Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 1 września 2022 08:51

Parada STARówPięć dni, dwie trasy i blisko 180 pojazdów, w tym prawie 80 ciężarówek – tak wyglądała 8. Legenda STARa - zlot pojazdów zabytkowych, organizowany przez Powiat Starachowicki. Imprezę poprzedziły w tym roku konwoje STARa, które zmierzały do Starachowic po wyznaczonych trasach – północnej i południowej. W efekcie przez prawie tydzień cała Polska żyła Legendą STARa.

Za nami 8. Legenda STARa – zlot pojazdów zabytkowych, organizowany przez Powiat Starachowicki, we współpracy z szerokim gronem partnerów. A wszystko po to by wskrzesić pamięć o produkowanych u nas przed lata samochodach marki STAR, a także dorobku polskiej myśli technicznej. I niewątpliwie to się udało.

Konwoje STARa

Przez blisko tydzień cała Polska żyła Legendą STARa, za sprawą konwojów, które podążały do Starachowic po dwóch wyznaczonych trasach – północnej i południowej, co było możliwe dzięki naszemu darczyńcy – Fundacji Orlen, z pomocą której sfinansowaliśmy m.in. karty paliwowe dla uczestników konwojów.

Najdłuższa trasa liczyła ponad 600 km i prowadziła spod latarni morskiej w Ustce przez Toruń, Zgierz, Piotrków Trybunalski aż do matecznika STARa Druga, ostatecznie jednodniowa rozpoczęła się w Sandomierzu i miała swój finał także 26 sierpnia w Starachowicach.

Pojazdy można było zobaczyć: na Przystani Toruń, w ośrodku rekreacyjno - wypoczynkowym Malinka w Zgierzu, na placu AP Market Targowisko PTAK w Piotrkowie Trybunalskim  i na Bulwarze im. Józefa Piłsudskiego w Sandomierzu, gdzie obejrzały je setki okolicznych mieszkańców.

- Wszędzie byliśmy przyjmowani z otwartymi rękoma, a zaangażowanie samorządów było ogromne- podsumowuje wicestarosta Dariusz Dąbrowski – pomysłodawca i główny organizator imprezy. – Wszędzie gdzie się pojawialiśmy pytano nas o STARy i o fabrykę. Mówiliśmy o modelach i o konstrukcjach STARa, a także dorobku polskiej myśli technicznej. Czapki z głów przed wszystkimi STARami, a w domyśle przed setkami a może i tysiącami pracowników, inżynierów i konstruktorów, którzy kiedyś te samochody zaprojektowali, a później wdrożyli je do produkcji.

Bo nawet po latach, mimo swojego wieku wciąż dają radę. Udowodnili to zresztą już w czerwcu br. Jerzy Stetz i Tomasz Wątor – pomysłodawcy wyprawy STARem 266 dookoła świata, która zainaugurowała 8. Legendę STARa.


Fot. Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim 


Fot. ratownicza.net

Spotkanie z uczestnikami wyprawy STARem 266 dookoła świata

W kilka tygodni przejechali nimi Amerykę Północną, pokonując ponad 17 tys. km i przyjechali do Starachowic aby podzielić się wrażeniami. Można było się z nimi zobaczyć 26 sierpnia. W spotkaniu wzięli też udział pozostali członkowie wyprawy – Kamil Grunt (główny mechanik), Kamil Musiał oraz Sebastian Kalski – szefowie firmy Top Ten Express -głównego sponsora wyprawy, a także Tomasz Sikora – uczestnik Rajdu Paryż –Dakar w 1988 r. Kierowcy zostali oni uhonorowani przez nas tytułem ambasadorów Legendy STARa na świecie, a pozostali otrzymali podziękowania za pomoc w budowaniu legendy. Przekazaliśmy także prezent od strażaków z OSP w Zgierzu Proboszczewice, którzy słysząc o urwanym kogucie podczas wyprawy Starem 266 dookoła świata, sprezentowali im „nowy”, wydobyty niemal spod ziemi. I tym oto sposobem strażacy z OSP Proboszczewice dołożyli własną „cegiełkę” do następnego etapu wyprawy STARem 266 dookoła świata.

 

Prezentacje w Starachowicach i jazdy w Wąchocku

Oficjalne otwarcie zlotu odbyło się 27 sierpnia na placu głównym Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Dokonali go: starosta Piotr Ambroszczyk, wicestarosta Dariusz Dąbrowski, przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona oraz prezydent Miasta Marek Materek, którzy życzyli wszystkim wspaniałej zabawy. Pojazdy prezentowały się dumnie przez ponad 2 godziny na terenie muzeum, skąd wystartowały pod starostwo. Tam, od godz. 12.00 odbywała się próba wolnej jazdy, a przy okazji można było dowiedzieć się czegoś więcej o maszynach, które przyjechały na zlot. Na zakończenie wręczono nagrody najlepszym. Rozstrzygnięto także konkursy – elegancji i superbajer. Nagrody wręczali członkowie kapituły sędziowskiej tj. członek Zarządu powiatu Stanisław Wojtan, radny powiatu Paweł Brzozowski, a także Dariusz Kałwa i Ryszard Krzysztofik z ramienia PZMoT. Nie lada gratką zwłaszcza dla posiadaczy STARów były jazdy na dawnym torze prób w Wąchocku. Za kółkiem można było zobaczyć także uczestników wyprawy STARem 266 dookoła świata. Prócz ciężarówek pojawiła się także WSK 125, która dała radę w tym nie łatwym terenie. Były także pokazy wykorzystania wyciągarki samochodowej zarówno na płaskim terenie, jak i podjedźcie pod górę św. Rocha. Rozstrzygnięto również konkurs superretro. W dekoracji zwycięzców oprócz wicestarosty uczestniczyli również: przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona, zastępca burmistrza Wąchocka Sebastian Staniszewski i przewodniczący Rady Miejskiej w Wąchocku Adrian Malinowski.

 

Prezentacje w Mircu i parada do Starachowic

28 sierpnia pojazdy można było oglądać na parkingu centralnym w Mircu, gdzie powitał je wójt Gminy Mirzec Mirosław Seweryn. Wzorem poprzednich lat rozegrana została też próba szybkości na blisko kilometrowym odcinku ulicy Langiewicza. Przyglądali się temu bacznie sędziowie z kieleckiego Automobilklubu. Po nagrodzeniu zwycięzców, czego dokonał wspólnie z wicestarostą wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ryszard Nowak, parada zabytkowych pojazdów przejechała do Starachowic, na targowisko gdzie odbyły się próby sprawnościowe takie slalom, zryw i hamowanie. Wręczono również nagrody w memoriale im. Ryszarda Mikurdy. Dokonali tego wspólnie starosta Piotr Ambroszczyk i wicestarosta Dariusz Dąbrowski, którym towarzyszyli Jerzy Stetz i Tomasz Wątor. Zadeklarowali oni publicznie, że na 9. Legendę STARa przyjadą do Starachowic na kołach, kończąc swą podróż STARem 266 dookoła świata. Podtrzymali też deklarację, że po zakończeniu swojej wyprawy przekażą czerwonego STARa czyli nr 1 naszej tegorocznej legendy do starachowickiego muzeum.


 

8 Legenda STARa w liczbach

W sumie na tegoroczną imprezę zarejestrowało się 181 pojazdów, z czego ponad 150 przyjechało do Starachowic (niektóre dołączały tylko na trasie).Warto podkreślić, że po raz pierwszy dominowały ciężarówki, w wśród których przeważały STARy, łącznie z tym najstarszym jeżdżącym w Polsce – STARem 20 z 1955r. Były też STARy: 25, 28, 29, 200, 244, 266, 660, 744, 1142. Dominowały samochody służące w wojsku z ciekawym wyposażeniem, jak sale przedoperacyjne czy trenażer armata. Mieliśmy również prototypowy pojazd szynowo - drogowy STAR, stworzony przez ośrodek Badawczo-Rozwojowy Pojazdów Szynowych w Poznaniu czy wzbudzający uśmiech STAR szambiarkę. Niewątpliwą atrakcją był także Jelcz S 442 – niedoszły uczestnik Rajdu Paryż – Dakar w 1989 r., który rok wcześniej (przed przebudową) uczestniczył  wyścigu razem z naszym muzealnym pojazdem i dzięki naszej imprezie znów się spotkały, po równo 34 latach. Był także Dodge seria C z 1956 – sanitarka – jedyny taki w Polsce i jeden z dwóch w Europie.

W kategorii pojazdów osobowych najstarszy uczestnik pochodził z 1956 r. To citroen BL 11.  Był też trabant P50/2 z 1962 , Fiat 500 z 1967 czy  Gaz z 1970 r.

Wśród motocykli najstarszy był IŻ z 1950 r. Potem WFM z 1956 r. Ale mieliśmy również Yamahę  DT – ZS z 1978 , która zarówno w ubiegłym roku, jak i dwa lata temu zdobyła Puchar Polski w kat. Classic czy Suzuki TS z 1982 – zwycięzcę wyścigu u Rumcajsa w czeskim Jicin – jedne z najszybszych motocykli w tej kategorii w Polsce.

 

***

Dziękujemy naszym darczyńcom, partnerom oraz patronom za pomoc w realizacji tego wspaniałego wydarzenia.

Szczególne podziękowania dla poseł Agaty Wojtyszek za duże zaangażowanie i pomoc w pozyskaniu środków z Fundacji Orlen – darczyńcy 8. Legendy STARa.

 

Więcej zdjęć na https://www.facebook.com/legendastaraTST