Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 7 marca 2023 11:39

17 marca br. w Kinie Kotłownia Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbędzie się spotkanie autorskie Krzysztofa i Marcina Lorków - kieleckich filokartystów, czyli kolekcjonerów pocztówek - autorów publikacji pt. „Ziemia Kielecka na pocztówkach PTTK”, wydanej pod koniec 2022 r. przez kieleckie wydawnictwo „Światowid”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00. Po prelekcji, będzie można nabyć katalog wydany w 2022 roku przez wydawnictwo Światowid w Kielcach,  gdzie na 376 stronach przez pryzmat kartki pocztowej zachowana została historia dawnej Kielecczyzny. Szczegóły poniżej. 

Tematem przewodnim spotkania będą pocztówki, jakie zostały wydane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze,  związane z regionem świętokrzyskim. Zostały one zawarte w katalogu pt. „Ziemia Kielecka na pocztówkach PTTK”.

"Katalog” to dzieło wyjątkowe. Owoc pasji i niespożytych sił autorów, którzy wydali je własnym sumptem zupełnie bez oglądania się na komercyjny efekt (książka sprzedawana jest po kosztach produkcji). Jest to zarazem pierwsze tego typu opracowanie w skali kraju, przecierające szlaki i czyniące to w arcyciekawy sposób – za co wszyscy filokartyści powinni być autorom wdzięczni. Ale nie tylko oni – wszak „Katalog” to przede wszystkim niesamowity przewodnik po naszej staropolskiej ziemi, ukazujący jej walory uchwycone obiektywem aparatów fotograficznych ponad pół wieku temu. Dystans niby niewielki, ale w skali dzisiejszego, pędzącego świata – to jakby podróż w czasie. Dla tych, którzy je pamiętają – sentymentalna w lata dzieciństwa lub młodości. Dla tych, którzy urodzili się nieco później – bezcenne źródło ikonograficzne obrazujące niegdysiejszy wygląd naszej małej ojczyzny. „Katalog” to bez cienia wątpliwości publikacja, którą trzeba mieć!

Tak o publikacji pisze Paweł Puton - inicjator i koordynator Radomskiej Inicjatywy Pocztówkowej (RIP) - nieformalnej grupy regionalistów, których oprócz pokrewnych zainteresowań związanych z historią i dziedzictwem kulturowym miasta – łączy wspólna pasja zbieranie pocztówek. 

Dziś pocztówka zastępowana jest nowoczesnymi formami komunikacji, ale kiedyś był to popularny sposób przekazywania informacji, a także zastępowania fotografii w czasach, gdy mało kto posiadał aparat fotograficzny. Widokówki z różnych miejsc były zbierane jako pamiątka, wspomnienie, a także były kolekcjonowane. Lata temu wydało je właśnie Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Można je oglądać właśnie albumie „Ziemia Kielecka na Pocztówkach PTTK”. 

Po prelekcji, można będzie nabyć katalog, w którym na 376 stronach przez pryzmat kartki pocztowej zachowana została historia dawnej Kielecczyzny.

Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny.

Więcej informacji TUTAJ.