Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 20 stycznia 2023 11:19

Panie, które zdecydują się rodzić na Oddziale Położniczo - Ginekologicznym w naszym szpitalu, mogą skorzystać bezpłatnie ze szkoły rodzenia, działającej w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Do tej pory taki przywilej miały tylko mieszkanki naszego powiatu. Teraz mogą z niego skorzystać wszystkie Panie, niezależnie od tego w jakim powiecie czy województwie mieszkają. Ważne, aby zadeklarowały chęć porodu u nas.  

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia, któe będzie obowiązywać do końca 2023 r. To dobra wiadomość dla wszystkich Pań, które spodziewają się dzieci i rozważały możliwość skorzystania ze Szkoły Rodzenia, ale barierą były dla nich opłaty. Do tej pory z bezpłatnych zajęć mogły skorzystać jedynie mieszkanki naszego powiatu. Obecnie wszystkie Panie, niezależnie od tego gdzie mieszkają. Muszą jednak wcześniej zadeklarować, że będą rodzić na Oddziale Położniczo - Ginekologicznym z Salą Porodową w PZOZ w Starachowicach, który - przypominamy - jest aktualnie jednym z najnowocześniejszych w naszym regionie.

Niedawno zakończyła się bowiem jego modernizacja. Z myślą o komforcie rodzących tu kobiet oddano do użytku trzy klimatyzowane pokoje porodowe. Nowe wnętrza zapewniają pacjentkom komfortowe warunki poroduprzy zachowaniu pełnej intymności.

Ale sale porodowe to nie wszystko, bo jak zapewnia Jacek Walkowski, p.o. dyrektora ds. leczniczych PZOZ Starachowicach, naszym atutem jest przede wszystkim nowoczesne położnictwo. 
- Mamy bardzo niski odsetek cięć cesarskich. Próbujemy wprowadzić jako standardowe postępowanie zwalczania bólu - znieczulenie zewnątrzoponowe. Doposażyliśmy również oddział neonatologiczny w nowoczesne respiratory i sprzęt do pomocy noworodkom na drugim stopniu referencyjności - wymienia J. Walkowski. 

Celem Szkoły Rodzenia jest przygotowanie przyszłych mam do aktywnego, świadomego i sprawnego porodu. Zajęcia kierowane są do kobiet od 24 tygodnia ciąży i obejmują cykl ośmiu spotkań. Wykłady połączone z warsztatami wprowadzają uczestników w nowy etap życia związany z rodzicielstwem. Para instruktorów przekazuje wiedzę z zakresu porodu, połogu, karmienia piersią, rozwiązywania problemów laktacyjnych i opieki nad noworodkiem. 

Zarówno wykłady, jak i warsztaty prowadzone są przez mgr pielęgniarstwa Karolinę Podwiak, Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego oraz Położnego Oddziałowego Przemysława Więckowskiego. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w terminach dopasowanych do potrzeb i możliwości przyszłych rodziców. Grupy składają się z przyszłych mam oraz ich partnerów lub innych bliskich osób towarzyszących w maksymalnej liczbie 12 osób, czyli 6 par. Zajęcia odbywają się w sali zlokalizowanej na I piętrze bloku D poradni specjalistycznych (pok. nr 121 po lewej stronie). 

Zapisy na zajęcia prowadzone są telefonicznie pod numerem 698 224 093.