Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 15 lutego 2023 14:59

Powiat uczcił 81. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową – największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko w okupowanej Europie, a także 80 rocznicę powstania Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". W uroczystościach, jakie odbyły się 14 lutego br. w Opactwie ojców Cystersów w Wąchocku, uczestniczył członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek.

Obchody rocznicowe rozpoczęła msza święta w kościele przy klasztorze ojców Cystersów w Wąchocku, sprawowana w intencji wszystkich poległych i zmarłych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury".  Ich uroczysty charakter podkreślała obecność Kompanii Reprezentacyjnej Technikum ZDZ w Starachowicach, a także licznie przybyłych pocztów sztandarowych, w tym również pocztu Powiatu Starachowickiego.


W obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz, organizacji kombatanckich, harcerze, a także młodzież. Powiat Starachowicki reprezentował Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek. Po nabożeństwie odbył się mini koncert w wykonaniu Artura Bińka z pięknym akompaniamentem skrzypcowym Oliwii Biniek, którzy wykonali m.in. pieśń "Moja mała dziewczynka z AK".

Potem uczestnicy uroczystości udali się do krypty Ponurego, gdzie złożyli kwiaty i znicze.
Tym razem nie było przemówień. Jedynymi przemawiającymi, mieli być tego dnia bohaterowie uroczystości czyli żołnierze zgrupowań partyzanckich AK „Ponury”. Harcmistrz Anna Skibińska przypomniała jedynie zapomnianą historię jednej z akcji „Ponurego”, która miała na celu przejęcie świeżowypieczonego chleba z dwóch wąchockich piekarni. Najbardziej dojmującym problemem dnia codziennego było zapewnienie wyżywienia dla blisko 400 zgrupowanych tu partyzantów. Akcja, jak wszystkie inne, została przeprowadzona wg bardzo precyzyjnego planu. Nie doszło na niej do kontaktu zbrojnego. Pozwoliła za to odsunąć na jakiś czas widmo głodu w obozie. 
Pamięć o bohaterskim dowódcy uczczono Pieśnią o mjr Ponurym. Na koniec trębacz odegrał sygnał wojskowy „Śpij kolego. ” 

/Anna Ciesielska/