Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 13 kwietnia 2023 14:57

Władze powiatu uczciły pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Starosta Piotr Ambroszczyk wspólnie z członkiem Zarządu Powiatu Stanisławem Wojtanem uczestniczył w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, mordu dokonanego przez NKWD na blisko 22 tysiącach Polaków – żołnierzach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszach Policji Państwowej i urzędnikach. Wśród ofiar byli także mieszkańcy naszego powiatu. 

 

W tym roku przypada 83. rocznica zbrodni dokonanej przez Sowietów na blisko 22 tys. polskich obywateli. Tegoroczne obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach

oraz programem artystycznym w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Starachowicach. 

Ich kulminacyjna część, z wystąpieniami okolicznościowymi oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy odbyła się na Skwerze Ofiar Zbrodni Katyńskiej, gdzie stawili się kombatanci, harcerze, przedstawiciele władz i instytucji. Uroczysty charakter obchodów podkreślała obecność pocztów sztandarowych i Kompanii Reprezentacyjnej Technikum ZDZ w Starachowicach.

Powiat Starachowicki reprezentowali: starosta Piotr Ambroszczyk i członek Zarządu Stanisław Wojtan, zaś Miasto Starachowice –prezydent Marek Materek. Obecny był również Wójt Gminy Mirzec Mirosław Seweryn. W imieniu starachowickiej Rodziny Katyńskiej głos zabrała przewodnicząca stowarzyszenia - Magdalena Łodej.

Starosta Piotr Ambroszczyk podkreślał w swym wystąpieniu, że zbrodnia katyńska była najbardziej znaczącą cząstką szeroko pojętej Golgoty Wschodu. Przez wiele dziesiątek lat także przekleństwem i traumą dla naszego Narodu. 

- Musimy o tym pamiętać i podejmować wszelkie działania, by do niej znowu nie doszło – mówił starosta. - Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat państwo polskie rozgrywa samodzielną politykę zagraniczną. Wreszcie upominamy się o prawdę historyczną na arenie międzynarodowej. Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzeba nam zgody. Bo choć mamy różne poglądy i wywodzimy się z różnych środowisk, to nadrzeczną wartością powinna być dla nas Polska. Wszystkie nasze działania powinny być podporządkowane Jej dobru – podkreślał starosta. 
- I właśnie dziś, upamiętniając ofiary katyńskie, warto sobie postawić pytanie czy tak się dzieje. Oby na co dzień, każdy z nas stawiał na pierwszym miejscu dobro naszego Państwa oraz Narodu – apelował podczas uroczystości.
Wspólnie z Członkiem Zarządu Powiatu Stanisławem Wojtanem złożył też kwiaty pod Krzyżem Katyńskim. 

/Anna Ciesielska/