Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 12 września 2022 09:43

Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży został już oficjalnie oddany do użytku po zakończeniu pierwszego etapu prac konserwatorskich. Jego remont trwał ponad rok, a koszt inwestycji wyniósł ponad 5 mln złotych. Oficjalne otwarcie odbyło się 9 września br. Uczestniczył w nim członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek. 

Perła architektury średniowiecznej i renesansu - tak o Zamku Biskupów Krakowskich w Iłży mówiono podczas jego oficjalnego otwarcia po zakończeniu pierwszego etapu prac konserwatorskich. Ich zakres prac obejmował m.in.: roboty przygotowawcze i ziemne, konserwację murów i sklepień od dołu i z góry, wykonanie odwodnienia oraz nawierzchni dziedzińca i dawnych pomieszczeń, a jego efekty robią wrażenie. 
Tarasy widokowe, odtworzone zamkowe komnaty, studnia głęboka na 25 m i to czego dotąd nie było - gabloty muzealne, w których można znaleźć artefakty wykopane i zabezpieczone podczas prac archeologicznych na zamku. O tym jak wyglądają one z bliska miał się okazję przekonać Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, który uczestniczył w oficjalnym otwarciu obiektu. Podczas uroczystości nie zabrakło oficjalnych przemówień, przecięcia symbolicznej wstęgi oraz wystrzału z historycznej armaty. Całość uświetniły występy artystyczne. 
Wieczorem, w  pięknej scenerii zrekonstruowanego Zamku Biskupów Krakowskich odbył się koncert „Zaczarowany dziedziniec”. Można było wysłuchać najpiękniejszych utworów muzyki rozrywkowej i filmowej w klasycznych aranżacjach. 

Zamek jest już w pełni gotowy na odwiedziny turystów, Zachęcamy do skorzystania.