Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 12 września 2022 14:22

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią mieszkańcy naszego powiatu znów mogli wspólnie podziękować za plony. 11 września br. odbyły się powiatowe dożynki. Ich gospodarzem była w tym roku Gmina Brody. Starosta Piotr Ambroszczyk wspólnie z Wójt Gminy Mirzec Marzeną Bernat dziękowali rolnikom za pracę.

Zgodnie z tradycją, święto plonów zainaugurowała uroczysta msza święta, która odbyła się w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Krynkach. Po nabożeństwie barwny korowód, prowadzony przez Grupę rekonstrukcyjną 11 Pułku Ułanów Legionowych na koniach ze Stajni „Karino”, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Brody, przemaszerował na stadion w Brodach, gdzie odbył się tradycyjny element święta plonów - wręczenie gospodarzom dożynek bochnów chleba, upieczonych z zebranych w tym roku zbóż. Uczynili to starostowie dożynek – państwo Iwona i Jacek Litwinek z Rudy, przekazując chleb na ręce starosty Piotra Ambroszczyka, a także Wójt Gminy Brody Marzeny Bernat, którzy przyrzekli że będą dzielić go sprawiedliwie.

W podziękowaniu za plony

Zaraz potem odbyło się ośpiewanie wieńców dożynkowych i tradycyjny wspólny taniec wokół jednego z nich

Oprócz starosty i pani wójt, wzięli w nim udział Członkowie Zarządu Powiatu; Jerzy Materek oraz Stanisław Wojtan, przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona, radni powiatu: Marek Maciukajć oraz Jan Pocheć, Zastępca prezydenta Starachowic Elżbieta Gralec, Wójt Gminy Mirzec Mirosław Seweryn oraz licznie przybyli przedstawiciele gminy Brody.

Starosta Piotr Ambroszczyk w imieniu wszystkich samorządowców podziękował za pracę rolnikom, podkreślając że dzięki nim przetrwał nasz kraj.

- Rolnik, polska wieś i kościół były od zawsze filarami polskości czy to za czasów zaborów czy podczas próby skomunizowania Polski. Pracujecie ciężko, rzetelnie, po bożemu. Dbacie o to, żebyśmy mieli nie tylko ten przysłowiowy chleb, ale także wszelkie dobra, które znajdujemy na naszych stołach i za to serdecznie wam dziś dziękuję – mówił starosta.

Słowa podziękowania kierowali też inni, m.in. radna Sejmiku Wojewódzkiego Agnieszka Buras, przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona czy przewodniczący Rady Gminy Janusz Adamus.

Nagrody dla najlepszych gospodarstw w powiecie

Podczas imprezy wręczono także nagrody zwycięzcom konkursu „Gospodarstwo z duchem czasu”, organizowanego przez starostę Piotra Ambroszczyka, na najlepsze gospodarstwo w powiecie starachowickim w 2022 r.  Konkurs miał na celu promocję gospodarstw, które wyróżniają się spośród innych profilem swojej działalności, ukierunkowaniem na nowoczesne rozwiązania i technologie, a jednocześnie propagują rodzinne wartości i czerpią z tradycji pokoleń. I tak, w kategorii gospodarstwo rolne zwyciężyło gospodarstwo pana Kazimierza Wiśniosa, ukierunkowane na uprawę kwiatów balkonowych, rabatowych, bylin oraz chryzantem.

Numerem jeden w kategorii „gospodarstwo agroturystyczne” zostało natomiast gospodarstwo „Małyski Zakątek” w Małyszynie Dolnym Pani Agnieszki Idzik-Napiórkowskiej.

Właściciele otrzymali pamiątkową statuetkę Wawrzyna Powiatu oraz nagrodę pieniężną, która trafiła bezpośrednio na ich konta bankowe.

Dożynkowe atrakcje

Goście mogli skorzystać z dobrodziejstw licznych stoisk gastronomicznych ze swojskim jadłem i słodkościami. Swoje specjały oferowały koła gospodyń wiejskich ze Stykowa, Adamowa, Rudy, Przymiarek, Lubienia, a także koła łowieckie z powiatu starachowickiego.

Nie małą atrakcją była również możliwość przejażdżki na koniach ze Stajni „Karino” pod okiem członków 11 Pułku Ułanów Legionowych, z czego skorzystał m.in. Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek.

Na scenie zaprezentowały się zespoły śpiewacze z gminy Mirzec oraz Kapela Sołtysa Wąchocka. Nie mogło zabraknąć też Brodowianek, zespołu „Jarzębina” i Marty Zawłockiej. Goście mogli również obejrzeć występ zespołu „Małe wojaczki” ze Stykowa oraz „Plejady” ze Starachowic. Gwiazdą imprezy był zespół Bayera. Na koniec wystąpił zespół coverowy Akordance.

Fotorelacja