przemieszczanie się po budynku, który – przypominamy - jest dwupiętrowy. Stanowi to spory problem, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnością ruchową, których tu nie brakuje. Na 114 mieszkańców, aż 82 posiada już znaczny stopień niepełnosprawności.

Z pomocą windy będą mogli korzystać bez przeszkód z rehabilitacji, terapii oraz spacerów w ogrodzie a także uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej.