Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 27 kwietnia 2023 10:41

Marcin Bondarowicz otrzymał kolejną nagrodę, tym razem honorową w Ogólnopolskim konkursie na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa 2023. To wyróżnienie za pracę "Rachunek za ruiny i śmierć", opublikowaną w opiniotwórczym tygodniku społeczno-politycznym POLITYKA w maju zeszłego roku, jako ilustracja do wywiadu Jacka Żakowskiego (Polityka) z Viktorem Tsyrennikovem.

Konkurs ma na celu nagrodzenie autorów najlepszych prac opublikowanych w 2022 roku (zarówno w prasie, jak i mediach elektronicznych) i zwrócenie uwagi na znaczenie rysunku prasowego, który może być komentarzem politycznym, społecznym bądź sportowym, tworzyć opowieść w postaci krótkiego komiksu czy być rysunkiem-ilustracją artykułu prasowego.

Do tegorocznej edycji wpłynęło 267 prac 58 autorów, w tym również naszego rysownika, który otrzymał nagrodę honorową. 

Nagrodzona praca "Rachunek za ruiny i śmierć" autorstwa M. Bondarowicza

To już piąta nagroda Marcina Bondarowicza w tym ogólnopolskim konkursie na rysunek prasowy.

Do tej pory otrzymał:

  • w 2019 - Nagrodę Honorową za rysunek w "Gazecie Wyborczej",
  • w 2020 - Nagrodę Honorową za rysunek w tygodniku „Polityka”,
  • w 2022 - Nagrodę Specjalną za pracę „Jak mówić, by rządzić” w tygodniku „Polityka”, 
  • w 2022 - Nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, 
  • w 2023 - Nagrodę Honorową za pracę „Rachunek za ruiny i śmierć” w tygodniku „Polityka”.

- Choć moje ilustracje publikowane są zarówno w Polsce, jak i za granicą, niekiedy w skrajnie odmiennych światopoglądowo gazetach, to zawsze na pierwszym miejscu figuruje „głos w sprawie”. Tak też traktuje moją twórczość. Przywiązuje ogromną wagę do emocji, jakie powstają między twórcą a odbiorcą, przy zetknięciu obu światów, ponieważ niejednokrotnie stają się motorem dalszych poszukiwań. Ten rodzaj przekazu traktuje bezkompromisowo, interesuje mnie prawda i do niej zawsze zmierzam w swoich pracach. Wyróżnienia i nagrody uskrzydlają ale nie są sensem i celem samym w sobie. Najważniejsze dla mnie jest bowiem samo publikowanie, nawiązywanie z czytelnikiem swoistego rodzaju więzi. Wszystko co robię skoncentrowane jest bowiem by forma i technika użyta w ilustracji służyła w tego rodzaju komunikacji wizualnej jakim jest rysunek prasowy” - tak podsumował swój udział w konkursie Marcin Bondarowicz.

Wernisaż pierwszej wystawy pokonkursowej odbył się 21 kwietnia w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie, a rozdanie nagród odbędzie się 6 maja o godz. 18.00 w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.


***

MARCIN BONDAROWICZ (ur. w 1976 r. w Starachowicach) - rysownik i ilustrator. Zajmuje się plakatem, ilustracją prasową, współpracuje z wydawnictwami oraz magazynami biznesowymi, polityczno-społecznymi jak również serwisami i portalami informacyjnymi w kraju i za granicą. Autor licznych publikacji prasowych. Uczestnik, juror i laureat wielu międzynarodowych konkursów na rysunek prasowy oraz satyryczny.

Na co dzień uczy malarstwa i rysunku w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach. Od lat współpracuje z Środowiskowym Domem Samopomocy w Starachowicach, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne (terapia przez sztukę). 

Wiele Jego prac znajduje się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Stała ekspozycja ilustracji, plakatów oraz publikacji autorstwa Marcina Bondarowicza dostępna jest na oficjalnej stronie autora: http://www.bondarowicz.net
 

/Anna Ciesielska za POP w Starachowicach/