Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 24 marca 2023 08:01

Był już duck face challenge, ice bucket challenge czy 10 years challenge, a teraz czas na nasz powiatowy #ekochallege. Zasady są proste - znajdź zaśmiecone miejsce i je posprzątaj. Akcję zapoczątkował w czwartek starosta Piotr Ambroszczyk z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach, a teraz rzucamy wyzwanie innym!

Zamiast robić „dziubek” z ust, oblewać się zimną wodą czy chwalić się starymi zdjęciami, postanowiliśmy zrobić coś naprawdę fajnego, nie tylko dla nas, ale także dla środowiska. Inspiracją, czego nie ukrywamy, były komentarze mieszkańców na temat śmieci, jakie poniewierają się w lasach i na ulicach. 
- Wielu z nas narzeka na śmieci. To oczywiście prawda. Wciąż nie brakuje ludzi, którzy zamiast wywieźć śmieci do PSZOK-u albo wyrzucić do pojemników, woli  znajdować dla nich bardziej "ustronne miejsca", jak parki, lasy czy przydrożne rowy. A służby nie nadążają sprzątać . Co jednak, gdyby zamiast narzekać, wziąć sprawy we własne ręce i wspólnie zadbać o ład i porządek? To właśnie robiliśmy w czwartek wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach –powiedział starosta Piotr Ambroszczyk, który razem z młodzieżą porządkował tereny nad Młynówką, przy wąskotorówce. 
- Zaczęliśmy od mostu nad Młynówką w Starachowicach i szliśmy w kierunku lokomotywowni. W ciągu zaledwie kilku godzin zebraliśmy kilkanaście worków śmieci. Do tego samego zachęcamy też innych. Niech to będzie taki nasz #ekochallenge – zachęcał starosta. 


W piątek, akcję kontynuowali kolejni uczniowie z ZSZ nr 3 w Starachowicach, tym razem klasy monter zabudowy i robót wykończeniowych oraz Liceum Sportowego, wspólnie z członkiem Zarządu Powiatu Jerzym Materkiem. Prace zaczęli od strony stacji Starachowice Wschodnie Wąskotorowe. Czekamy na innych. 

Posprzątajmy nasze najbliższe otoczenie. To może być kawałek lasu, parku czy inne miejsce. Zróbmy zdjęcie przed i po akcji, opublikujmy je na Facebooku i nominujmy kolejne osoby, urzędy, firmy lub instytucje.
To takie nawiązanie do akcji trashtag, która kilka lat temu krążyła już w sieci, ale w naszym, powiatowym wydaniu. 
- Niech to będzie okazja do zadbania wspólnie o środowisko. Pokażmy, że potrafimy coś więcej niż tylko narzekać i bądźmy wzorem dla innych – powiedział starosta, nominując do wyzwania: Senshi Starachowicki Klub Karate Kyokushin, Dwujęzyczny Żłobek i Przedszkole "Kreatywne Nutki” oraz II Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach. 
I oczywiście… czekamy na wasze zdjęcia na facebooku (#ekochallenge).

Już się nie możemy doczekać.

Pokażmy, że nasz powiat jest eko. 

Serdeczne podziękowania dla nauczycieli i uczniów ZSZ nr 3 w Starachowicach za udział w akcji, spółdzielni socjalnej Integracja za wsparcie logistyczne, Stowarzyszeniu Miłośników Kolei Wąskotorowych za uprzątnięcie worków z pomocą drezyny oraz spółdzielni socjalnej Starachowiczanka za odbiór śmieci.

Jak widać razem możemy wiele

/Anna Ciesielska/