Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 18 stycznia 2023 08:49

Starachowicki szpital ma jedną z najnowocześniejszych sal porodowych, jeśli nie w Polsce, to na pewno w naszym regionie. Właśnie zakończyła się modernizacja części Oddziału Położniczo-Ginekologicznego. Z myślą o komforcie rodzących tu kobiet oddano do użytku trzy klimatyzowane pokoje porodowe. Nowe wnętrza zapewniają pacjentkom komfortowe warunki poroduprzy zachowaniu pełnej intymności.

Jeszcze do niedawna pacjentki rodzące w naszym szpitalu mogły korzystać z dwułóżkowej sali porodowej oraz przylegającej do niej sali porodów rodzinnych. Dzisiaj to już historia. Dzięki przeprowadzonej tu inwestycji, uległa ona całkowitej metamorfozie. Na dotychczasowej powierzchni powstały trzy odrębnepokoje porodowe oraz wspólny węzeł sanitarny, a także stanowiska dla personelu medycznego. 

Klimatyzowane i w pełni wyposażone 

Nowopowstałe sale porodowe są klimatyzowane i w pełni wyposażone w urządzenia i sprzęt medyczny. W każdym pokoju wydzielono dwie strefy: relaksacyjną oraz do porodu.  Pierwsza wyposażona została w sprzęty, które- zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej - pomogą kobiecie urodzić dziecko szybko i sprawniedzięki aktywności podczas porodu. W salach znajdują się w drabinki, worki sako, piłki do ćwiczeń i szarfy umożliwiające odciążenie kręgosłupa, swobodne przyjmowanie różnych pozycji przez rodzącą i spontaniczne parcie w dowolnej pozycji w drugim okresie porodu.
Ponadto, w każdej sali znajduje się także wanna umożliwiająca przyszłym mamom skorzystanie z odprężających właściwości ciepłej kąpieli, rozluźnienie mięśni, łagodzenie bolesności skurczów i możliwe przyspieszenie akcji porodowej.

W strefie przeznaczonej do porodu znajdują się nowoczesne łóżka porodowe z regulacją wysokości oraz kąta nachylenia oparcia zapewniające optymalne ustawienie w dowolnej pozycji preferowanej przez rodzącą oraz w pełni wyposażone stanowiska dla noworodków.
Modernizacja części Oddziału Położniczo–Ginekologicznego wyniosła 1 031 878zł i została pokryta w całości ze środków tzw. funduszu covidowego. 

Symboliczne otwarcie 

-  Można by rzecz, że koło czasu zakręciło pełny obrót. Ostatnie środki z funduszu covidowego poszły na modernizację sali porodowej czyli nowe życie szpitala – mówił wojewoda Zbigniew Koniusz, dziękując placówce za pracę w okresie covidu. 
- Nie każdy powiat wytrzymał presję czasu. To, że w Starachowicach nadal rodzą się dzieci, jest powodem do dumy. Liczba porodów w Polsce mimo ogromnych nakładów i starań, nie jest zadowalające, a oddziały ginekologiczno – położnicze stają się oddziałami deficytowymi. Bardzo się cieszę, że dyrekcja tego szpitala rozumiejąc powagę sytuacji i ciężar gatunkowy odpowiedzialności, nie tylko utrzymuje ten poddział, ale także go rozwija, co – mam nadzieję – zaowocuje za moment taką liczbą porodów, które zbilansują  wydatki poniesione na jego utrzymanie – mówił wojewoda.  
Swojego zadowolenia z zakończenia inwestycji nie krył także starosta Piotr Ambroszczyk. 
- Jest to zasługą naszych starań i rozmów z wojewodą. Gratulacje i podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że nasz szpital dzięki dotacji ze środków rządowych na zwalczanie covidu zyskał przepiękny oddział. Można by rzecz, że Panie będą tu rodzić w iście królewskich warunkach. A dzieci, jak zapewnia personel, będą przychodzić na świat w bardzo bezpiecznych warunkach. Od pierwszego swojego oddechu będą w dobrych rękach – mówił starosta Piotr Ambroszczyk. 

Warto tu rodzić 

Do tego, że warto tu rodzić przekonywały poseł Agata Wojtyszek i zastępca prezydenta miasta Elżbieta Gralec. 
- Wiem, jak to ważne, by szpital był należycie wyposażony w dobry sprzęt, by był przyjazny kobietom, aby chciały tu rodzić. To, że nasz szpital dba o ten element czyni go wyjątkowym – mówił poseł Agata Wojtyszek, dziękując za to dyrekcji. 
- Mamy jeden z lepiej wyposażonych szpitali w naszym rejonie. Zachęcamy wszystkie Panie, aby przychodziły właśnie do naszego szpitala by rodzić swoje dzieci. Wiemy, jak wyglądało to wcześniej, gdy funkcjonował jeszcze stary szpital. Teraz warunki dla kobiet są zupełnie inne, a metamorfoza ogromna – mówiła Elżbieta Gralec, zastępca Prezydenta Miasta. 

 

Nowoczesne położnictwo 

Ale sale porodowe to nie wszystko, bo jak zapewnia Jacek Walkowski, p.o. dyrektora ds. leczniczych PZOZ Starachowicach, naszym atutem jest przede wszystkim nowoczesne położnictwo. 
- Mamy bardzo niski odsetek cięć cesarskich. Próbujemy wprowadzić jako standardowe postępowanie zwalczania bólu  znieczulenie zewnątrzoponowe. Ponadto, wszystkie pacjentki, które zadeklarują wcześniej że będą chciały rodzić w naszym szpitalu, będą mogły bezpłatnie skorzystać z naszej szkoły rodzenia – mówił p.o. dyrektora ds. leczniczych. 
Szpital ze swojej strony dofinansował inwestycję kupując nowoczesne łóżka porodowe. Dodatkowo oddział neonatologiczny został doposażony w nowoczesne  respiratory i sprzęt do pomocy noworodkom na drugim stopniu referencyjności. 
- Mamy najnowocześniejszą z porodówek na pewno w województwie, jeśli nie w całej południowej Polsce – stwierdził Jacek Walkowski. 
Korzystając z okazji, starosta Piotr Ambroszczyk, przekazał też drugą dobrą wiadomość.
- Dzięki staraniom Zarządu, uzyskaliśmy zapewnienie od Ministra Zdrowia, że podczas naliczania ryczałtu na 2023 zostanie uwzględniony fakt, iż przez pierwszy kwartał 2022 r. szpital nadal wykonywał zadania związane ze zwalczaniem COVID – 19, przez co nie mógł wykonać w pełni ryczałtu. Ta okoliczność, jak zapewnił Minister, nie powinna wywrzeć negatywnego wpływu na wysokość przyznanego finansowania w tym roku. To bardzo ważne, że szpital dostanie szansę na normalne funkcjonowanie  – mówił starosta, dziękując za pomoc poseł Agacie Wojtyszek.